Kasım 2008

Ö T E S İ

 

10.12.2023 Serbest Atış

 
Tuncay Yıldız

ÖSYM Yeni sisteme hazırlıklı değilmiş


2006 ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı ) 18 Haziran günü yapıldı. Sınava giren 1 milyon 537 bin 433 öğrenciden 200 bini 2 yıllık, diğer 200 binide 4 yıllık fakültelere yerleştirilebilecek. ÖSS’nin konu içeriği genişletildiğinden bu sınav bir milat niteliğinde sayılabilir. Gerçi yeni ÖSS’nin geçmiş senelerdeki ÖYS (Öğrenci Yerleştirme Sınavı ) sisteminin benzeri bir sınav olacağı tahmin ediliyordu. Öyle de oldu. 2006 ÖSS tüm konuları kapsayan bir sınav olarak eğitim sistemimizde yerini aldı.

Sınavın tüm konuları kapsaması önemliydi. Yetkililer bu karar ile öğrencilerin mayıs ayı içerisinde rapor alarak okula gitmeme gibi alışkanlıklarını bırakmalarını hedefliyorlardı. Öyle mi oldu? Hayır. Lise son sınıfındaki öğrenciler yine raporlar alarak mayıs ayında okullara gitmediler.


Bu sınav sistemi lise son sınıfı konularının öğrencilere öğretilebilmesini de hedefliyordu. Eski ÖSS’de lise son sınıfından soru gelmediğinden öğrenci dersi dinlemiyor öğretmen de dersi anlatmadan konuları fotokopilerle geçiştiriyordu. Durum böyle olunca üniversiteler için çok önemli olan integral, türev, limit gibi konuları bilmeden üniversiteye giden öğrenciler fakültelerinde hem kendilerini hem de öğretim üyelerini zor durumda bırakıyorlardı.


Bu sınav öğrencilerin okullara devamını sağlayamadı ama lise son sınıfı konularının öğretilebilmesini sağladı.


2006 ÖSS de öğrencilere sınav esnasında tuvalete gidebilme imkânı da sağlandı. Buna göre öğrenciler görevli elemanlar gözetiminde ihtiyaçlarını giderebildiler.


Sınav oldu ve bitti. Sonrasında hemen hemen her yıl yaşanan, bazı ÖSS sorularının yanlışlığına dair itirazlar başladı.2006 ÖSS’nin 2 sorusunun yanlış olduğu yetkin kişiler tarafından kamuoyuna iletildi. Yanlışlığı iddia edilen sorular sayısal–2 soruları arasında. İddia şu, Fen Bilimleri–2 testi fiziğin 12.sorusunun cevabı B değil C olmalı ve kimya 15.sorusunun cevabı C değil A olmalı.


ÖSYM yetkilileri bu konuda kamuoyuna yakın zamanda bilgi vereceklerdir.


Sistem bu sene değiştiğinden dolayı yayınevleri apar topar yeni sisteme uyumlu kitap ve yaprak testleri piyasaya sürmüş ve sorularda çok yanlışlar çıkmıştı. En saygın yayınevlerinin bile kitaplarında çok sayıda yanlış sorular var şu an. Bu sorular yeni baskılarda düzeltilecektir bunda kuşku yok ama benim anlamadığım ÖSS gibi büyük bir organizasyonun soru kaynakları bu yanlışları nasıl yapıyor.


ÖSS değiştiğinde dershanelerin hangisi yeni sisteme hazırlıklı diye söylemler çıkmıştı. Durumu gören dershaneler ve öğretmenleri yaz tatillerini bırakıp sisteme adapte olma hazırlıları yapmışlardı. Başarılıda olundu.


Anlaşılan dershaneler ve öğretmenleri yeni sisteme en iyi şekilde hazırlanmışlar ama ÖSS kurmayları pek hazırlıklı değilmişler.2 sorununda sayısal 2 testinden çıkması soru kaynaklarının sisteme pek de hazırlıklı olmadığını gösteriyor bence.


Kaldı ki OKS matematik sorularının da bir tanesinin yanlış olduğu iddia edilmişti. Bu konuda da kamuoyu bilgilendirilecektir.


Neyse pişmiş aşa daha fazla su dökmeyelim.


Sınav sonuçları Temmuz’un 15 ile 20’si arasında açıklanacak.


Geçen sene bu sistem ile sınava girmek istemeyen öğrenciler puanı yettiği her bölümü tercih ettiklerinden fakülte puanlarında anormal bir yükselme olmuştu. Bu sene yükselen bu puanların düşebileceği kanaatindeyim. Yalnız puan düşmesi 320 puan üstü bölümlerde çok fazla görülmeyecektir.320 puan altı bölümler 5 puan kadar düşebilir diye düşünüyorum.


Benim bu yazımın yayımlandığı günlerde sınav sonuçları da açıklanacaktır. Öğrencilerimize tercih konusunda uzman kişilerden destek almalarını kesinlikle tavsiye ederim. Şu bilinmelidir ki en yüksek puan alan öğrencinin bile yönlendirilmeye ihtiyacı olabilir. Bu konuda çoğu dershanelerde ücretsiz tercih büroları oluşturulmaktadır. Bu bürolardan teknik bilgi alınabilir.


Bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum.


mr.fizik67@mynet.com

Bu yazı toplam 3628 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002