Kasım 2008

Ö T E S İ

 

28.11.2023 Tutanak

 
Hüseyin Özbek

Tık tık eden kabacuğum


Yoksul çocukluğumun en büyük zenginliği doyasıya dinlediğim masallardı. Köyümde masala uzannama denirdi.Babama bin kere aynı uzannamaları anlattırır, tekrarı için yalvarırdım.Başlayınca da bir sonraki cümlesinin ne olacağını şaşmaksızın bilir, yine de ilk kez dinlermişçesine haz duyardım.Ben de çevreme aynı masalları naklederdim.

Komşumuz Hacı Emin Ağa’nın Ayı Kulak Pehlivan’nı dinlemekten usanmaz, her gördüğümde tekrarlatırdım.Adamcağız ‘Yeter gayrı, beni susattın’ der, yalvarmama kıyamaz, en sonunda Gölsoran, Seyrekbasan, Ayı Kulak Pehlivan üçlüsünün uzannamasına başlardı.
Öte Sıragömü Köyüne hısımlarımıza misafirliğe gittiğimizde Fatma Ablanın dizinden ayrılmazdım.Fatma ablanın uzannamaları tünnüktü.Bir kez başladı mı birbirine ular, gecenin leyli vaktine kadar sürerdi.
Masalla gerçek, çocuk muhayyilemizde birbirine karışırdı.Gerçek yaşam masallaşır, masal gerçeğe dönüşür, Kafdağının ardı ciri civeğiyle evimize konuk olurdu.Babamın, komşuların anlattığı uzannama mekanlarını, kişiliklerini doğayla, çevremdekilerle adeta özdeşleştirirdim.
Babamın uzannamalarından birinde ‘Kötü kalpli üvey ana, evin her işini gören,taşa salsa giden sarı kızı bir türlü istemezdi.Üvey ananın fitlemesiyle,kovuyla odun bahanesiyle babası dağa götürdüğünde Sarı Kızın biraz sonra başına geleceklere hepimiz acırdık.Kıza beklemesini söyleyip,orman içine dalan baba görünmeden kaçardı. Ağacın dalına astığı kabaklar rüzgarda sallanıp çarptığında Sarı kız balta sesi sanıp oyalanırken, biz üvey ananın düzenine lanet okurduk.Neden sonra sese doğru giden kız odun kesen baba yerine kabakları görünce yasa başlardı:
Tık tık eden kabacuğum,
Beni bırakıp giden babacuğum !
İşin burasında bizler de sarı kızın yasına ortak olurduk.Uzannama uzayıp, Sarı kızın ormanda dev anasına konuk olmasına, yufka yürekli devin kadersiz Sarı kızı daha da güzelleştirip köyüne göndermesine sıra gelince eve kavuşan bizmişçesine mest olurduk.
Bu kez üvey ana altın ırmakta yıkanıp sarı kızdan daha güzel olsun diye öz kızını da aynı şekilde ormana bıraktırırdı ama biz, üvey ananın çirkin kızının başına gelecekleri bilirdik… Halkın vicdanında kurduğu mahkemede ilahi adalet tecelli ederdi.Dev anası, yol yordam bilmez kızın başını kara suda yıkar,üvey ananın vicdanı gibi kömür karasına döndürerek geri yollardı.’
Kahpe feleğin düzeni, devranı, dolabı sonunda bozulurdu.Keloğlan olmazları oldurur, Kara Vezirleri, Köseleri, Kısaları, Musaları alt ederdi.Gönlü zengin halkımız yoksul kızlarını bey oğullarına gelin eder, padişahın kızlarını da fakirhanesine getirirdi.Biz de uzun kış gecelerinin uzannamalarında Çin’i Maçin’i ,Kaf dağı’nı dolanır yine ocak postuna dönerdik.
Babam Tahsin Çavuş bu dünyadan göçeli artık bana uzannama anlatan yok.Fatma abla da çok uzaklarda.Hacı Emin Ağa da çoktan terki diyar etti.Sergenine tavanına, her köşesine binlerce uzannama sinen hanemiz seneler var ki boş.Binlerce kez ilk günkü heyecanla dinlediğim, saldır saldır ezbere anlattığım masalların bir çoğunu unuttum. Tahsin Çavuş torunlarına, Aslı’ya, Şirin’e de aynı masalları senelerce anlattı. Benim bildiğim Tahsin Çavuş’ta Eyüp sabrı vardır.O güzelim uzannamaları, Aşık Keremleri, Aşık Garipleri, dağı delen Ferhad’ı, Çamlıbel’i mesken tutan Koç Köroğlu’nu yeni baştan anlatacaktır bana…
Koca Çavuş; sırtında Araç Çayı’ndan her geçişte sorduğun ‘Ananı mı seviyorsun, beni mi’ sorusuna öte yakaya kadar ‘seni’ deyip, karaya ayağım değdiğinde hep ‘ Anamı ‘ derdim. Doğrusunu şimdi söyleyeyim mi sana? Bizlere zerre haram lokma yedirmeyen Tahsin Çavuş sevilmez mi hiç! Eminim en güzel masalları hiç anlatmadın, oraya sakladın sen. Kavuştuğumuzda anlatmak üzere…


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002