Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Geniş Açı

 
Ali Arif Esatgil

Mühür kimde Süleyman!


AKP iktidarı ile Demirel arasındaki çekişme, 2002 seçimlerine kadar al takke ver külah ilişkisi içinde yürüyen siyaset-tarikat işbirliğinin artık bir güven bunalımına düştüğünün göstergesidir. Daha doğrusu, sistem bu yapıyı kaldıramaz olduğunu ‘iplerin elden çıktığını’ fark etmiş olmalı ki, siyasette yeni bir yapılanmaya ‘yol temizliği’ne girişti. Hem de en çetrefilli, en güç noktadan… Unutulmasın ki, AKP’nin bugün iktidarda bulunuşunda koalisyon liderleri kadar, 28 Şubat’ın da hayli önemli payı vardır.

Fitili, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın 23 Nisan konuşmasıyla ateşlenen ‘laiklik’ tartışmaları, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in sözleriyle daha da alevlendi. Öyle ki, Demirel bu kez 40 yıl kendisini eleştirenlerin ruhunu okşayacak laflar etti. (Yaklaşık 40 yıldır sürekli eleştirdiğimiz Demirel'i izlerken bu kez ve ilk kez "İyi ki varmışsın" diyoruz... Çünkü, Baba dün Türkiye'nin gerisindeydi, bugün ilerisine geçti. Melih Aşık/Milliyet)
Doğrusu Demirel’in bu ve buna benzer çıkışlar yapacağı önceden de belliydi. Ilgaz Babacan Ufuk Ötesi’nin Ağustos 2005 tarihli sayısında Ecevit ile Demirel arasındaki rol değişimine dikkat çekiyor ve şöyle diyordu:
“Eğer bu millet hafızasını yitirmediyse, bu iki önemli ismi dikkatle takip etmelidir.”
Neydi Demirel’in söyledikleri:
"Orası üniversite... Oranın kuralları var. Danıştay, Anayasa Mahkemesi karar vermiş. İlle başı bağlı okumak istiyorsan, başı bağlı olarak okunabilecek yerler var, oraya git. Arabistan’da falan öyle yerler vardır, oraya gidin, orada okuyun! Türkiye laiklikten vazgeçemez. Herkes aklını başına toplasın. Bu ülkenin halkı yüzde 99 Müslüman diye, Müslümanlığı istismar ederek, bu milleti arkamıza düşürürüz diyen varsa aldanıyor. Hem de çok aldanmaktadır. Cumhuriyet 5’inci neslini yetiştirmiştir ve bu nesil Cumhuriyet’e sahip çıkmaktadır. Türban (sıkmabaş) özgürlük falan değildir. Bu gericiliktir.”
Tartışmaya hiç girmeden şu soruyu sormak gerekiyor: Devletin zirvesine kadar çıkmış bir isim, bu lafları neden bugün söyleme gereği duydu? Kendi ifadesiyle ‘başı sarılı’ ya da ‘sıkma başlı’lar bugün mü çıktı meydana!
Cevabı Hürriyet’ten Oktay Ekşi veriyor: “Burada insana ilginç gelen laik cumhuriyete yeterince sahip çıkmıyor diye uzun yıllar eleştirdiğimiz Sayın Süleyman Demirel’in şimdi -yani seçimle, oyla ilişiği kalmayınca- laik sistemin aktif savunucusu olarak karşımıza çıkmasıdır.”
Sanırım Ekşi kadar, Demirel’i 40 yıl sırtlarında taşıyan muhafazakârlar da aynı şaşkınlığı yaşıyor ve “İyi güdülmüşüz yahu” demekten kendilerini alamıyorlardır.
Bize göre 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in konuşmasından çıkarılacak asıl sonuç laikliğe ilişkin saptamaları değil. Asıl üzerinde durulması gerek şey, “Mühür kimdeyse Süleyman odur” sözünün, Türkiye gerçekleri ile bağdaşmadığıdır.
Zaten Demirel de, seçim meydanlarında bol keseden atan AKP’lileri ve R.T. Erdoğan’ı “Gücün yetiyorsa değiştir de görelim” diye uyarırken, Mühür-Süleyman denkleminin kofluğuna dikkat çekmiyor mu?
AKP iktidarı ile Demirel arasındaki çekişme, 2002 seçimlerine kadar al takke ver külah ilişkisi içinde yürüyen siyaset-tarikat işbirliğinin artık bir güven bunalımına düştüğünün göstergesidir.
Daha doğrusu, sistem bu yapıyı kaldıramaz olduğunu ‘iplerin elden çıktığını’ fark etmiş olmalı ki, siyasette yeni bir yapılanmaya ‘yol temizliği’ne girişti. Hem de en çetrefilli, en güç noktadan…
Unutulmasın ki, AKP’nin bugün iktidarda bulunuşunda koalisyon liderleri kadar, 28 Şubat’ın da hayli önemli payı vardır.
Umarız Demirel’in sözleri, iktidarın ekmeğine yağ sürmemiştir.


aliarifesatgil@hotmail.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002