Kasım 2008

Ö T E S İ

 

26.05.2024 Sözün Özü

 
Alptekin Cevherli

ABD’nin de çöküşü yakındır


Bilinen bir söz vardır; “Zulüm abat olmaz” diye. “Dünyanın çivisi çıktı” denir avam arasında. Bugün dünyada ciddi bir bunalım ve kaos ortamı hüküm sürmektedir. Orta Doğu’dan Orta Amerika ve Afrika’ya kadar her bölgede kan ve göz yaşının oluk oluk akmasını ne yazık ki seyreder konumdayız. Vahşetin bini bir para olan modernitede, insanların huzuru ve gönül dünyası tamamen yok sayılıyor.

Her şeyin madde ile ölçülmeye çalışıldığı böyle bir ortamda ‘paraya iman etmiş’ bireylerden oluşan bir toplum yetiştiriliyor. Kültür mühendisliği çalışmalarıyla milletler toplumlaştırılırken, aynı zamanda tezat olarak da, mikro milliyetçilik ve farklı etnisiteye sahip olmak da özendiriliyor.
İnsanların kredi kartından tutun da çeşitli vergilerle kafa-kola alındığı bir dünyada bağımsız yaşayabilen kişi neredeyse yok denecek kadar az kalıyor. Köylerde yaşayan bu bağımsız insanlar da belirli merkezlerden yönetilen hükümet adamlarının teşvikiyle genetik yapısıyla oynanmış tarım ürünleri yetiştirmeye ya da kuş gribi bahanesiyle en ucuz elde edilen ekonomik değer olan köy tavukçuluğunun bitirilmesiyle birlikte şehirleşmeye zorlanıyor. Böylece bütün dünyada uygulanan “Demokrasi Projesi” de hayata geçirilmiş oluyor…
Milletten topluma dönüşen insanlık, bireyden de, tüketen makineye dönüştürülüyor. Makinenin gönlü, duyguları aklı olur mu?
Olmaz tabii!
Bakın şehirli insana nasıl davranılıyor:
Sabah erkenden işe gidiyorsunuz. Bütün gün hışırınız çıktıktan sonra eğer hâlâ aile mefhumunu koruyabilmiş örnek kişilerdenseniz, kahvehane veya birahaneye uğramadan eve geliyorsunuz. Çocuklarınız ve eşiniz de aynı prangadan geldiği için sinirleri harap, vücutları yorgun vaziyette bir araya gelip televizyon karşısında sizin bilinçaltınız için özenle hazırlanmış programları ve sözde pembe dizileri ve lüks hayatları izleyip, muhtemelen tv karşısında uyuyorsunuz. Ertesi gün yine aynı senaryo… Hepimizin hayatı üç aşağı-beş yukarı böyle değil mi? Bu arada alışverişlerinizi kredi kartıyla yapıyor, bütün mal varlığınıza ve hatta geleceğinize en az bir bankayı da ortak ediyorsunuz. Siz çalışıyorsunuz, o size verdiği borç paranın faizini sizden ara ara tahsil ediyor… Ana paralar ise birikiyor…
Arada bir kendimize geliyoruz. ‘Aman bir evim olsa da kurtulsam’ diyorsunuz, ama ne gezer? Bu kez de banka kredisi ile biricik evinize ortak oluyorlar!
İşte kısaca özetlediğimiz dünyanın görünümü böyle…
Yalan mı?
Şimdi ise sıkı durun…
Çok yakında bu düzenden kurtulacaksınız!
Çünkü artık açıkça denizin bittiği ve bu geminin karaya bindirmek üzere olduğu görüldü. Bir zamanlar dünyaya kan ve vahşetten başka bir şey vermeyen Sovyet İmparatorluğu vardı. Bu gün yerinde pek çok bağımsız devlet yaşıyor.
Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu vardı, adaletten ayrıldıktan sonra milletten topluma dönüşünce dağıldı. Fransız ve İngiliz İmparatorlukları’nın yerinde yeller esiyor. Artık İngiltere krallığının sembolik değeri bile yok! İşte bu tarihi sürece bakarak diyorum ki:
ABD İmparatorluğu’nun çöküşü yakındır!
Hem de SSCB’nin çöküşünden, komünizmin iflasından çok daha net bir şekilde bunu; bugün yaşayan pek çok insan görecektir. Tarihi iç savaşlarla dolu olan Amerikan rüyası, ekonomik kriz ile dibe vurmuştur. Yurt dışında beslediği asker sayısı yurt içindekini aşmıştır. Bunu hiç bir devlet on yıldan uzun süre kaldıramaz.
Sosyal yapı bitmiş, kilise taassubu yeniden hortlamıştır. Bilimin önüne kilise geçmiş, Kendilerini İsrail’in bekçisi sanan bir takım kişiler yıllardır ülkenin kaderine ipotek koymuşlardır. ABD’de hızla artan İspanyolca konuşan Latin nüfusun bugün için yüzde 45’e ulaşmış olması, zenci nüfusun örgütlenmesi ve dahası yüzde 10’u çoktan aşması ve en önemlisi son bir aydır Baptist kiliselerin kundaklanması ile iyice gün yüzüne çıkan tarikatlar ve mezhepler arası çatışmalar ABD’nin çöküşünün sinyalleridir.
SSCB, Afganistan’ı yutmaya kalkışmış ancak boğazına takılmış ve ölmüştür. Bugün için ABD, hem Afganistan’ı hem, Irak’ı yutmaya çalışmış, dahası hâlâ İran mı, Suriye mi, diyerek aç gözlülüğünü sürdürmektedir.
Bu lokmaların hepsi birden yutulmaz!
Gelecek sayıda teknik ayrıntıları ve somut gerçekleri sizinle paylaşacağız...


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002