Kasım 2008

Ö T E S İ

 

8.12.2021 Konuk Yazar

 
Tansel Fikri

Kıbrıs Türkü yeni bir Erenköy destanı yazacak gençliğini arıyor


Yakında başlayacak görüşmeler süreci içinde KKTC’nin bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü Rum-Yunan ipoteğine sürükleyen ve Kıbrıs Türkünün statüsünü ve kolektif uluslar arası haklarını Helen egemenliğinin insafına, onay ve icazetine bağımlı kılan bir anlayışa, Yüksek Öğrenim Gençliğimiz, bu kez diplomatik savaş alanında yeni Erenköy destanları ile cevap vermelidir.

1963-64 yıllarının karanlık ve en ümitsiz koşullarında bir avuç yüksek öğrenim gençliği tarihimizin altın sayfalarına geçen dev bir kahramanlık destanı yazdılar. Kıbrıs için Enonis diye tanımladıkları mutlak bir Helen egemenliği hedefini silahsız Türk köylerine yapılan silahlı, hunharca saldırılarla ve sistematik soykırım eylemleri ile gerçekleştirme hareketine DUR! diyebilmek için başta Anavatan Türkiye’de öğrenim gören Kıbrıs Türk Yüksek Gençliğinden, 560 civarında öğrencimiz, ulusal var olma savaşımıza katılmak için kafilelerle Erenköy’e çıkarma yapmıştır. Bu harekâta Londra’da yaşayan öğrenci ve soydaşlarımızdan da önemli bir katılım olmuştu. Ailesi ve 4 çocuğu ile helalleşip, Erenköy’e cepheye koşan ve Erenköy kuşatmasında denizden Türk mevzilerini top ateşine tutan Rum hücum botunu havanla tek başına püskürten Londralı Fuat Efendi bu kahramanların sadece bir tanesiydi. Kimse onlara vatan müdafaasına koş dememişti. 20,00 Yunan askeri ile takviye edilmiş Rum Milli Muhafız ordusu ve Eoka milis kuvvetlerinin kuşatması ve katliam korkusu altında yaşayan anne ve babalarının, ailelerinin bu çıkarmadan haberi bile yoktu. Kıbrıs Türkünün özgürlüğü, bağımsızlığı ve egemenliği için burslarını ve Kıbrıs dışındaki güvenli kariyerlerini bir kenara iten; sadece en güzel yıllarını değil, canlarını vatan müdafaasında kahramanca ortaya koyan, Kıbrıs Türkünün bu inançlı, tertemiz güzel insanları, KKTC size ebediyen minnettardır!
Şanlı Erenköy direnişi Türk Ulusunu, Kıbrıs Türkü için top yekûn harekete geçirmiş, Anavatan Türkiye’nin uluslar arası antlaşmalardan kaynaklanan meşru müdahale hakkını, ilk kez fiilen tetiklemiş ve ilk sınırlı hava harekâtına yol açmıştı. Rahmetli Ecevit’in Başbakanlığında gerçekleşen 20 Temmuz 1974, Barış Harekâtının temelinde Erenköy müdahalesinin caydırıcı etkisi yatmaktadır. Bugün, pek çoğunun saçına ak düşmüş bu kahramanlarımızı, en içten takdir duygularımla yeniden selamlamak, şehit düşenlerin aziz hatırası önünde eğilmek, ebediyette intikal edenleri rahmet, saygı ve şükranla anmak istiyorum. Benim gönlümde hepsi Devletimizin en yüksek şeref madalyasını çoktan hak etmişlerdir!
Yakında başlayacak görüşmeler süreci içinde KKTC’nin bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü Rum-Yunan ipoteğine sürükleyen ve Kıbrıs Türkünün statüsünü ve kolektif uluslar arası haklarını Helen egemenliğinin insafına, onay ve icazetine bağımlı kılan bir anlayışa, Yüksek Öğrenim Gençliğimiz, bu kez diplomatik savaş alanında yeni Erenköy destanları ile cevap vermelidir. Yeni mücadele, KKTC’yi uluslararası alanda kabul ettirme mücadelesi olmalıdır. Hedef sadece TC-KKTC kamuoylarını kazanmak değil, Avrupa ve dünya kamuoyunu da kazanmaktır. Kıbrıs Türk Gençliği AB’de imtiyazlı yüksek öğrenim hakkını Kıbrıs Rum Cumhuriyeti kimliği ile temin etmeye asla rıza göstermeyerek, böyle bir imtiyazı reddederek ve bu hakkı KKTC kimliği ile temin etmek için, KKTC pasaportunun geçerliliğini dünyaya kabul ettirmek için meydanları doldurmalıdır! Dünya ile ambargosuz, özgürce seyahat edebilmek, haberleşebilmek, her ülke gibi futbol karşılaşmaları yapabilmek, şarkı yarışlarına katılabilmek gibi temel insan haklarımızın 44 yıllık ihlaline son vermek için Londra’da, Brüksel’de, New York ve Vaşington gibi merkezlerde etkin ve dinamik bir varlık göstermelidir. Ticaret ambargosuna karşı ticaret ve sanayi odalarımız, genç iş adamlarımız harekete geçmeli ve bu insanlık ayıbına karşı AVRUPA MERKEZLERİNDE DAVACI OLMALIDIR. KKTC bütün devlet kurumları, sivil toplum örgütleri ve siyasi partileri olarak bu ulusal misyona cesaret ve azimle baş koymalıdır.
“Tanınma istemiyoruz” ve “Annan Planı temelinde görüşmelere ve siyasal bir çözüme hazırız” yaklaşımının artık bizleri çözüme değil çözülmeye ve tükenmeye götüreceğini herkes teslim etmelidir. Ulusal var olma mücadelesinde başta üniversite ve yüksek öğrenim gençliği olmak üzere bütün devlet ve özel sektör kurum ve kuruluşları
KKTC egemenliği kabul edilmeden asla” sloganı ile ulusal ve uluslar arası tavrımızı net bir şekilde dünya gündemine taşımalıyız. Geçmişte bu net tavrın o günkü dünya konjonktürü içinde etkinlikle ortaya konmaması, TC-KKTC’nin yeni bir ataletine ve gelecekteki başarısızlığına mazeret teşkil edemez ve etmemelidir. Annan Planının kabulü için seferber olan Anavatandaki kamuoyu merkezleri, basın ve medya ve diğer özel sektör kuruluşları, Kıbrıs Türkünün dünya ve tarih önünde aldatılışı karşısında sessizliklerini bozmalarını beklemek hakkımızdır. KKTC’nin ulusal seferberliğine Anavatanın tam destek vermesi, kısa vadede Rum-Yunan kaynaklı yapay krizlere yol açsa bile, orta ve uzun vadede TC-AB sürecine olması gereken verimli, ucu açık olmayan saygın ve belirgin tam üyelik perspektifini kazandıracaktır.
Erenköy mücahitleri yeni bir 8 Ağustos sabahı derin, çizgili ve asil bakışları ile
“KKTC EGEMENLİĞİ OLMADAN ASLA” ifadelerinde toplanan ULUSAL HAREKETİN FİTİLİNİ ATEŞLEYECEKLERİNE inanıyorum!
Kıbrıs Türk gençliğinin, Anavatan Türkiye’nin etkin güvencesinde ve sarsılmaz bir azim ve kararlılıkla KKTC’nin coğrafyasına, bağımsızlık ve egemenliğine, deniz ve hava sahası ile kıta sahanlığına sahip çıkacağına inanıyorum. Dünya ile bütünleşmek Avrupa ile bütünleşmek özgür, bağımsız ve egemen bir KKTC ile gerçekleştiği takdirde bir anlam ifade edecektir. Tek egemenlik, tek vatandaşlık, tek devlet ve tek uluslar arası kimlik Kıbrıs Türkü için sonun başlangıcı ve Adada ise huzur ve barışın sonu olacaktır.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3939 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002