Kasım 2008

Ö T E S İ

 

26.05.2024 Tutanak

 
Hüseyin Özbek

Estetikli Frankeştaynlar


Okurlarımız bilirler: Laboratuvar ortamında bilim adamı yapay bir insan üretir. Fiziki görünümü korkunç olan bu yaratık başlangıçta efendisinin denetimindedir. Onun istemleri doğrultusunda davranır. Ama bir aşamadan sonra yaratıcısının kontrolünden çıkar. Efendisi ve diğerlerinin kabusuna dönüşür. Sinemanın siyah-beyaz döneminden tutun da, günümüzün son teknolojisinin kullananına kadar kim bilir kaç filmin konusu olmuştur Frankeştayn.

Şimdilik fiziksel anlamda değil düşünsel ve davranış anlamında, üstelik tekil değil, kitlesel ölçekte Frankeştayn’lar üretiliyor. Psikolojinin, nörolojik bilimlerin, sosyolojinin sentezlendiği toplum mühendisliğinin ulaştığı aşama hem şaşırtıcı hem ürkütücü.

Dünyayı hükmeden küresel sermayenin emrindeki toplum mühendisleri bugünlerde gece mesaisine kalıyorlardır mutlaka. Kolay mı? Adamlar her boydan, her soydan, her renkten tümen tümen estetikli Frankeştayn’lar üretiyorlar.

Fazla uzağa gerek yok. Hoş! Dünyada uzak yer kalmadı ya... Rekat arası selam verir gibi, sola baktığımızda yerinde yeller esen Yugoslavya, sağa baktığımızda yerle yeksan edilen Gürcistan. Yugoslavya, kasap çengelinde pay edilip, AB’nin büyük efendisi Almanya tarafından sevabına, “fakir fukaraya üleştirilir” misali; dağıtılalı çok olmadı. Gürcistan henüz kasap çemberinde. Bu sefer ki hayır sahibi ABD. Satır elinde, çengeldeki Gürcistan’ın her an hısım akraba, konu komşuya düşecek paylarının hesabını yapıyor.

Okyanus ötesi örnek Venezüella ise bir iki kez mezbahadan kasap çengelinden halkın direnmesi sonucu kurtulmayı başardı. “Ayvaz kasap, hep bir hesap” misali eli satırlı ABD bu yağlı koyunu bırakmaya hiç niyetli görünmüyor.

Tüm örneklerde sivil toplum önderi diye tanımlanan yerli devşirmeler başı çekiyor. “Dersini almış da ediyor ezber” misali efendisinin buyurduğunu bir tamam yapıyorlar. Doların, Euro’nun yeşiline vurgun devşirmeler, yazılı, görsel basının köşelerinin tutuyor, kendilerine uygun bir post; “Yürü ya kulum” diyen efendiler tarafından ayarlanıyor. Siyasi partilere, sendikalara, meslek örgütlerine, kulağı bükülen, eğitilen cebi doldurulan bu devşirmeler, sistematik bir biçimde yerleştiriliyor.

Sokak gösterileri ve yığınsal eylemler öncesi, kitlelerin aidiyet duygusu yoğun bir medyatik kampanyayla aşındırılıyor. Ulus bilinci köreltiliyor. Gelecekten umutlarını kesmeleri sağlanıyor. Ulus bilincinden, geleceği güvenden, aidiyet duygusundan arındırılmış, sürüleştirilmiş kitleler artık elde istenilen şekil verilebilecek hamur haline gelmiş demektir.

İşte efendilerin uygun gördüğü bu aşamadan sonra, siz bu sürüye parlamentoyu bastırtabilirsiniz. Ulusal sembolleri ayaklar altına aldırtabilirsiniz. Ellerine tencere, düdük vererek yollara salabilirsiniz. Küresel efendilerin düdüğü olduğunu bilemeyecek hale getirilen bu düdüklere artık her düdüğü çaldırtır, her düdüklüğü yaptırtabilirsiniz.

Gözlerimizi Kıbrıs’a çevirirsek, kulak kesilirsek, her boydan, her soydan düdüklerin ortaoyununa çıkmış gibi, soytarılıklarını seyredersiniz. Düdüklerinin çalgı çeganelerinin, şamatalarını taa Ankara’lardan, İstanbullardan duyabilirsiniz. Kıbrıs’ta estetikli Frankeştaynların sürüsüne bereket. Kendilerine “sivil toplum”cu adını veren AB ve ABD askeri “bu sefiller” bilmelidirler ki; kendi uluslarına ihaneti meslek edinmiş kişilerin ruh sefaletini giderecek estetikçiler henüz yetiştirilmedi.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002