SİZDEN GELENLER

 

Ayhan ÇİFTÇİ  

Sizden gelenler


Değerli okuyucularımız bu gün Irak'ta, oradaki Türkleri hedef alan katliamlar devam etmektedir. Ve ne yazık ki bunlar gündemden düşmüş, yerini otel odasında uyuşturucu yüzünden sözde şehit olduğu iddia edilen şahıslar, gelinler, pop starlar, çöpçatanlar almıştır. Oysa Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'ne gidildiğinde görülüyor ki Irak'taki soydaşlarımız katliama uğramakta herhangi bir sebeple hapishanelere konulmaktadır.

Yürekler sızlatan bu olaylar karşısında bizden destek bekleyen soydaşlarımız bizim halimize şaşırmaktadırlar. Ve bununla ilgili bir hafta boyunca açmış oldukları sergide Irak savaşında katliama uğrayan soydaşlarımızın fotoğraflarını gözler önüne sermişlerdir. Irak Savaşı'nı ayrıntılarıyla ve ekonomik bağlantılarıyla ele alan yazıyı sizlere sunuyorum:
"Irak Savaşı dünya güç dengelerini altüst edebilecek bir bomba niteliği taşımaktadır. Saddam heykelleri kendisiyle birlikte dünya halklarının gözündeki bazı perdeleri de yere indirmektedir. Bağdat'a düşen bombalar ortalığı bulanıklaştırmamakta aksine bazı gerçekleri tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermektedir. Artık sosyalizmin yıkılması ile içine girilen Yeni Dünya Düzeni de (YDD) bir virajı dönmüş olmaktadır. Küreselleşmenin Clinton dönemi balayı sona ermekte, 3. Dönem sömürgecilik asıl gerçekliği ile ortaya çıkmaktadır. Artık bir şeyler çok belirgin biçimde değişmiş, olgunlaşmış ve bombalar olarak kendini tüm dünyaya duyurmaktadır. Ve bu bombalar aslında New York ticaret kulelerine çarpan uçakların yol açtığı enkazı bile örtecek güçtedir.
Kapitalizm bugün 2. Dünya Savaşı öncesindeki gibi bir krizin içindedir. Sosyalizmin yıkılmasının yarattığı olumlu koşulları bir on yıl içinde sömürdü. Bilimsel teknik gelişmelerin yarattığı olanakları sonuna kadar sömürdü, bitirdi. Geldiği noktada sosyalizm koşullarına göre ayarlanmış tüm kurumları işine yaramaz hale gelmiştir. Hatta önünde engel olarak durmaktadır. Koyduğu yasalar kendine dar gelmekte ve çıkarlarını korumak için onları çiğnemekten başka yol bulamamaktadır. Krizin yükselmesi merkezler arasındaki sürtüşmeleri, pazar savaşlarını arttırmaktadır. Onun için birbirlerinden zorla pazar kapma yoluna çıkmışlardır. Rekabetin maskesi düşmüştür. Irak Savaşını bu çerçevede düşünmek gerekmektedir. Irak savaşı kendi özgülü içinde ABD'nin Irak petrolünü ele geçirmek ve ona bağlı olan çeşitli güç unsurlarını elinde toparlamak için yapıldı. Elbette Irak'a girilirken Afganistan deneyiminden yararlanıldı. Afganistan gibi daha kolay ülkede bile iktidar olunamadığı gerçekliği bilinmektedir. Irak'ın daha zor olduğu açıktır. Ancak ABD'nin başka şıkkı yoktur. Artık o gerçekten ölümlerden ölüm beğenme durumundadır. Irak savaşı ile var olan sorunlarına eski bağlamda çözüm getirmeyeceğini biliyordu. Diğer savaşlar gibi ekonomik sorunlarına çözüm sağlamayacaktır. Artık savaşlar ABD'nin alın yazısıdır. ABD gününü kurtarmak için sürekli savaşlar yaratmak, bunları birbiri arkasına dizmek durumundadır. Sürekli gerilim, sürekli kan ile yaşama durumundadır. Bunu biliyor. Irak savaşı kapitalist merkezlerin bundan sonra birbirlerinden rekabetle aldıkları pazarların sıcak savaşlarla alınacağının ilk büyük örneğidir. Diğer merkezler buna ne diyeceklerdir? Ya da 3. Sömürgecilik döneminde onlar
ABD karşısında nasıl bir politika sergileyeceklerdir? Irak savaşının başlaması öncesi bunun bir provasını yaşadık. Ancak savaş sonuçlanmadı. Şimdi ikinci perdesi başlıyor. Ambargonun kalkması. Bu kez bakalım nasıl şekillenecek? Ancak ABD Afganistan savaşından beri geçici ittifaklar politikası içindedir. Yani her saldırılacak ülkeye uygun ittifaklar kurulacak ve bunlar dağılacaktır. O anlamda bundan sonra ki savaşlarda hangi ittifakların kurulacağını kestirmek zordur. Ama bir şey kesindir, merkezler arası pazar kapmak savaşı sürdükçe ilişkiler daha da sertleşecektir. Eski CIA ajanının dediği gibi bu ABD'nin 4. Dünya savaşıdır. ABD Irak savaşı ile tüm dünyaya karşı bir savaşa başladığını ilan etmiş oldu. Bu nedenle Lenin heykellerinin yerlere indirilmesi Sosyalizmin yıkılmasının sembolü oldu ise, Saddam heykellerinin yerlere düşürülmesi de sanırız kapitalizmin sembolü oldu. 3. Dünya ülkeleri sömürüsünün de sona ermesi sürecinin başlangıcıdır. Çünkü yanlış hesap bir kere Bağdat'tan dönmeyi alışkanlık haline getirmiştir.
ayhanciftci_37@hotmail.com
ufuk@ufukotesi.com


www.ufukotesi.com - 11 / 2005  

ufuk@ufukotesi.com

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.