Kasım 2008

Ö T E S İ

 

28.11.2023 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

Yanyalı Nusret Bey


Küçük çocuklarımı, zevcemi yalnız ve pek fakir bırakıyorum. Beş gün sonra yiyecekleri bile kalmayacaktır. Allah aşkına sokaklarda bırakma. Validesi çocuklarımın terbiyesine baksın. Babaları mücrim değil, şehittir. İşte son nefesimde hiçbir şeyden korkmayarak vicdanımdan kopup gelen şu ifadelerimi sana iblağ ediyorum. Vatanım yaşasın, elbet bir gün gelir hesabı sorulur. "

Boğazlıyan Kaymakamı Şehit Kemal Bey’i hepimiz biliyoruz. Gözlerini kan bürümüş emperyalistleri ve uşaklarını tatmin etmek için asılarak şehit edilmiş Kemal Bey bu yolda yalnız değildi. Tıpkı onun gibi aynı kaderi paylaşmış, onun gibi düzmece mahkemelerde yargılanmış ve onun gibi vatana diyet borcunu darağacında ödemiş bir başka şehidimiz de Urfa Mutasarrıfı Nusret Bey’dir.
Yanyalı Karaosmanoğlu Nusret Bey!
Her vatansever gibi görevini namusuyla yapmış iyilik timsali şerefli bir Türk evladıydı Yanyalı Nusret Bey. Mütareke döneminde Hürriyet İtilafçı Dahiliye Bakanı tarafından görevinden alındı ve yargılanmak üzere İstanbul’a getirildi. Hurşit Paşa divan-ı harbinde yargılandı ve Ermeni olaylarında hiçbir suçu olmadığı anlaşılarak serbest bırakıldı.
Bu karar devrin sadrazamı Damat Ferid Paşa’yı ve Ermeni Patriği’ni mutlu etmemişti. Ermeni Patriği kan istiyordu. Sadrazam Damat Ferid de sahipleri ne derse yapacak tıynette bir adamdı. Kaderi belli olmuştu Yanyalı Nusret Bey’in.
Serbest bırakılmasından altı ay sonra tekrar tutuklanarak mahkeme önüne çıkarıldı Yanyalı Karaosmanoğlu Nusret Bey. Bu seferki mahkeme Nemrut Mustafa divan-ı harbiydi. Köle ruhlu Nemrut Mustafa bile suç bulamadı Nusret Bey’de.
Ama kalemi kırılmıştı Nusret Bey’in.
Ermeni patrikliği iftira etmek için ayarladığı üç tane kadını şahit olarak mahkemeye sundu. Kadınlar, Nusret Bey tarafından tecavüz edildikleri iftirasını attılar. Sözde, Ermeni olayları sırasında Nusret Bey Ermenilerin paralarını da gasp etmişti. Hiçbir delil olmamasına rağmen Nemrut Mustafa ne yaptı etti yalan dolan iftiralarla Nusret Bey’in idamına karar verdi.
Şerefli bir Türk evladını 1920 yılının Temmuz ayında attıkları iftirayla Beyazıd Meydanı’nda astılar.
İftira edilen, milletin parasını çaldığı iddia edilen bu şerefli ve namuslu Türk evladının arkasında bıraktığı yetimlere kalan parası, yamalı pantolonundan çıkan 1 liraydı!
Yanyalı Nusret Bey idam edilmesinden önce eşi Hayriye Hanım’a ve kardeşi Cevdet Bey’e mektup yazmıştı. Kardeşine yazdığı mektupta Yanyalı Nusret Bey şöyle vasiyet ediyordu:
“Küçük çocuklarımı, zevcemi yalnız ve pek fakir bırakıyorum. Beş gün sonra yiyecekleri bile kalmayacaktır. Allah aşkına sokaklarda bırakma. Validesi çocuklarımın terbiyesine baksın. Babaları mücrim değil, şehittir. İşte son nefesimde hiçbir şeyden korkmayarak vicdanımdan kopup gelen şu ifadelerimi sana iblağ ediyorum. Vatanım yaşasın, elbet bir gün gelir hesabı sorulur. Masumların ahı büyüktür.
Bir masumun kanıyla oynayan şu Mustafa Paşa’nın hainane hareketleri bu dünyada kendisine kar kalacak mı? Sabır tavsiye eder ve aileme sefalet çektirmemenizi rica ederim. Bilirim, senin de halin müsait değildir. Fakat ne yapalım, senden başka kimsem yok. Elveda kardeşim, hakkınızı helal ediniz.”
Ruhun şad olsun aziz şehit. Vatan seni unutmayacaktır.


unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam 5501 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002