Kasım 2008

Ö T E S İ

 

10.12.2023 Zekice

 
Zeki Hacı ibrahimoğlu

AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE


Türk Milletinin önündeki tuzaklar ve Milletimizin tabii dirençlerinin çeşitli oyunlarla yıkılması yolundaki gayretler konusunda,başta devletimizi yönetenler olmak üzere,bir milli şuur uyanıklığı ve hassasiyeti gerçekleştirmesinin,bu konuda aziz milletimizin aydınlatılmasının hepimizin üzerine düşen tarihi bir görev olduğu inancındayım. Öncelikle Siyasetçiler ,Aydınlar ve bilhassa yazılı ve görsel basın olmak üzere hepimiz yüzyılların kavşağında bulunduğumuz şu günlerde üzerimizdeki sorumluluğun ağırlığını hissetmeli ve tarihin şaşmaz yargısından korkmalıyız.

Türk Milletinin önündeki tuzaklar ve Milletimizin tabii dirençlerinin çeşitli oyunlarla yıkılması yolundaki gayretler konusunda,başta devletimizi yönetenler olmak üzere,bir milli şuur uyanıklığı ve hassasiyeti gerçekleştirmesinin,bu konuda aziz milletimizin aydınlatılmasının hepimizin üzerine düşen tarihi bir görev olduğu inancındayım.
Öncelikle Siyasetçiler ,Aydınlar ve bilhassa yazılı ve görsel basın olmak üzere hepimiz yüzyılların kavşağında bulunduğumuz şu günlerde üzerimizdeki sorumluluğun ağırlığını hissetmeli ve tarihin şaşmaz yargısından korkmalıyız.
Bugün Avrupa Birliği dayatmaları ile Türk milletinin önüne getirilen bazı konuların, birçok çevrede büyük bir süpriz etkisi yarattığı görülmektedir. Şaşkınlık duyanlar arasında Türk milletini yönetenlerinde bulunması milletimizin geleceği bakımından ciddi endişeler duymamızı gerektirmektedir.
Meselenin vahameti mevcut ev ödevi listesinin bir müzakere metni olmayıp bir tebligat olmasıdır. Milletler arası münasebetlerdeki asgari nezakete bile uymayan bu metin ancak ve sadece savaş kaybetmiş ve kayıtsız şartsız teslim olmuş bir ülkeye imzalatılacak cinstendir.
Türk Milleti Türkiye Cumhuriyetini bir imparatorluğu feda ederek yeni bir toplumsal sözleşme ile kurmuştur.Bu sözleşmenin konjoktürel hadiselerle değiştirilmesinin mümkün olmayacağının hem devleti yönetenler hem de Siyasetçisi,aydını ve medyasıyla herkes tarafından bilinmesi gerekir.
Türkiye Cumhuriyetini oluşturan toplumsal sözleşmenin temelinde ülkede yaşayan bütün insanların eşitliği ilkesi vardır. Geçen 81 yıllık uygulamalarda ülkedeki insanların etnik kökenlerine göre tek bir farklı davranış olmamıştır.
Şu veya bu etnik menşeli olduğu için eğitim meslek seçimi devlette görev almış veya iktisadi faaliyetlerde bulunma veya yargı önünde hak arama gibi temel insan hakları açısından Türk milletini utandıracak tek bir uygulama mevcut değildir.
Etnik ayrımcılık Türk milletinin tanımadığı bir kavramdır, çünkü Türk milleti kavramı hem Türkiye Cumhuriyetini oluşturan kamusal iradede hem devletin hukuki yapısında hemde imparatorluk sonrası yeni devletin oluşmasına etki eden fikri harekette etnik bir kavram değil sosyolojik bir kavramdır.
Bu kavram suni olarak oluşturulmuş ta değildir, toplumsal yapıdan yüzyıllarda oluşan kaynaşmadan hayat pratiğinden gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içerisinde yaşayan insanların çok büyük çoğunluğu bu günde etnik bir ayrışma talep etmemektedir.
Bu kesimlerin dil ve kültürleri üzerinde hiçbir baskı söz konusu değildir.Bu alt kültürler hiçbir müdahale görmeksizin yaşatılmakta ve gelecek nesillere aktarılmaktadır.
Türkiyede bireylerin tamamına yakının etnik kimlikleriyle anılmak gibi bir talepleride yoktur. Bu yasak veya aşağılanma sebebi olduğu için değil Türk Milleti kavramına olan inançtan dolayı böyledir. Türkiye’de hiçbir ayırıma tabi tutulmayan bir grubun içinden bir takım insanlar çıkmış ve ayrı bir devlet kurmak için on beş yirmi yıl silahlı terörist faaliyetlerde bulunmuşlardır.
Etnik ayrışmayı esas alan bu uzun terör devrindeki,aynı zamanda bütün dünyada mikro-milliyetçilik rüzgarlarının estiği bir zaman dilimidir.O grubun bir çok ferdinde bir ayrışma bilinci oluşturulmuştur.
Bugün bölücü terörün beyinleri ve onu destekleyenler silahlı mücadele yönteminden şimdilik vazgeçerek Teröristbaşının İmralı’daki duruşması sırasında açıkladığı gibi siyasal zemini esas olan ve bol bol demokrasi, insan hakları, eşitlikgibi evrensel değerlere gönderme yapan yeni bir strateji denemesine giriştiler.
Silahlı terör yerine taleplerini kültürel haklar ve “Demokratik cumhuriyet birlik”çerçevesinde takdimi daha olumlu ve doğru bir stratejinin gereği olarak gündeme soktular.Türkiye Cumhuriyeti, milletinin bütünlüğündenve vatan topraklarının tamamiyetinden emin olmak ihtiyacındadır.
Avrupalı bunu Nevrotik bir saplantı algılayabilir çünkü Türkiyenin gerçekleri ile Avrupanın gerçekleri birbirinden farklıdır.Türk millleti ülkedeki belirli bir grup için kültürel haklar eğitim vb. Talep ve dayatmaların altında ayrı bir millet yaratmak fikri bulunduğunu bilmektedir ve kendi eliyle içinden ayrı bir millet çıkarmayacaktır.
Bütün bu olup bitenlerin Türkiye”ye ve Türk milletine herhangi bir zarar vermesi mümkün değildir.Bu gibi temel meselelerle ilgili olarak sağlam bir düşünce zeminine sahip bulunmayanlar kolaylıkla paniğe kapılmakta veya birtakım rüzgarların önünde oraya buraya sürüklenmektedirler.
Sağlam durmak ve neyi niçin savunduğumuzu bilmek durumundayız.Milletimiz Terör doruk noktasında iken günde birkaç evladının şehit naaşını vatan toprağına verirken bile vakarından birşey kaybetmeden bir gibi baykuş seslerini de sabırla dinlemiştir.
Zaafta olanlar bütün devirlerde olduğu gibi aydınlarımız ve siyasetçilerimiz arasından çıkmaktadır.Bilhassa yazılı ve sözlü basınımız,bilerek veya bilmeyerek hangi yanlışları yaptığını elindeki gücü neler için kullandığını sorgulamak zorundadır.
Devlet bütün organları ve kurumlarıyla anayasa ve yasalarımızda belirlenen esaslar ve uzun yıllar boyunca edinilen birikim ve teamüllerin oluşturduğu ilkeler çerçevesinde yönetilir.
Sıfatı ve makamı neolursa olsun hiçkimse bu esasları bir kenara iterek şahşi tercihlerine ve çevre ilişkilerine göre keyfi bir üslüp benimseme hakkına sahip değildir. Bazı çevrelerin teşvik ve alkışları devlet geleneğini hiçe saymak anlamı taşımaz uygulama yanlışlıklarını telafi edemez.
Özellikle devletin kritik makamlarında bulunan,ülke güvenliği için stratejik önem taşıyan kurumlarda görev yapanları,söz ve davranışlarına daha fazla özen göstermeleri şarttır.Zira iyice düşünülmeden yapılan çıkışlar bu kurumların gereksiz şekilde siyasi polemiklerin içine çekilmesine, saygınlığın zedelenmasine yol açtığı gibi yaşanılan ortamda canlı tutulması dahada önem kazanan milli reflekslerin yıpranıp yavaşlatılması sonucunu doğurur.
Kaldıki AB’nin son tavır ve davranışlarının ve ana dilde yayın ve eğitim hakkıyla amaç ve içeriği dikkatle gizlenmekr istenen taleplerinin demokratik mülahazalarla ve insan hakları gayretkeşliği ile değil siyasal amaçlara hem de PKK’nın siyasal amaçları doğrultusunda düzenlendiğini ortaya koymaktadır.
Bu son tarih alma olayı herkesin sıfat ve konumuna uygun şekilde dikkatli ve ölçülü davranmasının ne derece gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Tarih de alsanız AB’nin bütün isteklerini yerine getirsenizde AB’ye alınmayacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Çünkü siz Viyana kapılarına dayanmışsınız, siz Avrupa krallarını Vezirlerinize dahi denk tutmamış bir milletin mirasçısısınız.
Şuanda Avrupayı yönetenlerin çoçukluklarında ana babaları yaramazlık yaptıklarında Türkler geliyor diye korkuturlardı.
Tarihi iyi okuyun ve haritaya iyi bakın diyorum.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002