Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.04.2021 Aykırı Rüzgâr

 
Mustafa Can

Pulitzer adayı-Güney Kıbrıs Sendromu


1,5 milyon değil 2,5 milyon ermeniyi kestik. Kalanlarını da sürdük. Ortadoğu haritasında kesinlikle değişiklik yapılmalıdır. Türkiye’nin sınırları tamamen Türk’lerin yaşadığı alana kadar küçültülmelidir. Yunanlıların Megalo İdea’ları hemen şimdi gerçekleşmeli, hevesleri kursaklarında kalmamalıdır. Türk Boğazları ayıp bir laftır bu boğazların ismi Ege Boğazları veya Karadeniz Boğazları olarak değiştirilmeli, haritalarda gerekli düzeltmeler yapılmalıdır.

Montrö acilen Amerika’nın da katılacağı bir toplantı ile ele alınmalı, uluslar arası barışı koruma adına Amerikalı stratejik ortağımızın her istediğine evet demeliyiz. Güney Kıbrıs lafı ayıp olmaktadır , girebilmek için taklalar attığımız birliğin üyesi olan bu devlete hak ettiği gibi davranmalıyız , tabii artık işgalden vazgeçmeliyiz. Kıbrıs’taki Türk’leri Kıbrıs’taki Rumların ve Yunanlıların şefkatli kollarına bırakmalıyız. Patriğimizin Ekümenikliğinin tartışılmaması için gerekirse kanun yamalıyız. Bu kadar yazıdan sonra Pulitzer ödülünü hak ettiğimiz düşünüyorum. Ama aşağıda yazacaklarımdan sonra herhalde bizim ödül hayalimiz yine suya düşecektir.
Acaba bu kadar sorunla uğraşan bir memleket var mıdır ki bu dünyada. Kaptan olarak neredeyse % 75ini gezdim ama ilgilenip sormama , araştırmama rağmen ben karşılaşmadım. Yunanlıların iki sorunu var ikisi de bizle. Allah’a şükürler olsun ki Amerika Orta Doğu ya özgürlük getirmeye çalışıyor da kadim dostumuz olması gereken Araplar gerçek dost gerçek düşman ayrımına varmaya başladılar.
Ben yine Güney Kıbrıs Ambargosu ile ilgili yazmak istiyorum. Böyle bir ambargo aslında zaten yoktur, bunu sanki büyük bir problemmiş gibi öne atıp sonra başka onlarca talebi gizliyorlar. Kıbrıs bayrağı taşıyan her firmanın bizim Almanya’daki işçilerimizin iki pasaportu olduğu gibi onlarında 2 bayrağı vardır. Türkiye’ye gelirken ikinci bayraklarını kullanıyorlar. Alın size örnek Yolcu Gemisi “Maxim Gorki”. “Unicom” tarafından işletilir merkezi Moskova da olup Güney Kıbrıs ta firmaları vardır bu gemide o firmanın işlettiği bir gemidir. Hukuken hiçbir şey yapamıyorsunuz, Bayrağı başka bir bayrak sadece yönetimi Güney Kıbrıs’tan yapılıyor buda Türkiye’ye giriş yapmasına engel değil.
Tekrar diyorum ki bu ambargoyu kaldırmamızı istiyor gibi görünüp Türkiye’nin bu konuda hassas olduğunu bildiklerinden sonra bir daha ki oturuma atıyorlar. Neymiş efendim zafer kazanmışız. Güney Kıbrıs Avrupa Birliği’ne artık girmiştir. Gemi sayısında da hızlı bir çözülme başlayacaktır. AB bu devlete daha fazla vergi cenneti devlet kolaylığı sağlamayacaktır. Gemilerine de sıkı kontrol getirecektir. Malta örneği var önümüzde AB ye girdikten sonra tonaj ve gemi adeti olarak üst sıralarda bulunan Malta hızlı bir inişe geçmiştir.
Kamuoyumuzun olmayan Güney Kıbrıs Ambargosu hassasiyetinin kullanılmasına müsaade etmeyelim. Güney Kıbrıs ambargosu Türkiye’ye önden verilip arkadan çok daha önemli kararlar geçirilmektedir. Bu ambargoyu AB’nin önemsediğini kesinlikle düşünmüyorum. Bundan önceki yazılarımda belirttiğim gibi madem ambargoyu koydun tam uygula diye bitiriyoruz bu yazımızı, uygulamıyorsan bu geri adımı zafere çevir.
Yaşam yelkeniniz rüzgarla dolsun.


cerencigil@yahoo.com

Bu yazı toplam 4300 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002