Kasım 2008

Ö T E S İ

 

8.12.2023 Direnç Noktası

 
Arzu Erdem

Güneş operasyonun gölgesi nereye düştü?


Uluslar arası ekonomik yapının da yardımı ile sözde olumlu gelişmeler yaşayan Türkiye Cumhuriyeti cari açık, kronikleşen işsizlik gibi yaralarını sarmaya çalışırken güneş operasyonunun gölgesi ekonominin hangi damarına düşecek? Borç batağındaki vatandaşa etkisi ne olacak ve en önemlisi makro ekonomik dengeler değişecek mi?

Global bir krizin yansıması olan uluslar arası ekonomik yapının da yardımı ile değerlenen Türk Lirası, düşük döviz kuru ve istikrar görüntüsünün ardından akla gelen ilk soru bu global kriz sürecek mi, sürerse Türkiye etkisi ne olacak? Global kriz bence daha epeyce bir süre hem dünya gündemini hem de Türkiye gündemini meşgul edecek gibi görünüyor. İşte tam bu noktada ciddi değer kaybına uğrayan şirketlerimiz ve borç batağına sürüklenmiş olan vatandaşın tekrar eski dönemlerine dönmeleri için ekonomide sıçramalara ihtiyaç vardır. Bu arada yaşanan gelişmeler 2007 yılının uzantısı niteliğinde yani; birincisi ABD ekonomisindeki daralma, diğer para birimleri karşısında kuru aşağıya çekmeye devam ediyor. ABD buna karşın dolarla iş yapanların durumunu artan petrol fiyatları ile dengelemeye çalışıyor. Oysa artan petrol fiyatları bizim için maliyetlerin artması anlamını taşımaktadır.
İkincisi ABD konut sektöründen başlayıp bize sıçrayan ve küçükten büyüğe herkesi “ev sahibi yapan” moda terim “Mortgage” ile yayılan nakit daralması aşılamadığı gibi vatandaş “Borcunu borçla kapat” mantığı ile borç bataklığına sürüklenmiştir. Tabiî ki nakit daralmanın tek sebebi “Mortgage” değil, kredi kartları, neredeyse bedava dağıtılan bireysel krediler ve körüklenen tüketim tehlike sinyallerinin habercisi olmuştur.
Üçüncüsü 2007 yılında öyle böyle finanse edilmeye çalışılan cari açık ise 2008 yılında büyüyen problem durumunda olacak.
Kısacası mali disiplin bozuldu, öngörülen bütçe harcamaları hem ülke genelinde hem de bireysel düzeyde aşıldı, vergi gelirlerinde hedeflerin altında kalındı. Faiz dışı fazla da tutturulamıyor.
En önemli bütçe paylarından birini oluşturan terör ve güvenlik harcamaları ise artacağa benziyor. İşte tam bu noktada vatanımızın bütünlüğü için büyük önem arz eden “Güneş Operasyonu” nun gölgesi petrol fiyatlarına yansıdı ve artan petrol fiyatları ile birlikte, kamu finansman dengesinin kurulmasında ve enflasyonla mücadelemizin zora girmiş olduğunu da söylemek gerekir.
Sonuç olarak ekonominin güce ve yeni açılımlar yaratacak sıçramalara ihtiyacı var. Bu nasıl gerçekleşecek? Öncelikle hep sözü edilen yapısal reformlar hayata geçirilmeli ve bu konuda somut adımlar atılmalı. Sosyal Güvenlik, çalışma hayatı, yatırım ortamının iyileştirilmesi, kamu personeli ve yerel yönetim reformu, Ar-GE teşviki, Gelir Vergisi Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, mesleki eğitim, özel sektörü yatırıma teşvik edecek projeler gibi gerçek sıçramalara ihtiyaç var! En önemlisi kamu finansmanında şeffaflığın sağlanması, yatırımcıların güvenini kazandırmaya önemli yaklaşım oluşturacaktır.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 4977 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002