Kasım 2008

Ö T E S İ

 

10.12.2023 Reymanca

 
Reyman Eray

Hint boyasıyla damgalanmak


Hiçbir uygar ülkede, yurttaşa “alternatif suçlu” gözüyle bakılmaz ! Belki de bu nedenle, kimi “uygulama”lar zaman zaman kırıyor, üzüyor, incitiyor bizi. Batılı olduğumuzu düşünüp kıvanırken, hâlâ su katılmadık birer doğulu olduğumuzun yüzümüze vurulması gibi; “kıvanç payı”mızın elimizden alınması gibi bir şey bu ! Seçimlerde “mükerrer(yinelemeli) oy” kullanılmasını önlemek için Hindistan'dan milyarlarca lira karşılığında “özel boya” getirten yetkililer; bir kez daha Türk insanına “Sen üçkâğıtçısın ! Seni damgalamazsam, gider başka sandıklarda ikinci-üçüncü kez oy kullanırsın” demeye hazırlanıyor... Çok ayıp ! Kendi insanımızdan utanmıyorsak, yabancılardan utanalım.

Hiç kimse, hiçbir kurum, yurttaşı bir hafta-on gün boyunca “damgalı eşek” gibi dolaştırma hakkına ve yetkisine sahip değildir ! Birileri “Aklından bile geçirme !” diyebilmelidir “damgalama”yı önerenlere.
“Konuşan Türkiye” sloganını(!) bayrak edinip her fırsatta “gevezelik” edenlerimiz; “her şeye karşı çıkma” alışkanlığında olanlarımız, “Hint boyasıyla damgalanma” gibi çağdışı bir uygulamaya da karşı çıkmalıdır. En azından “onurlu” bir başkaldırıdır. Şimdi konuşmalı, “Beni damgalayamazsın !” diyebilmelidir. “Benim, daha önce işlenmiş ‘mükerrer oy kullanmak’ gibi bir suçum yok ! Dolayısıyla, bana inanmak, güvenmek zorundasın ! Ben ‘yurttaş’ım ve sen benim için varsın ! Alırsın önlemini; “mükerrer oy” kullandırtmazsın; kullanan olursa da, en ağır biçimde cezalandırırsın ! Yurttaştan ‘oy kullanmadığı’ gerekçesiyle aldığın paranın elli-yüz katını ‘mükerrer oy’ kullanandan toplarsın !”
Böyle bir boya neden ABD’den, Avrupa’dan ya da Japonya’dan vb. alınmaz da, Hindistan’dan alınır ?.. Kişileri “damgalama” ilkelliğini sürdürmede “önde gelen ülkeler”den biri olduğu için mi ?.. Yoksa “yaşama biçimi” konusunda Türk ulusuna değimli görülen “ölçüt” Hintliler mi ?.. Batı ülkelerinde böyle bir boyanın varlığı bile bilinmediği için mi ?.. Uygar bir toplumda, birey kendini damgalatır mı ?.. Konu buraya gelip dayanınca, Türk insanının “eksik”lerinden biri geliyor gündeme: Birey olabilmek !..
İşportacılık yapar, engellemeye çalışan belediye görevlisinin üstüne yürür; kaçak gecekondu yapar, yıkım görevlilerini elindeki odunla-kürekle yıldırmaya kalkışır; korsan CD satar, toplamaya gelen zabıtanın üstüne yürür... Yani, hep “haksız”ken başkaldırır, “suçlu”yken başkaldırır.
Oysa, “Beni Hint boyasıyla damgalayamazsın ! Beni on gün ‘damgalı eşek’ gibi dolaştıramazsın !” diye başkaldırsa, ne haksız olacak, ne de suçlu.
“Damgalanmamak” için kimsenin sandığa gitmediğini gören “sivri akıllı yetkili”ler de, zorunlu olarak bu uygulamadan vazgeçecek.
Haydi, biraz “kişilikli birey” olalım !ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002