Aykırı Rüzgâr

 

Mustafa Can  

Ambargonun Adı Var


Denizcilikte son yıllarda gelişen yeni bir eğilim var, sermaye sahipleri artık gemilerini uzman yönetim şirketlerine işlettiriyorlar. Yani Rusya da 10 gemisi olan Armatör gemilerini 100 gemi yöneten bir firmanın portföyüne teslim ederse karlılığının artacağını düşünür ki bu bence de doğrudur. Güney Kıbrıs’ta da işte böyle onlarca firma vardır. Bu firmalar yalnızca parasını iyi işletmek isteyen armatörlere değil aynı zamanda Devlet Firmalarını soymak veya onların söylemi ile devlet hantallığından kurtarmak için de hizmet verirler.

Güney Kıbrıs Bayraklı gemilere Türkiye Cumhuriyeti Devleti yıllardır ambargo uygular, adı vardır ama bu ambargonun kendisi yoktur. Devlet Ambargoları o devletin büyüklüğünü, saygınlığını gösterir. Yani her vatandaşın ambargoların uygulanıp uygulanmadığının takip edilmesi asli görevidir. Ben bu yazımla geç kalmış asli görevimi yapıyorum. Denizcilikte son yıllarda gelişen yeni bir eğilim var, sermaye sahipleri artık gemilerini uzman yönetim şirketlerine işlettiriyorlar. Yani Rusya da 10 gemisi olan Armatör gemilerini 100 gemi yöneten bir firmanın portföyüne teslim ederse karlılığının artacağını düşünür ki bu bence de doğrudur. Güney Kıbrıs’ta da işte böyle onlarca firma vardır. Bu firmalar yalnızca parasını iyi işletmek isteyen armatörlere değil aynı zamanda Devlet Firmalarını soymak veya onların söylemi ile devlet hantallığından kurtarmak için de hizmet verirler. Tabii ana unsurlardan biride vergi cenneti olmalarıdır. Yani vergi vermemeleridir.
Her nasıl olmuş ise ki bunu devlet büyüklerimizin, savcılarımızın araştırması lazımdır. 1997 yıllarında Güney Kıbrıs menşeli bir gemi yönetim firmasının gemisi Türkiye’ye gelir. Bir haftalık uğraşma sonrası, kim nasıl becermiş kesinlikle tespit edilmeli ve cezalandırılmalıdır. Bu aynı zamanda şimdi ve gelecekte görev yapacak olan bürokratlara örnek olacaktır. Gelen gemi yanaşma müsaadesi alır ve yanaşarak yükünü alır. Bu olaydan sonra aynı evrak kullanılarak ki, kullananlar haklıdır Güney Kıbrıs’la ilişkili gemiler sorunsuz olarak Türk Sularını ziyaret ederler. Aynı yıllarda BIMCO adlı uluslararası bir denizcilik organizasyonunun web sitesinde de bu olay yayınlanır, yani gelecekte sıkıntı olmaması böylece garantiye alınır.
Bu yazıyı okuyan iktidar sahipleri hemen savunma yapacaklar, diyecekler ki; biz bayraklarına bakıyoruz Güney Kıbrıs değilse yapacak bir şey yok. Cevap bu olmamalı 3–5 bin dolara ikinci kolay bayrak alınabiliyor onun içindir ki her şeyi ile Güney Kıbrıs’tan yönetildiği belli olan gemiler de ambargo kapsamında olmalı ve Türk Karasularına sokulmamalıdır. Ya da kaldırın gitsin bu ambargoyu. Belki sözünü verdiniz bile kaldıracağız diye. Ne olacak ki elli tane silinmiş kırmızı çizgiye eklenir buda elli birinci olur.
Yaşam Yelkeniniz Rüzgârla dolsun.


www.ufukotesi.com - 09 / 2006  

cerencigil@yahoo.com

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.