Kasım 2008

Ö T E S İ

 

11.12.2023 .

 
Mehmet Türker

Bulgar Parlamentosu’nda Irkçı Çığlıkları


Bir zamanlar Osmanlı’nın vilâyeti olan Bulgaristan’da ırkçılar Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına, üç ay sonraki Avrupa Parlamentosu seçiminde oy kullanma yolunu kapatarak parlamento binasında sevinç çığlıklarıyla bayram yaptılar. Bulgaristan Cumhuriyeti içinde Türk varlığını bir türlü hazmedemeyen ırkçı Bulgarlar, 1990 yılında demokratik rejime geçtikleri günlerden itibaren asırlardan beri süren Türk düşmanlığını körüklemekteler.

Özellikle 1989 yılında Türkiye’ye göçe zorladıkları 700 bin civarında soydaşımızın çifte vatandaşlığını koruması ve bunların 150 bininin Bulgaristan’da yapılan seçimlerde oy kullanması Bulgarları çileden çıkarıyordu.
Eski Başbakanlardan İvan Kostov liderliğindeki Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB) ile ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi milletvekilleri tarafından birkaç gün önce gündeme getirilen yasa değişikliği teklifi 55’e karşı 111 oyla kabul edildi. Oylamada 40 milletvekili çekimser kaldı.
Meclisten geçen yasa değişikliği, AB üyesi olmayan ülkelerde yaşayan vatandaşların oy kullanmasını engelliyor. Bu hak için üç ay Bulgaristan’da ikamet etmek gerekiyor. İktidar partisi vekillerinin de tasarıya kabul oyu vermesi üzerine iktidar ortağı HÖH’ün Türk vekilleri genel kurul salonunu terk ederken, muhalefet partileri oylama sonucunu alkış ve sevinç çığlıklarıyla karşıladı.
HÖH milletvekillerinden Lütfi Mestan, yasa tasarısı ile Bulgaristan vatandaşları arasında ayrımcılık yapıldığını belirterek, "Yasa tasarısındaki bu antidemokratik değişikliğe evet oyu verenler bu utancı ömür boyu yaşayacaklardır." dedi. HÖH milletvekili Remzi Osman da yaptığı açıklamada, yasa tasarısı ile yurt dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanma haklarının zorla ellerinden alındığını söyledi. Bu haksız uygulamanın ortadan kaldırılması için her türlü girişimi yapacaklarını belirten Osman, söz konusu uygulamanın hem Bulgaristan anayasasına hem de Avrupa İnsan Hakları Beyannamesine aykırı olduğunu söyledi.
Sonuç olarak geçen yılbaşında AB üyesi olan Bulgaristan’da demokrasinin göstermelik olduğu apaçık gün ışığına çıkmış oldu. Bundan böyle bu ülkedeki soydaşlarımızın en temel insanî haklarına nasıl sahip olacağı meçhul. Korkarım, bu duygu ve düşüncelere sahip Bulgar parlamenterlerin bu gidişle soydaşlarımızın sahip oldukları haklarını da ellerinden almaya kalkışacakları aşikârdır. AB’nin azınlıklar konusundaki tutumu Yunanistan’daki Batı Trakyalı Türklere yapılanlarla ispatlandı. Bu durum karşısında Bulgaristanlı soydaşlarımızın HÖH Partisi’nin Bulgar Parlamento’sundaki 32 milletvekilinin iktidar ortaklığından ivedilikle çekilmesi belki bir ses getirir. Bundan sonra Bulgaristan’da Türkler için AB’nin bir “Cennet bahçesi” olmadığı, bir Hıristiyan kulübü olduğu daha da belirgin şekilde anlaşılacaktır. Bekleyip göreceğiz.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3178 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002