Reymanca

 

Reyman Eray  

Alışamadık...


T-shirt’ler bile vardı “Alışamadık” yazılı... Yıllar geçti, birileri alıştı, bir büyük çoğunluk alışamamakta diretti... Günahıyla-sevabıyla “alıştırmaya çalışan” da, zamansız bir ölümle aramızdan ayrıldı... Toprağı bol olsun !

T-Shirt’ler duruyorsa, yeniden giymenin tam zamanı ! Alışamadık ! Başbakandan da önde giden “yönetici başı”mız, “yetkisiz mutlak hakim”i oynamayı sürdürdüğü sürece de alışamayacağız... Kasımpaşa Üniversitesi Bitirim Yürüyüşü Anabilim Dalı Başkanı olsa kimsenin “itiraz” etmeyeceği biri, güzelim ülkemizin geleceğini etkileyecek kararlar alıyorsa, buna alışmak, olacak şey değil ! “Doğuştan lider”lik buysa, “sonradan lider”lerden Tanrı korusun bizleri !
Hiçbir hükümet, Akıncıların(Pardon !) Ak Parti’nin aldığı “avans”ı almamıştı halktan, basından, iş dünyasından vb... Aradan aylar geçti ve eskilerin “basiretsizlik” yenilerin “sağgörüsüzlük” dediği görüntünün dışında bir şey yok .
“Yoksa bir şey mi bekliyordunuz ?” diyenlerin haklılık payı gün geçtikçe artıyor... “Civciv çıkacak kuş çıkacak” sananlar, çıkan “düş kırıklığı”nı alıp oturmak durumunda... “Hayır ! Savaş istemiyoruz !” ile “Peki, kaç para vereceksiniz ?” arasındaki gidip-gelmeler, artık bezdirdi !..
Muhalefet ise, “sol”dan gelen eski bir alışkanlığı sürdürerek “eleştiri üretim merkezi” olarak çalışmaktan öteye gidemiyor... Gitmesini bekleyen de yok galiba. Üretilen eleştirinin “ülke yararı”na dönüşebilmesi için “yükses ses” gerekir. “İktidar”dakilerden daha yakışıklı olmak, daha iyi yürümek yetmiyor.
Dönelim “iktidar”a: “Biz ne halt ettik de böyle bir dönemde başa geçtik” sızlanmasını duyar gibiysek de, kaza “geliyorum” demiyor ! Dünyanın (özellikle de Ortadoğu’nun) “ateşten gömlek” günler yaşayacağı seçimden önce de biliniyordu... “İsteyen Mevla’sını da bulur...” özdeyişi bu durumlar için kullanılıyor olmalı. “İktidar” olmak, “muktedir” olmak demektir ! İkincisi yoksa, birincisi –şekilde görüldüğü gibi- mizahçılara gereç yaratır yalnızca.
Peki, hükümetin “başarı”sından söz edebileceğimiz bir konu yok mu ?.. Var tabii ! Hükümet, birilerine “söz geçirmek” konusunda son derece başarılı. Mahir Kaynak’ın da bir TV programında vurguladığı gıbi; ABD’ye yeşil ışık yakanlar, Atatürkçü bir “iktidar”ın mensupları olsaydı, her hafta "Cuma” çıkışlarında, cübbeli, sakallı, takkeli, ve yeşil bayraklı “grup”ların ülkeyi panayır alanına çevirmesine tanıklık edecektik... Şimdilerdeyse “grup”lardan “tık” yok ! Az başarı mı bu ? Taban, “din kardeşi”nin bombalanmasına sessiz kalma, birilerinin işini daha da zorlaştırmama emri almış gibi...
Koalisyonlar dönemi bittiği için ülkece sevinmiştik... Kimse olumsuzlukların nedeni olarak hükümet ortağını gösteremeyecekti...
Koalisyon yok ama, ortada sevindirici, soluk aldırıcı bir girişim de yok !


www.ufukotesi.com - 03 / 2003  

ufuk@ufukotesi.com

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.