Kasım 2008

Ö T E S İ

 

7.12.2023 Net P@no

 
Baki Günay

Haydi Bilişim’e


Avrasya'nın en büyük bilişim fuarı CeBIT Bilişim Eurasia, 6 – 11 Eylül 2005 tarihlerinde İstanbul Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek. CeBIT Bilişim Eurasia'ya bu yıl 65 ülkeden ziyaretçi ve 22 ülkeden yaklaşık 800 şirketin katılması bekleniyor. Eylül ayının ilk haftasında geleneksel olarak düzenlenen Bilişim Fuarı bu sene de ziyaretçilerini bekliyor. İstanbul’un Beylikdüzü bölgesinde yapılan fuara Avrupa ve Asya’dan kalkıp gelen binlerce meraklı var.

Fuara gelen ziyaretçilerin merak ettiği tek konu ise şirketlerin ne tür teknolojik gelişmeler yaptığı. Fuarın asıl amacı kurumsal şirketlere hizmet etmek olsa da daha fazla yararlananlar son kullanıcılar. CeBIT Bilişim Eurasia'ya bu yıl 65 ülkeden ziyaretçi ve 22 ülkeden yaklaşık 800 şirketin katılması bekleniyor. Fuarı 160.000 dolayında kişinin ziyaret edeceği tahmin ediliyor.
ULUSLARARASI BİLGİ GELİYOR
İstanbul'u Avrasya'nın teknoloji başkenti yapan dev organizasyon CeBIT Bilişim Eurasia, bir yanıyla teknoloji platformu, diğer yanı ile çok önemli uluslararası bir pazar. Yeni ürün ve hizmetlerin tanıtıldığı, ticaret sinerjisinin büyüdüğü bu dev pazarda, iş ilişkilerini geliştirmek isteyen, yeni pazarlar arayan kitleler buluşuyor. Üreticiler, iş adamları, iş ortakları, üniversiteler, medya, politikacılar ve bilişime ilgi duyan nitelikli ziyaretçi kitlesi bu fuarda bir araya geliyor. Kültürler arasında köprüler kuran İstanbul, Avrasya'nın en büyük teknoloji, iş ve ticaret buluşmasına ev sahipliği yapıyor.
KAMU TAM KADRO FUARDA
Geçen sene Fuarda büyük bir yer alan kamu temsilcilerinin reyonlarına baktığımız zaman devletin bilişime yatırım yapmasına çok sevinmiştim. Fakat fuarda bize anlatılanların yıl içinde çok fazla gerçekleşmediğini görmüştüm. E-devlet olarak adlandırılan birçok sistemin faaliyete geçmesi ile kişilerin kamu ile ilişkilileri çok kolaylaşacak. Bilişime en fazla güvenlik ve askerî alanda yatırım yapan kamu bunun faydalarını yakın zamanda görmeye başladı. İstanbul’da faaliyete geçen şehrin kameralarla gözetim sistemi MOBESA buna güzel bir örnek.
EN SON YENİLİKLER
Fuarda dijital dünyasındaki en son yenilikleri sergilenecek. Ayrıca dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yatırımcılar da Türk iş dünyası ile temasa geçme ve tanışma fırsatı bulacak. KOBİ'lere de bilişim yatırımları için finans ve proje desteği konusunda bilgi verilecek. Fuarın en önemli etkinliklerinden biri de hiç kuşkusuz yeni fikirlere ev sahipliği yapacak olması. Fuar, her gün 11:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Cep telefonlarından diz üstü bilgisayarlara, dijital fotoğraf makinelerinden mobil uygulamalara kadar yeni ürün ve hizmetlerin tanıtılacağı fuarda seminerler de düzenleniyor. Eğer fuara giderseniz son gelişmeleri işin uzmanlarından dinleme fırsatınız olduğunu unutmayın. Seminerler hakkında fuarın resmi web sayfasından (http://www.cebitbilisim.com) bilgi almanız mümkün. Fuardaki yeniliklerden biri de SMS ile randevu sistemi. Şirketi için herhangi bir hizmete ihtiyaç duyan SMS mesajıyla ilgili şirketlerden randevu alabilecek. Örneğin, yazıcıya ihtiyacınız varsa, www.cebitbilisim.com sitesinden yazıcı firmalarının kodlarına bakıp, mesaj göndereceksiniz, sistem sizin adınıza fuarda yazıcı satan tüm firmalardan randevu alacak. Siz de 24 bin metrekarelik fuar alanında, zaman kaybetmeyeceksiniz.
GSM FİRMALARI GÖRÜCÜYE ÇIKACAK
CeBIT Bilişim'e bu yıl tüm cep telefonu operatörleri ve Türk Telekom katılıyor. Toplam 7 salonda bulunan firmaların neler yaptıklarını görmeniz mümkün. Her reyonda farklı bir çalışma görebileceğiniz salonlarda gürültü ile de karşılaşmanız mümkün. Çünkü bilişim fuarlarında hala, kim en fazla bağırırsa o sesini duyurur mantığı geçerli olduğu için dans eden kızlar hoplayan insanları fuarda gezerken görürseniz şaşırmayın.
Fuar Biletleri: Profesyonel Günler: 6 – 9 Eylül 2005 (Salı-Cuma günleri) 20 YTL
Teknoloji Meraklıları: 10–11 Eylül 2005 (Cumartesi ve Pazar) 10 YTL
Ulaşım – Otopark: Fuar süresince, İETT işbirliği ile şehrin önemli merkezlerinden Tüyap-Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'ne gün boyunca ücretli, karşılıklı tarifeli direkt seferler düzenlenmekte. Bilişim fuarında görüşmek üzere.
Bilişim Zirvesi etkinlikleri de Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Bilişim sektörü, siyaset, bürokrasi, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasını bir araya getirecek. Ekinliklerde telekomdan Ar-Ge'ye kadar pek çok konu tartışılacak.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002