Kasım 2008

Ö T E S İ

 

03.06.2020 Hedef

 
Ünal Bolat

Pop Starımızı belirleyelim...


Globalleşme kisvesiyle, milletleri fikri, mali, iktisadi, sosyal derken nihayet fiili olarak istila etmeye devam eden vahşi kapitalizm, bu uğurda tüm dünyayı, terör, kan, gözyaşı, zulümle sarmalarken, yaşlı dünya bir yılı daha geride bırakıyor. Bu acımasız savaş arenasında, hem fert, hem ülke olarak sorunlarımızın üstesinden gelmek için ha babam de babam gayret ediyoruz.

Az gidiyor uz gidiyor, dere tepe düz gidiyoruz; bir arpa boyu yol aldığımızı sanıp sevinirken, bir de bakıyoruz ki, kaşıkla kazandığımızı kepçeyle kaybedecek bir alışverişin içindeyiz...
Çok uzağa gitmeden birkaç yıl içinde yaşanan ve bizi her yönden etkileyen birkaç gelişmeye göz atalım. Bir taraftan güya çağdaşlaşmak, refah seviyemizi artırmak, AB’nin diğer ülkeleri gibi hak ve özgürlüklere kavuşmak vs uğruna, istesek de istemesek de her denileni yapmaya razı olduğumuzu beyan ediyor, etmekle de kalmıyor uyguluyoruz. Bu uygulamalardan sıcağı sıcağına göze çarpan yansımalardan bir iki örnek vermek gerekirse bakın aslında biz ne yapıyoruz?
Kürtçe’ye tanınan yeni haklardan yola çıkılarak şimdi de Çerkezler hak aramaya başladı. Ardından kimler gelecek belirsiz. Milli Güvenlik Kurulu sivilleştirilmeye başlandı, sonuç ne getirecek belirsiz. Şimdi de Kıbrıs’ın malum Annan planına göre şekillenmesine ramak kaldı, sonuç belirsiz.
Bütün bu gelişmeler yaşanırken şöyle ülke gerçeğine bir bakınca, bütün bulanıklığına rağmen fotoğraf çok net bir şeyi ortaya koyuyor.
Biz her şeyden önce kendi insanımızı kaybetmişiz.
***
Bir ülke düşünün ki, içte ve dışta hiçbir konuda arzu ettiği hiçbir gelişme varit değil.
İçerde siyasal, sosyal, ekonomik, hukuksal vb. sorunlarda elle tutulur bir şekilde çözümlenmiş, sonuca ulaşılmış bir tek konu var mı? Yok. Yapılan tüm icraatlar zihniyete göreceli. İcraatın başında kim varsa yaptığını başarı sayıyor. Muhalefette kim varsa hezimet olarak gösteriyor. (İlk defa Kemal Derviş olumlu muhalefette bulunmuş. O da IMF’nin doğrultusunda kararlar alınmaya devam ettiği için olsa gerek) Geçiniz.
Dışarıda, yanı başında hiç istemediği halde kendi ulusal güvenliğini tehdit eden gelişmeler hem de sesli sedalı devam ediyor. Komplo teorileri diyerek önemsenmeyen Ortadoğu’daki yapılanma, Türkiye’yi her geçen gün, merkez üssü ve şiddeti farklı boyutlarda ama şiddetli birer deprem gibi sarstıkça sarsıyor.
Buna rağmen Türkiye Cumhuriyeti tarihinde belki ilk kez, devlet yönetimindekiler özellikle Dış Politikada, bırakın birbiriyle farklı düşünmeyi, hem de dünya kamuoyu nezdinde farklı açıklamalarda bulunmaktan, daha da acısı birbiriyle restleşmekten çekinmiyor. Yani artık dünya kamuoyuna yansıtacağımız “Her ne kadar iç politikada anlaşamasak da dış politikada yek vücuduz” görüntüsü de artık kalmamış durumda.
***
Dünyanın hiçbir bağımsız ülkesinde kayıtsız kalınamayacak bu tür kaotik ortama rağmen, ülkemin insanı maşallah gayet heyecan içersinde pop starını seçmenin telaşında. Kimi (keyiften dört) köşe yazarlarımız, bu yarışmayı seyretmenin entelektüellikte nirengi taşı olmasından dem vururken, hangi katılımcının star olmasını belirleyecek oylama için mesaj gönderen seyircilerin sayısı Kıbrıs seçimlerinde kullanılan toplam oyların birkaç milsi. (Bkz. 26 Aralık 2003 Sabah – Savaş abi köşesi)
Hulki Cevizoğlu, doğruların konuşulacağı bir program yapmak için onuncu köy afedersiniz bir televizyon araya dursun, bütün tv kanallarımız göbek havasında... Ooooh vur patlasın çal oynasın... Altta kalanın canı çıksın... Gelen ağam giden paşam yavrimo...
***
Bu ülkede örneğin, bir Halil İnalcık, bir Ahmet Yüksel Özemre, Atilla İlhan, Oktay Sinanoğlu, İlber Ortaylı, Sulhi Dönmezer, M.Niyazi Özdemir, Nejat Veziroğlu, A. Turan Alkan, ve şu an hatırlayamadığım birbirinden değerli nice ülke aydınına neredeyse tamamen kapalı olan ekranlar (Çünkü çağırınca onlarla konuşacak çapta donanımlı, bilgili, seviyeli televizyoncu olmak gerekiyor. Dolayısıyla vizontele’de ki figüranlar misali, ekranda görünmek uğruna her şeye razı olacak derecede şöhret budalası, bilgi fukarası, ekran maskarası kim bulunursa o çağrılıp, programlar istenildiği gibi baba baba yürütülüyor.) ve “açık oturumlar” artık şaşkınlık ve çaresizlikten, çocuklara bile siyaset yaptırılan meydanlardan geçilmiyor...
***
Şimdi siz hâlâ, birinci vazifesi Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet koruyacak ve müdafaa edecek fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bir nesilden mi söz ediyorsunuz?
Geçmiş olsun ey gelmiş ve gelecek tüm yöneticiler, geçmiş olsun...
Siz içerden onlar dışardan, bir zamanlar dünyaya hükmeden, bu yüce milleti gerçekten fikri olmayan, irfanı kalmayan, vicdanı cüzdanı olan bir nesle çevirmek için ne gerekirse yaptınız. Tebrikler başardınız da...
***
Yeni yıla girerken bu millete, moral verecek şöyle dişe dokunur bir gelişme mi soruyorsunuz? İyi bir gelişme haberiyle yeni yıla merhaba diyelim... Duyan duymayana haber versin. Mahsun ile Alişan barışmış. Ee, canım bu ülkeye bu gelişme yetmez mi?
***

unalbolat@netbulmail.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002