Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Sanal Esaret

 
Kemal Çiftçi

Çocuklarınıza tarih atlasları hediye edin...


Nitekim ABD’nin bugün Irak’ta ve başka yerlerde yürüttüğü insanlık dışı faaliyetleri anlayabilmek için Çanakkale’yi, Hiroşima’yı, Moğol İstilası’nı, İngilizler’in Hindistan’da, Fransızların Cezayir’de yaptıklarını bilmek gerekiyor. İşte o zaman olayları doğru yorumlamak ve geleceğe ait sağlıklı istikametler çizmek mümkün olabilecek. Mesela İngilizler ilk defa Hindistan’a, sağlık yardımı götürmek bahanesiyle girmişlerdi. Ve oradan çıkmaları yüzyıllar sürdü. Hâlâ da tam olarak çıktıkları söylenemez. Nitekim Keşmir meselesi gibi sürekli çıbanbaşı olan bazı virüsler bırakarak çıkıyorlar her yerden. Irak gençliği bu tarihî gerçeklerden haberdar olsaydı acaba ABD Irak’a demokrasi (!) getirebilir miydi?

Bu yazımızda, iki ayrı kitaptan söz etmek istiyorum. Bu iki kitap, aynı zamanda iki ayrı dünyayı, dolayısıyla farklı medeniyetleri anlatıyor. Birincisi Çakal Carlos adıyla bilinen ve Müslüman olduktan sonra Salim Muhammed Nuri adını alan Ilich Ramirez Sanches tarafından kaleme alınmış (Elips Yayınları). “Devrimci İslam” adını taşıyan kitap, Simla Ongan Kocaoğlu tarafından tercüme edilmiş. “Çocuklarınıza video oyunları hediye etmeden önce, tarih atlasları hediye etmeyi düşünmelisiniz“ diyor Ilich Ramirez Sanches, öteki adıyla Çakal Carlos. Son derece haklı bir tespit. Zira tarihten haberdar olan çocuklar, sadece geçmişi iyi kavramakla kalmazlar, aynı zamanda içinde bulunduğumuz olayları yorumlamakta daha başarılı olurlar. Üstelik böyleleri, geleceğe ait senaryolar kurma konusunda da daha isabetli davranırlar. Nitekim ABD’nin bugün Irak’ta ve başka yerlerde yürüttüğü insanlık dışı faaliyetleri anlayabilmek için Çanakkale’yi, Hiroşima’yı, Moğol İstilası’nı, İngilizler’in Hindistan’da, Fransızların Cezayir’de yaptıklarını bilmek gerekiyor. İşte o zaman olayları doğru yorumlamak ve geleceğe ait sağlıklı istikametler çizmek mümkün olabilecek. Mesela İngilizler ilk defa Hindistan’a, sağlık yardımı götürmek bahanesiyle girmişlerdi. Ve oradan çıkmaları yüzyıllar sürdü. Hâlâ da tam olarak çıktıkları söylenemez. Nitekim Keşmir meselesi gibi sürekli çıbanbaşı olan bazı virüsler bırakarak çıkıyorlar her yerden. Irak gençliği bu tarihî gerçeklerden haberdar olsaydı acaba ABD Irak’a demokrasi (!) getirebilir miydi?

Venezüella asıllı olan ve Batı medeniyetini çok iyi tanıyan Çakal Carlos, ABD için şöyle bir tanım yapıyor: “Uygarlık cilası kimseyi yanıltmamalı. Bir yalan ve şiddet kültüründen beklenecek hiçbir şey olmadığını kabul etmeliyiz. Tarihi açıdan ABD bir paryalar, ipten kazıktan kurtulmuşlar ülkesidir ve bu onların politik kültürlerine, bir dindarlık ve duygusallık vitrinine karşın, derinden sızmıştır.”

İkincisi kitapımız ise, Mısırlı ünlü düşünür Tevfik el Hakim’e ait. “Gezegenle Sohbet” adıyla Türkçe’ye çevrilmiş (Birey Yayınları). Prof. Dr. Kenan Demirayak tarafından çok güzel bir tercümeyle sunulmuş olan ve başarılı bir redaksiyonla yayınlanan kitap, derin bir tefekkür ürünü. Aynı zamanda İslam dünyasının ve medeniyetinin farkını da ortaya koyuyor. İşte gerçek insanı burada görüyorsunuz . İnsanı insan yapan değerler de burada kendini gösteriyor.

Bütün canlılar, bedenen insandan daha güçlüler. Ama insanoğlu, bedeniyle ulaşamadığı yerlere önce düşüncesiyle ulaşıyor. Ve bu sayede yaptığı araçlarla uzaya çıkabiliyor mesela. Bu özelliği sayesinde hiçbir hayvanın ulaşamayacağı mesafeleri aşıp sürekli ilerliyor. İnsanoğlunun bu özelliği onu tahribatta da hayvanların önüne geçiriyor. Yırtıcı hayvanlar karşısından savunmasız olan insan, yine düşüncesi sayesinde elde ettiği silahlarla hiçbir hayvanın ulaşamayacağı tahribatı başarabiliyor. Kısacası insan, öyle bir kabiliyetle yaratılmıştır ki, isterse meleklerin üzerine çıkacak kadar yükseliyor, isterse hayvanlardan daha aşağı derecelere düşebiliyor. “Gezegenle Sohbet”, aynı zamanda bilimsel düşünce, gerçek, yalan, inanç, güç gibi kavramlar konusunda çok güzel ipuçları veriyor.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002