Kasım 2008

Ö T E S İ

 

10.12.2023 Direnç Noktası

 
Arzu Erdem

Türkiye ekonomisine bir kambur daha!


Ülke önemli bir belirsizlik süreci ve korkunç bir mali yük olan erken seçime sürüklenmekten kurtuldu. Tabiri caiz ise “Gariban önce eşeğini kaybeder bulduğunda da sevinir” deyimi o kadar uygun ki mevcut sonuca. Kapatma kararının verildiği gün dolar en düşük seviyeyi gördü. Peki diğer dava öncesi sıraladığımız sorunlar yani global krizin etkileri, daralan ekonomi, likidite sıkıntısı, dalgalı kur, kepenk kapatmalar, işsizlikle ilgili neler değişti?

Hepimizin nefesleri tutarak beklediği kapatma davası sonuçlandı. Süreci daha yakından tahlil etmek için kapatma davasının sonuçlanmasından öncesi ve sonrası olarak iki bölüme ayırarak incelemeliyiz.
AKP kapatma davası açılır açılmaz Türkiye bir siyasi krize sürüklendi. Yatırımcılar ürktü ve piyasalardaki kötüye gidişin arttığına dikkat çekildi. Genel kanaat kararın kapatma biçiminde sonuçlanacağı yönünde olması ise Türkiye’de istikrarın bittiği ve kısa ve orta vadede de sağlanamayacağı öngörüsünde idi.
Bu arada yabancı kaynaklar konuya ilişkin geniş yer vermişlerdir. Ülkenin siyasi istikrarını tehdit edecek en önemli sıkıntıyı oluşturacak “KUTUPLAŞMA” ya yönelen vatandaş ise farklı farklı yorumlar yapmıştır. Yabancı basında yer alan iki alıntıyı olduğu gibi aktarmak istiyorum.
Times:
"AKP'nin yaptığı akıllıca olmayan bir şekilde avantajını zorlayarak, tarafsızlığı net bir siyasetçiyi cumhurbaşkanı seçmemesi ve kadınların türbanla üniversitelere gitmelerine izin verecek yasa değişiklikleri peşinde koşması."
Guardian
"Uzlaşma fırsatları kaçırılmış olsa da, tamamen ortadan kaybolmamış olabilir." diyor ve anayasa mahkemesinin AKP’yi kapatmaktan vazgeçebilme ihtimalinin olduğunu ekliyor.
Bu arada piyasalarda hakim olan global krizin etkileri, daralan ekonomi, likidite sıkıntısı, dalgalı kur, kepenk kapatmalar, işsizlik gibi kavramların üstü kumla kapatılmıştır. Gündemin taa ortasına düşen AKP kapatma davası olmuştur. Hâlbuki değişen veya iyileşen bir şey olmamıştır sadece gündem farklılaşmıştır.
Tabi bu arada ekonomide daralma süreci keskin bir virajla darboğaza girmiştir. Yani yukarıda bahsettiğimiz global krizin etkileri, daralan ekonomi, likidite sıkıntısı, dalgalı kur, kepenk kapatmalar, işsizlik gibi hususlarda üstü örtülü bir artış meydana gelmiştir. Türkiye’nin kredi notu ise bu siyasi belirsizliklerden ötürü durağandan negatife çevrilmiştir. Yatırımcının güveni azalmıştır ve önlem alma gereği duymuştur. Yatırımcının güveni konusunun iki etkene dayalı olduğunu da unutmamalıyız: birincisi dalgalı kur, ikincisi siyasi belirsizlik.
Dava sonuçlanana kadar durum bu şekilde idi. Temmuz ayında sonuçlanan kapatma davasının sonuçlanmasından yaklaşık bir hafta önce tabandan tavana kapatmanın olmayacağı hazine yardımının kesileceği tahmini hâkim oldu. Sebebi ise iç ve dış baskılar ve demokratik yapının korunması. Bence doğru karar verildi ve ülkemiz önemli bir sınavı geçti. Peki dava sonuçlanır sonuçlanmaz ne oldu? Ekonomik değişimler hangi yönde oldu?
En önemlisi vatandaş nefes aldı. Yatırımcının güveni arttı. Hemen ardından negatife çevrilmiş olan kredi notu tekrar durağana alındı. Tabi burada hemen dolar kuru etkeninin notumuzun yükselmesinde engel teşkil ettiğini de belirtmeliyim. Ülke önemli bir belirsizlik süreci ve korkunç bir mali yük olan erken seçime sürüklenmekten kurtuldu. Tabiri caiz ise “Gariban önce eşeğini kaybeder bulduğunda da sevinir” deyimi o kadar uygun ki mevcut sonuca. Kapatma kararının verildiği gün dolar en düşük seviyeyi gördü. Peki diğer dava öncesi sıraladığımız sorunlar yani global krizin etkileri, daralan ekonomi, likidite sıkıntısı, dalgalı kur, kepenk kapatmalar, işsizlikle ilgili neler değişti? Değişen bir şey olmadı sadece kayıp 4 ay!
Kredi notumuza ilişkin durağana alınma kararının neden olumlu yönde gelişmemesinin açıklaması ise çok ağır: Türkiye'de hala siyasi belirsizlik var. Kapatma davasından böyle bir karar çıktı ama hala AKP ile laikler arasındaki tansiyon devam ediyor. O yüzden politik risk Türkiye'de hala var. Anlaşılan bir kambur daha yapıştı sırtımıza. Acilen bunlardan kurtulmanın yolunu ve yönünü belirlemeliyiz. Ülkenin temel ihtiyacı bu!


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3780 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002