Kasım 2008

Ö T E S İ

 

05.07.2020 Tutanak

 
Hüseyin Özbek

Türk milletini yeniden Ergenekon’a kapatmak


Türk mitolojisinde, ağır bir yenilgi sonrası yok olmakla karşı karşıya kalan ulusumuzun sığındığı aşılmaz dağlarla çevrili, Ergenekon denilen yeryüzü cennetinde çoğalması, güçlenmesi, günü gelince de demir dağı delerek yeniden görkemli günlerine kavuşması anlatılır. Destana göre Ergenekon’a sığınışta ve çıkışta Türk ulusunun yol göstericisi bir bozkurttur.

Birinci Dünya Savaşı yenilgisi sonrasının 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkesi ve 10 Ağustos 1920’de işbirlikçi İstanbul hükümetine imzalatılan Sevr Anlaşması, emperyalizmin Türk ulusuna Ergenekon’a sığınma olanağı bile vermeyen bir idam hükmüydü.
O dönem İstanbul’unun mütareke medyasının işgalcilerin çizmelerini yalayıp, milli mücadeleyi yürüten TBMM’ye ve Ankara’ya hayâsızca saldırdığı günlerden bahsediyoruz. Türkler için tarihin sonunun geldiğini düşünen, haysiyet yoksunu, aidiyet duygusunu yitirmiş kalem erbabı ve İstanbul seçkinlerinin bu aşağılık tavırları romanlara, edebi eserlere konu olur.
Mütareke medyası, mütareke münevverleri ve mütareke İslamcılarını gayrımilli paydada buluşturan bazı dernekleri okurlarımıza kısaca hatırlatalım: İngiliz Muhipleri Cemiyeti, Kürt Teali (yükselme ) Cemiyeti, İslam Teali Cemiyeti’nin kurucularının aynı kişiler olmasına dikkat çekelim. İngiliz emperyalizminin kucağının, kollarının Kürtçüleri, sahte İslamcıları, köksüz aydınları sarıp sarmalayacak kadar geniş ve uzun olduğu anlaşılıyor.
Aidiyet duygusunu, onurunu, insanlığını yitirmemiş bazı yazarların döneme ilişkin romanları, anıları ve gazete yazılarından günümüz için de çıkarılacak çok dersler vardır. Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Sodom ve Gomore, Yaban ve Ergenekon’u Halide Edip Adıvar’ın Türk’ün Ateşle İmtihanı, Dağa Çıkan Kurt ve Vurun Kahpeye’si ihaneti, soysuzluğu, teslimiyeti ve direnmeyi bir arada okurlarına sunarlar.
İngiliz ajanı Armstrong’un Atatürk’ün biyografisini yazdığı gri propaganda kitabına verdiği ad ilginçtir: Bozkurt! Yakup Kadri Karaosmanoğlu ulusal kurtuluşun ölüm kalım mücadelesini anlattığı deneme ve makalelerine verdiği ad Ergenekon’dur. Nazım Hikmet Kuvayı Milliye Destanı’nda Büyük Taarruzu Kocatepe’den yöneten Mustafa Kemal Paşa’yı sarışın bir kurda benzetir.
Kurtuluş Savaşı zaferiyle emperyalistlerin arkaladığı Yunan Ordusu denize dökülür. İstanbul’u yıllarca işgal çizmeleriyle çiğneyen mağrur emperyalistlerin kibirli komutanları al bayrağı selamlayarak ülkemizi terk ederler. Emperyalizmin Türkleri Anadolu coğrafyasından söküp, dönemin İngiliz başbakanının dediği gibi yeniden Orta Asya’ya sürmek, Ergenekon’a bir daha çıkamayacak şekilde hapsetmek düşleri gerçekleşmemiştir. Sarışın kurt kurtuluşa önderlik etmiştir…
Günümüzün küresel emperyalizmi Türkleri bir kez daha çıkış olanağı bulamayacakları şekilde Ergenekon’a hapsetmek için işbaşındadır. Mitolojik Ergenekon’un dört bir yanı aşılmaz, geçilmez demir dağlarla çevriliydi. Günümüz Ergenekon’unun etrafı GOP’la BOP’la çevrilidir. ABD ve AB tarafından paylaşım yarışı yapılan enerji coğrafyası, petrol kuyuları, doğal gaz ve her türlü yeraltı kaynakları, yeryüzü zenginlikleriyle örülen, çevrelenen bir Ergenekon’dur günümüzde bahse konu olan.
Emperyalistlerin, mütareke İstanbul’unun iktidarının, medyasının, münevverinin günümüzdeki mirasçılarına fazlasıyla bel bağladıkları anlaşılıyor. Türk ulusunun Ergenekon’u aşma, demir dağı eritme azmi karşısında İngiliz büyükelçiliğinden maaşlı muhip Sait Mollanın sarığı, Ali Kemal’in kalemi, Damat Ferit’in peşin teslimiyeti pek işe yaramamıştı.
Uğursuz Mütareke ruhunun günümüzdeki mirasçılarına ve efendilerine, mazlum bir halkın bağımsızlık iradesinin, özgürlük tutkusunun hapsedilebileceği bir Ergenekon’un mümkün olamayacağının yeniden hatırlatılması gerekiyor.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3839 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002