Kasım 2008

Ö T E S İ

 

29.11.2023 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

Erken seçimin bedeli Kerkük mü?


Türkiye’deki birçok sivil toplum kuruluşu, bu yılı Kerkük Yılı ilan etmişlerdi. Kerkük emperyalizmin dişleri arasına alınmak isteniyor. Kerkük’te canlarımız yaşıyor. Kerkük’te canımız yanıyor. Emperyalizm Barzani’yi kullanarak Kerkük’ün zenginliklerine çöreklenmek istiyor. Kerkük’ün kaderi bu yaz büyük oranda belli olacak. Türk kamuoyu taraflı basının sayesinde zaten bölgeden sağlıklı haberler alamıyor.

Bu hükümet sonuna kadar görevini yapacak diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sözünün arkasında durmayarak erken seçim kararını meclise aldırdı. Biraderi Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanı seçtiremeyince erken seçimin aklına gelmesi, Türkiye’nin zor günler yaşadığı bir dönemde kişisel çıkarların memleket çıkarlarına tercih edildiğini bir kez daha gösterdi. Millet ve muhalefet erken seçim isterken kulaklarını kapatanlar, nasırlarına basılınca Temmuz sıcağında insanları sandığa çağırmaktan hiç de gocunmadılar.

KERKÜK NE OLACAK?
Türkiye’deki birçok sivil toplum kuruluşu, bu yılı Kerkük Yılı ilan etmişlerdi. Kerkük emperyalizmin dişleri arasına alınmak isteniyor. Kerkük’te canlarımız yaşıyor. Kerkük’te canımız yanıyor.
Emperyalizm Barzani’yi kullanarak Kerkük’ün zenginliklerine çöreklenmek istiyor. Kerkük’ün kaderi bu yaz büyük oranda belli olacak. Türk kamuoyu taraflı basının sayesinde zaten bölgeden sağlıklı haberler alamıyor. Türk milletinin, Kerkük hadisesine bir Türk gibi değil de bir İngiliz bir Fransız gibi bakması için basın Kerkük’te yaşananları bilinçli bir şekilde gündeme taşımıyor.
Kerkük’te ve Kuzey Irak’ta aleyhimize gelişmeler hızlanırken, Barzani, AB devletlerinden destek almak için yollara düşmüşken, bizim hükümetimiz erken seçim için Temmuz ayında ısrar etti ve seçimin yaz ortasına alınmasını sağladı.
Cumhurbaşkanı seçtiremeyen AKP, Kerkük gibi bizi yakından ilgilendiren bir olaya zaten ilgisizdi; erken seçim kararıyla diğer partilerin de Kerkük’le ilgilenmelerinin önünü kesti.
Kerkük emperyalizmin dişlerine terk edilirken, Türk kamuoyu cumhurbaşkanı seçtiremeyen AKP yüzünden seçim derdine düştü. Kerkük unutulmuştu, şimdi hafızalardan silinmek isteniyor.

AKP ŞEHİT CENAZELERİNDEN Mİ KORKUYOR?
Hükümet olduktan sonra sıfır şiddette devraldıkları PKK terörünü aldıkları/almadıkları önlemlerle tekrar 99 öncesine döndüren AKP hükümeti, birbiri ardı sıra bayraklara sarılarak gelen şehit cenazelerinin yaz aylarında daha da artacağını hesap ederek, erken seçimin eylül veya ekim aylarında olmasının sandıkta kendilerine zarar vereceğini hesap ederek mi acaba milleti Temmuz sıcağında seçime mahkum ettiler?
Şehitlere kelle, katillere sayın diyen bir zihniyetin böyle bir hesap içinde olduğu da düşünülebilinir.
İktidarları döneminde şehit cenazelerine katılmamak için özen gösteren AKP kadrolarının seçim zamanında briyantinli saçları ve kara camlı gözlükleriyle şehit cenazelerinde görünmek için nasıl parçalandıklarını da göreceğiz.
Gazeteci Arslan Tekin, başbakan ve bakanlar bir şehit cenazesine katılacaklar mı diye dört senedir Yeniçağ gazetesindeki köşesinde bekliyordu. Arslan Tekin dört sene boşuna bekledi. Artık seçim dönemine giren Türkiye’de bundan sonra AKP’lilerin şehit cenazelerine katıldığını görebilir. Arslan Tekin’den rica ediyorum, daha önce şehit cenazelerine katılmayıp seçim döneminde katılacak olan AKP’lileri de köşesinde ilan etsin. Samimiyetsizleri bir bir görelim.


unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam 3326 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002