Kasım 2008

Ö T E S İ

 

19.04.2021 Ölçü

 
Cem Sökmen

Gönüller yapmaya geldiler...


Ramazan ayı boyunca Emin Işık, Hasan Kamil Yılmaz ve Ulvi Alacakaptan üçlüsü TRT’de yaptıkları sohbetlerle gönülleri fethettiler. Özellikle Emin Işık Hoca’nın tecrübesi ve diğer katılımcıların da ona uyum sağlaması neticesinde kültürümüzün herkesin anlayabileceği bir dil ve üslupla televizyona yansıtıldığına şahit olduk. Milletimizin hayat tarzında yer bulan, şimdilerde herkesin kolaylıkla göremediği ve mahiyetini anlayamadığı incelikler onların aktarışıyla seyredenlerin hafızalarına kazındı.

Emin Işık Hoca’nın yılların birikimiyle, iletişim ustalığıyla ve aydın merakıyla sahip olduğu bütünü kucaklayan bakış açısı dini bilgiyi, sosyolojiyi, edebiyatı, tarihi, kültür tarihini, musikiyi çok güzel harmanladı. Ahmet Hikmet Müftüoğlu “Çağlayanlar” kitabındaki hikâyelerinden birinde, “Türkiye yıpranmış, tozlu, ciltsiz lakin mühim, müfit bir kitaptır. Onu okumak, tashih edip tab etmek için sabır ve merak ister” diyordu. Bizler Emin Işık’ın şahsında, sabır ve merakla Türkiye’nin birikimiyle ilişki kuran, kültür zenginliklerimizin izini süren hakiki bir aydın tavrını müşahede ettik. Programa katılarak onların sohbet halkasına dâhil olan misafirler ağız birliği etmişçesine sohbet ve muhabbet geleneğimize olan hasretlerini dile getirdiler. Emin Işık ve Hasan Kamil Yılmaz’ın konuları ele alış ve anlatım tarzları televizyon ekranlarında çok nadir görülen bir sıcaklığı, samimiyeti ve orijinaliteyi yansıtıyordu. Bunlar ihtiyacımız olan aydın tipinin vazgeçilmez özellikleridir.
BİLMEK ve ANLATABİLMEK...
Bir ay boyunca televizyondan evlerimize uzanan sohbet halkasının sıcaklığı Türkiye geneline yayılırsa işte o zaman geleceğe ümitle bakabiliriz. Türkiye’de ne kadar anlaşılmaz yazarsam/konuşursam o kadar saygı görürüm diye düşünen ve topluma bir şey verip veremediğini hiç düşünmeyen bir aydın kalabalığı mevcut olduğu için derinlikle sadeliğin ustaca birleştirildiği bu program bağrımıza su serpti ve bize bir mukayese ölçüsü olarak Erol Güngör’ün şu sözlerini hatırlattı: “Bir vilayete İstanbul’dan bir vali geldiği zaman ilk 10-15 gün içerisinde oranın halkından, yerlilerden kendi etrafında gayet kuvvetli bir kültür çevresi topluyordu ve bunlarla birlikte orası için gerçekten bir meşale hizmeti görebiliyordu. Şimdi Anadolu’nun çeşitli kasabalarında yüzlerce mühendisimiz, kimyagerimiz şu veya bu teknik sahasında yetişmiş gayet iyi insanlarımız vardır ama bu şekilde kültür çevresi meydana getirebilecek insanlarımız çok azdır, yok denecek kadar azdır.” Bu mütevazı sahur programı Erol Güngör’ün yetişmiş insan kaynağımızdan beklediği hizmeti örneklemesi bakımından da çok önemliydi. Emin Işık’ın da yakın dostu olan rahmetli Erol Güngör yukarıda okuyucuya örnek gösterdiği aydın karakterini Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü için bulunduğu Konya şehrinde bizzat yaşamıştır. Üniversitenin büyümesi için Konya halkını seferber eden Erol Güngör düzenlediği konferanslarla ve oluşturduğu sohbet ortamlarıyla sosyal muhit kurucu aydın vasfını sonuna kadar hak etmiştir. Rektörüyle, profesörüyle yazarıyla, aydınımızın alması gereken tavır, sergilemesi gereken üslup budur.
KÜLTÜR ATMOSFERİ OLUŞTURMAK…
Aydınlara düşen en önemli görev bildiklerini merak edenlerle paylaşmak ve günlüğe yenilmeden bulundukları her yerde kültür atmosferi oluşturmaktır. Geçmişte Küllük, Acem’in Kahvesi ve Marmara Kıraathanesi gibi mekânlar bu ihtiyaca cevap vermiştir. Özellikle Mehmet Niyazi’nin “Dâhiler ve Deliler” romanını hasrettiği Marmara Kıraathanesi, büyük zorluklar içindeyken taşın altına elini koyan, tahmin edilemeyecek fedakârlıklar gösteren ve edebini her zaman muhafaza eden karakterleriyle bizlere örnek teşkil etmektedir. Orada, sadece profesörlerin ve yazarların değil, hiç beklemediğiniz insanların hiç beklemediğiniz konularda bilgi sahibi olduğunu görünce oranın farklılığını ve bütün sıkıntılara rağmen onları birleştiren manevi gücü daha iyi anlıyorsunuz. Böyle sohbet ortamları medeniyet krizi yüzünden toplumun genelleşemeyen fikirlerini derinlik hassasiyeti taşıyan insanlar tarafından canlı tutulması bakımından çok önemlidir. Herşeye rağmen Türkiye’de yerlilik hassasiyeti taşıyanların sayısı artıyor ve bu çerçevede şahsi gayretlerin müesseseleşmesi yavaş yavaş gerçekleşiyor. Bu ülkenin ve bu toplumun meselelerine kafa yoranların gelişmesi ve daha etkin hale gelmesi için kurumlaşma ve kökleşme, fikir üretiminde ve yayıncılıkta devamlılık şarttır. Şimdi bir yanda sadece okul bitirip diploma sahibi olan, düşünce gücünü geliştirmek yerine kendisine verilenle yetinen okumuşlar; diğer yanda ise dünya görüşü olan ve bir kimliğe adiyet bilinci taşıyan ve her şeyi kendine has değer ölçüleriyle yaşamaya çalışanların varlığı söz konusudur. Türkiye’nin geleceği, fikir namına bütün birikimi sloganlardan ibaret olan ve sadece kendi maddi varlığının kaygısını taşıyan boşvermişlerle, tek gayesi tekrar mazide olduğu gibi kendi ayakları üstünde duran bir milletin ve medeniyetin mensubu olmak olanların mücadelesine bağlıdır.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 4275 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002