Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

Afrasya


20. yüzyılın sonlarına doğru komünist sistemin çökmesiyle Eski Dünya üzerinde coğrafi olmaktan daha çok siyasi bir kavram doğdu. Avrasya denilen bu soyut kıtayı en çok benimseyenler Türk aydınları oldu. Turan adını ağızlarına almaktan çekinen, ürken aydınlarımız Avrasya kavramına sıkı sıkıya sarıldılar. AVRASYA'NIN PATRONU KİM Dünyayı fiziksel olarak kıtalar denen büyük kara parçalarına ayırdığımız zaman aslında Avrupa denen bölgenin büyük Asya kıtasının bir uzantısı olduğu görülür. Avrupa’yı Asya’dan ayıran sınırlar coğrafi değil kültüreldir.

Avrupa’da yaşayan uluslar ırkçı oldukları için yaşadıkları bölgeyi ayrı bir kıta olarak görmüşler bunu da diğer uluslara kabul ettirmişlerdir. Avrupa’nın sınırları bugün dahi belli değildir. Ruslar, Gürcüler, Ermeniler Avrupalı sayılırken aynı bölgede yaşayan Hıristiyan olmayan diğer uluslar Asyalı kabul edilmektedir.
Eğer bugün bir Avrasya kıtasından bahsediliyorsa bu soyut kıtanın patronu olmak isteyen bölgesi Avrupa’dır. Asyalılar ise çağdaş köleler olarak düşünülmektedir. Avrupalılar sömürgecilik köklerinden besledikleri kültürleriyle bugün de diğer ulusları sömürmek istemektedirler. Asya yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle Avrupalının iştahını kabartmaktadır.

SULTAN GALİYEV VE İDİ AMİN
Sömürgeciliğe karşı çıkan ve bu amaçla sosyalizmi umut olarak gören Sultan Galiyev ne yazık ki amacına ulaşamadan Stalin tarafından öldürtüldü. Sultan Galiyev inanmış bir sosyalistti; aynı zamanda Turan ülküsünü benimsemişti. Galiyev Asyalı ulusların emperyalistler tarafından ezildiğine inanıyor ve bu ulusların bir araya gelerek kapitalizme karşı çıkmasının gerektiğini söylüyordu.
1970'li yıllarda Afrika'nın en yoksul ülkelerinden Uganda'da Müslüman bir devlet adamı başa geçti. Eski bir boksör ve köylü çocuğu olan İdi Amin İngiliz ve Hollandalı sömürgecilere meydan okuyarak, halkının desteğini alarak yönetime el koydu. O zamanlar yayınlanan gazetelerde okumuştum; İdi Amin Uganda'nın başkentinin en büyük meydanına bir heykel dikip altına " TÜRK GİBİ GÜÇLÜ " yazdırmıştı. Malesef Avrasya'nın Avrupa'lısı İdi Amin'i dünya kamuoyunun gözünden düşürmek için asılsız iftiralar attıktan sonra Tanzanya'nın paralı askerleriyle saldırdı. ( Not: Tanzanya ABD'nin Afrikadaki en önemli müttefiki olan bir ülkedir. Fetullah Hoca grubunun Tanzanya'da okulları vardır.)
Sultan Galiyev 20. yüzyılın başlarında İdi Amin sonlarında emperyalist güçler tarafından yok edildi. İkisi de sömürüye başkaldırmışlardı.

AFRASYA'NIN OLUŞMASI YAKINDIR
Kültürel bakımdan ırkçılığı reddeden, mazlum ulusların oluşturacağı soyut kıta Avrasya değil AFRASYA'dır. Afrasya şu anda geri bıraktırılmış ülkelerden oluşuyor. Ama güçlerini birleştirip zenginliklerini kullanırsa dünya tarihini değiştirebilecek potansiyele sahiptir. 59. hükümetin aklı başında bakanlarından Kürşat Tüzmen de bu gerçeği fark edenlerdendir. Her türlü zorluğa rağmen Türk kamuoyunun dikkatini Afrika'ya çekmeye çalışmaktadır. Tüzmen 'in ticari anlamda yaptığı çalışmalara kültürel bakımdan da destek olunmalıdır.


unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002