Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 Çapraz Ateş

 
Kemal Çapraz

KKTC barışın teminatıdır


Türkiye’nin gündeminde çok önemli konular varken, suni gündem oluşturan medya, insanlarımızı milli meselelerden uzak tutmaya gayret ediyor. ABD’nin Irak’ı işgalini alkışlayan medya, Kerkük ve Musul’daki yağmalamayı ve cinayetleri adeta gündemden düşürmek için el birliğiyle kamuoyunun dikkatini başka yöne çekmeye çalışıyor. Kıbrıs Rum kesiminin AB’ye girişiyle beraber, Denktaş’ın bittiğini düşünenlere en güzel cevap yine Denktaş’ın diplomatik zekasından geldi. Simitis’in “Enosis’i gerçekleştirdik” nağralarına karşılık KKTC sınırını açarak dünyayı şaşırtan Denktaş, aynı zamanda diplomatik bir zafer kazandı. Türkiye’deki ve KKTC’deki teslimiyetçi ve AB işbirlikçilerinin bu konuda ne tür tavır takınacağı da henüz bir netlik kazanmadı.

“Lider herkesin yere düşüp çaresiz kaldığı bir anda ayağa kalkıp yürüyebilen insandır” İşte Denktaş, Rum kesiminin AB’ye girişiyle birlikte herşeyin bittiğini zannedenlere, Türk’ün diplomatik zekasını, devlet kurmada ve yönetmedeki maharetini bir kez daha dünyaya gösterdi.
Herkes, KKTC’li Türklerin Rum tarafına geçeceğini beklerken bu beklentinin tam tersi gerçekleşti. Onbinlerce Rum, KKTC’ye geçti. Sözde, Kıbrıs’ta barış isteyen Avrupa ülkelerini yönetenler, “Denktaş’ın bu tutumunu anlayamadık” diyerek gerçekte barış istemediklerini de ortaya koydular. Denktaş’ın bu atakları devam edecektir. Rum yönetimi ile KKTC arasında ticaretin normalleştirilmesi çalışmaları da başlamıştır. Sınır ticaretiyle ambargoyu ortadan kaldırmayı planlayan bu uygulama ile KKTC ekonomisi de rahat bir nefes alacaktır.
Ankara-Lefkoşa hattında yürütülen bu çalışmaların semeresini de çok yakında göreceğiz.
23 Nisan’da başlayan serbest geçişte Lefkoşa’daki Ledra Palas ve Gazi Magosa’daki Bey Armudu sınır kapıları kullanıldı. Serbest geçişle ilgili kapıların artırılacağı da bildirildi. Bu uygulama bir manada uzlaşmaz tarafın Türk tarafı olmadığını da göstermiş oldu. Türkiye’deki hükümete rağmen, ABD ve AB işbirlikçisi basının baskılarına rağmen KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş’ın üstün gayreti umuyoruz ki, yakın bir gelecekte KKTC’nin tanınmasını da sağlayacaktır. Bunun çalışmaları en üst seviyede yürütülmelidir. Şu anda dünya konjektürü buna çok müsaittir. Türkiye Cumhuriyeti devleti Kıbrıs politikasının çözümünün ancak ve ancak KKTC’nin tanınmasıyla mümkün olacağı tezini her platformda savunmalıdır.
Artık, Türk kamuoyu şunu anlamalıdır. Kıbrıs meselesi, taraflar arasında çözülecektir. Uluslar arası kuruluşların karıştığı hiçbir olayda Türkiye’nin hakları korunamamıştır. Batıda haçlılık ruhu hala ayaktadır. Ve, Türk milletinin Kıbrıs’taki başarısı hazmedilememiştir.

Hukuk hamlesi
Serbest geçiş uygulaması, yakın bir gelecekte de sınır ticaretinin uygulanmasından sonra Türkiye Cumhuriyeti hukuksal ve diplomatik alanda da atağa geçmeye hazırlanıyor. Ankara, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 1998 yılında verdiği ve Türkiye’yi Loizidou adlı Rum kadına tazminat ödemeye mahkum ettiği kararı uygulamaya hazırlanıyor.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuran 400’ü aşkın Rum bulunuyor. İşte yeni hazırlanan paket programda, toprakları 1974 sonrasında kamulaştırılan Rumlar için KKTC içinde bir “iç hukuk yolu” açılıyor. Böylece, Rumların Türkiye aleyhine açtıkları davaların yeni adresi AİHM değil, KKTC makamları olacak. Bu uygulama Rumların resmen olmasa da fiilen KKTC’yi tanıması manasına gelecektir.
KKTC’nin bölgede barış ve güvenlik açısından ne kadar önemli bir devlet olduğunu artık herkes görmüştür. Irak’ın işgalinde Türkiye’nin çizdiği kırmızı hat geçilmesine rağmen Türkiye’nin pasif kalması, Türkmenleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Kıbrıs’ta da aynı hayal kırıklığı yaşanmak üzereyken Denktaş faktörü dış güçlerin oyunlarını bozmuştur. Denktaş’ın politikaları Rum tarafını telaşa düşürmüş, Rum tarafı da alel acele Kıbrıslı Türklere yönelik ekonomik teşvik paketi hazırlamıştır. Bu paketler, iki devlet arasındaki havayı yumuşatmış, artık iki kesimde, sorunlarını kendilerinin çözebileceği düşüncesi de hakim olmaya başlamıştır. Doğru olan da budur. Emperyalist devletler aradan çıkmalı, Türkler ile Rumlar bu meseleyi kendileri çözmelidir. Kıbrıs’taki İngiliz üstleri de derhal kapatılmalı. Bölgedeki emperyalist güç adadan kovulmalıdır. Kıbrıs’ın geleceği de bölgenin geleceği de bu çözüme bağlıdır.

kemalcapraz@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002