Yakın Takip

 

Dr. Ünal Metin  

Takke düştü kel göründü


Halkımız bir işin hakkını vermek istediğinde “öyle de böyle de” der. Yani ne tarafından baksan , ne tarafından gitsen aynı kapıya çıkarsın. MHP genel başkanı parti liderleri arasında en acemi olanıydı. Diğerleri yıllarca genel başkanlık yapmış, başka bir deyişle bu işin kurtlarıydılar. Ama gördük ki hiçte öyle değilmiş. Gerçek kurt Devlet Bahçeli imiş.

Halkımız bir işin hakkını vermek istediğinde “öyle de böyle de” der. Yani ne tarafından baksan , ne tarafından gitsen aynı kapıya çıkarsın. MHP genel başkanı parti liderleri arasında en acemi olanıydı. Diğerleri yıllarca genel başkanlık yapmış, başka bir deyişle bu işin kurtlarıydılar. Ama gördük ki hiçte öyle değilmiş. Gerçek kurt Devlet Bahçeli imiş.
Milletimizin ibretle izlediği Frankfurt-Rodos pazarlıklarını, AB dayatmasının sonuçlarını, siyaset bezirganlarının parti turlarını, ekonomiyi düzeltmek için gelipte siyaset yapanların içyüzlerini Allah razı olsun Devlet Bahçeli’nin sayesinde öğrendik.
Herkes hafızasını yoklasın. Siyasi partilerin hemen hemen bütüne yakın bir çoğu erken seçim istiyordu. İstedikleri oldu. MHP’nin meclise verdiği önerge ile erken seçim kararı alındı.. Erken seçim kararı mecliste oylandı. Büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Sonra ne oldu?Sabah akşam erken seçim diyen kahramanlar bir anda paniklediler. Çünkü takke düştü kel göründü. Seçim seçim diye bağıranlar k...ç...m k...ç...m diye bağırmaya başladılar.
MHP böylece sazı eline almış oldu. Şimdi seçim olsa da , olmasa da MHP en avantajlı parti. Koalisyon ortakları içinde en rahat hareket eden ve hedeflerini lafı dolandırmadan söyleyen parti gene MHP. Seçim günü yaklaştıkça MHP’nin anketlerdeki oy oranında da hızlı bir artış gözleniyor. Halk MHP’yi tutarlı ve ilkeli bir parti olarak algılamaya başladı. Bu da kararsız seçmen üzerinde etkili oluyor.
Mecliste bulunan diğer partilerin seçimden kaçmak için gösterdikleri tavır MHP’nin işine geliyor. MHP diğer partilerin erken seçim için buldukları bahaneleri karşı propaganda olarak meydanlara taşıdıkça, halkın gözünde seçimden kaçmayan tek parti imajı biraz daha pekişecek ve bu oy kullanan insanlar üzerinde psikolojik bir etki yapacak.
AB’nin son aldığı kararlar ile bir tek MHP’nin dış politikasındaki haklılık ortaya çıkınca bu diğer partilerin manevra alanını daha da daraltacak. Seçim yatırımlarını AB üzerine kuran partileri korku şimdiden sarmış durumda. Birbirinden tutarsız demeçler veren AB yanlısı politikacılar yakında birbirlerine düşebilirler. Bunun ilk sinyalini YTP vermeye başladı. Büyük bir destek kampanyasıyla kurulan partiden art arda istifalar başladı.
Seçim sonrası meclise girecek muhtemel partilerin içinde de aday seçiminde yapılan hataların verdiği huzursuzluklar su yüzüne çıkabilir. Bunun işaretlerini şimdiden CHP’de görebiliyoruz Kemal Derviş CHP içinde çıban başı olmaya aday. Farklı bir şekilde AKP’de Tayyip Erdoğan’ın seçim yasaklısı olması dolayısıyla partide yaşanacak muhtemel bir genel başkanlık krizi de seçim sonrasını bekliyor.
Partiler içinde en rahat olarak MHP ve DYP gözleniyor. Parti disiplini, dış politikadaki tutarlılık ve meclis içi uyumdaki performansıyla MHP seçim sonrası oluşacak hükümet senaryolarında başrol oynayacak bir konumda.
Bu saptamalardan sonra ortaya çıkan sonuca göre, MHP erken seçimi siyaset gündemine soktuktan sonra diğer partileri köşeye sıkıştırdı. Dikkatinizi çekmiş olmalı. Son yılların en sönük seçim kampanyalarını yaşıyoruz. Buradan anlaşılıyor ki hiçbir parti seçime hazır değilmiş. Partiler seçim propagandası yapacaklarına kendi iç meseleleriyle uğraşıyorlar. MHP genel başkanı Devlet Bahçeli, erken seçim kararıyla öyle bir ateş yaktı ki adeta diğer partilerin etekleri tutuştu. Bahçeli son sözü söyleyen lider olması sebebiyle gerçek kurt olduğunu ispat etti.


www.ufukotesi.com - 10 / 2002  

unalmetin11@yahoo.com

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.