Kasım 2008

Ö T E S İ

 

26.11.2022 Ünlem !

 
Asuman Özdemir

Günlerdir kulağımda baş nazırın sesi çınlıyor.


‘’Millet bunları asla affetmeyecektir’’ diyor. Aslında bu cümlenin açılımı şöyle; ‘’Bunları asla affetmeyeceğim. Ben bunu unutmam. Burunlarından fitil fitil getirim.’’ Bunları alenen söyleyemeyen baş nazır araya toplumu koyarak aklı sıra onların ağzından söylüyor. Şimdi bende size soruyorum.

‘’Bu millet kimleri affetmeyecek? Her zaman yüzde yüz güvenoyu verdiği orduyu mu affetmeyecek? Her zaman saygı duyduğu, orduya verdiği değerin aynısını kendisinde verdiği Cumhurbaşkanımızı mı affetmeyecek? 30 milyon küsur oy almış gerek meclisin içinde gerekse meclisin dışında kalmış muhalefet partilerini ve onların liderlerini mi affetmeyecek? Önce devletimin bekasıdır diyen yüksek bürokratları mı affetmeyecek?’’
Ama siz her zaman yaptığınızı yapıp, aleyhte olan durumları lehinize çevirmek için devletin saygın kurum ve kuruluşları ile milletin arasına nifak sokmaktan çekinmediniz. Amerikalıların her fırsatta kendilerine verdikleri bir öğütleri vardır. ‘’Kendini hiçbir şey için üzme!’’ Bunun da açılımı ve uygulaması şöyle oluyor. Her ne olursa olsun, en berbat halde iken bile, kuyruğunu dik tutmak, içinde bulunan kötü durumu konu malzemesi yaparak, kendi lehine çevirerek fırsattan taraftar ve müşteri kazanmak. Bir örnekleme yapmak gerekirse, derim ki; kimler geldi, kimler geçti hapishane kapılarından. Lâkin hiç biri meydanları bindirme kalabalıklarla doldurup, hapishaneye gidişi mitinge çevirip, davul zurna eşliğinde konvoylarla gitmedi. Hatta ve hatta hapishane kapısında davul, zurna konseri verdirerek gerdeğe girer gibi mahpus damına girmedi. Günlerce basında bu olaydan bahsettirerek, bindirme kalabalığı ve onların yandaşlarını bir anda kendine taraftar yapmadı. ‘O şimdi hapiste’ bandajları hazırlatıp, çıkışını bekleyenlerin arabalarına taktırtıp unutulmayı sağlamadı. Sanırım bir olayda bu kadar izahat yeter; siz okuyucular baş nazırın bütün olaylarını film şeridi gibi şimdi geri sararak zaten hatırlamışsınızdır.
Şimdi gelelim konunun özüne, türban meselesine.
Hani beyefendi halledecektiniz türban meselesini? Sizden başka kimse halledemezdi. Meydanlarda bangır bangır vaad ettiniz mi? Ettiniz! Peki mesele böyle tepeden inme, emrivâkilerle,’’ ben yaptım oldu’’ larla mı hallediliyor? Sizde biliyorsunuz meselenin böyle çözülmeyeceğini. Ama sizin hocanız N. Erbakan. O da bu ülkede başbakanlık yaptı. O nasıl çözümlemediyse sizde aynını yapıyorsunuz. Stepne olarak bir kenarda tutulan hassas bir konu her kula lâzımdır. Sizin stepneniz de türban. Ne zaman ki 22 Nisan 2003 tarihine kadar yaptığınız gibi acemilikler, beceriksizlikler, hatalar birikecek; hem iç hem dış siyasette kredibilitenizi kaybedeceksiniz, o zaman işte 23 Nisan resepsiyonunda yaptığınızı yapacaksınız. Yani gündemi zaplayacak, kamuoyunun dikkatini başka bir yere çekeceksiniz. Ama yanıldığınız bir nokta var. Her şeyi de siz bilecek değilsiniz ya! Bunu da ben söyleyeyim. Artık bu halkın başta türbanlı aileler olmak üzere gözü açıldı, bu kasaba politikacısı numaralarını yemiyorlar. En başta ispatı da türbanlı kızlarımızdan bizlere gelen elmekler. ‘Yeter artık! Siyasiler bizim türbanımızla uğraşmasınlar. Ne zaman siyasi beceriksizlikleri ayyuka çıksa, hemen bizim türban kartımızı oynuyorlar.Biz artık kullanılmak istemiyoruz.’’ Diyorlar. Hala ki ordu ile halkın arasına nifak sokmaya kalkmakla en büyük tepkiyi aldınız. Unutmayınız Türk Milleti demek Ordu Millet demektir. Her ailenin bir asker yakını veya askerde oğlu, damadı veya gidecek olanları, hiç yoksa askerliğini gururla yapmış evinin erkeği vardır.
‘’Üzerinden şu kadar zaman geçti sen neden bunu yazdın ?’’ derseniz.
Bende affetmeyeceğim! Baş nazırı da, olayları bu hale getiren arkadaşlarını da.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002