Kasım 2008

Ö T E S İ

 

11.12.2023 Aykırı Rüzgâr

 
Mustafa Can

Hedef Türk Boğazları ileri


Dünya ülkelerinde evet özel kılavuzluk var ve rekabete kapalı. Ancak kılavuzluk şirketleri de bizzat kılavuz kaptanların elinde. İlk plan Gemi Trafik Hizmetleri’nin devlet elinde olsa da bir şirkete devri idi. Bunu yaptılar, hem de milliyetçilerin iktidarında, ikinci basamak kılavuzluk teşkilatının Türkiye Denizcilik İşletmelerinden alınıp Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne devri, bunu da yakında duyarsınız ve bitiş Kıyı Emniyetinin özelleştirilmesi.

Türk Boğazları ile ilgili gazetemizde daha önce bazı öngörülerde bulunmuştum. Sanırım saldırı başladı. Arka arkaya savcılıklara suç duyuruları ile başladı ilk savlolar, şimdi soruşturmalarla devam ediyor. Gelin bunun arkasını kurcalayalım biraz.
Sene 1999 boğazlarımızla ilgili ilk kıpırdanmalar başlar. Boğazların bir komisyon tarafından idare edilmesi ile ilgili demeçler verilir, piyasa yoklanır, kamuoyu sert tepki verir. Daha sonra ulusalcı ve milliyetçilerin iktidarında bu söylemler dondurulur ta ki zamanı gelinceye kadar. Sanırım zamanı geldi diye düşünüyorlar. Kılavuzluk teşkilatları bir bir özelleştirilirken en ballı pasta olan Türk Boğazları ağızları sulandırmaya devam ediyor.
Dünya ülkelerinde evet özel kılavuzluk var ve rekabete kapalı. Ancak kılavuzluk şirketleri de bizzat kılavuz kaptanların elinde.
İlk plan Gemi Trafik Hizmetleri’nin devlet elinde olsa da bir şirkete devri idi. Bunu yaptılar, hem de milliyetçilerin iktidarında, ikinci basamak kılavuzluk teşkilatının Türkiye Denizcilik İşletmelerinden alınıp Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne devri, bunu da yakında duyarsınız ve bitiş Kıyı Emniyetinin özelleştirilmesi.
Bu plan uzun yıllara yayılarak ağır ağır ilerlemektedir. Ancak tek sorun vardır; ‘Kılavuz Kaptanlar’. Bu kaptanlar İzmit Körfezi özelleştirilmesinde şirket kurarak ortak olmuşlar ve pastayı bin parçaya bölmüşlerdi. Bunlara bir ders vermek gerekiyordu ki akıllarına bile gelmesin ve bununla uğraşırken özelleştirme pişirilsin.
Yüzyıldan beri oluşan bir gelenek vardı ki denizciler geleneklerine düşkündür, beyaz denilen geminin geçişi bilgilerini gösteren bir evrak Kılavuz Kaptanlar Derneği tarafından acentelere verilirdi. Bunun karşılığında da kimsenin bir beklentisi olmazdı. İşte bu bilgi kâğıdını faturaymış gibi ve sanki yeni keşfedilmiş gibi kendilerine yakın internet siteleri aracılığı ile piyasaya sürdüler, arkasından yalan ve iftira dolu dilekçelerle savcılıklara suç duyurusunda bulundular. Bu bir çamur at izi kalsın operasyonu idi ve başarılı oldular. Gemi Kaptanlarının ikram olarak verdikleri üç kuruşluk hediyeleri milyon dolarlar olarak sundular. Ne adam kaçırmadıkları kaldı ne kara para operasyonları. Şimdi Kılavuz Kaptanlar mağdur durumdalar, bu onurlu, zor mesleğin emekçileri hiç hak etmedikleri bir itham altındalar, sebebi de, özelleştirme garanti ama Kılavuz Kaptanlar olmadan gerçekleşsin diye.
2000 yılında beni dolandıran bir avukata ‘paramı vermezsen seni dava edeceğim’ dediğim için 2 yıl ‘şartlı tehdit’ ile yargılandım. İkinci sene sonunda davam devam ederken bu suçla sanık olarak çıkmaktan utandığım için, devam eden ticari davamızdan vazgeçtim. Tabi benim için çok önemli bir rakam olan paradan da vazgeçtim. Bu arada benim dava da delil yetersizliğinden düştü.
Şimdi kıssadan hisse, bu iğrenç iftiraları Türk hâkimlerine bırakıp boğazlarımızı el birliği ile bu kumpastan kurtarmaya bakalım. Bunu her ortamda anlatalım lobi oluşturalım.
Türk Boğazları Kılavuzluk Hizmetleri özeleşmemeli, ne kılavuz kaptanlarla birlikte ne de onlarsız.
Millî çıkarlarımıza aykırı olduğunu düşündüğüm özelleştirme için enerjimizi boşuna tüketmek yerine Kılavuz Kaptanları’nın hak ettikleri gelire kavuşması , mevcudun insanca çalışmalarına yetecek sayıya eriştirilmesine uğraşmamız gerekmektedir.
Sağlıcakla kalın...


cerencigil@yahoo.com

Bu yazı toplam 3773 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002