Kasım 2008

Ö T E S İ

 

3.12.2022 TeknoVizyon

 
Nilüfer Yalçın

Ortak-Eğitim Programı


Her alanda sürekli değişimin yaşandığı günümüzde gelişmiş ülkeler kendi refah seviyelerini yükseltmek için teknoloji üretebilen ve bilgiye sahip yüksek seviyede eğitilmiş toplumlar oluşturmayı hedeflemişlerdir ve bunu realize etmektedirler. Gelişmiş ülke olmanın temel taşı haline gelmiş olan teknoloji geliştirme, innovasyon yapabilme faaliyetlerini başlatabilmek ve geliştirebilmek için olmazsa olmazların başında üniversite-sanayi işbirliği gelmektedir.

Üniversite-sanayi işbirliği hem üniversiteye, hem sanayiye, hem de topluma fayda sağlamak üzere belli bir sistem dâhilinde birleştirilerek yapılan tüm eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve diğer faaliyetlerin tümüdür. Bu işbirliğini lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde uygulamalı eğitim amaçlı ve/veya ortak proje şeklinde yürütmek mümkündür. Bilgiye sahip olmak ve bu bilgiyi teknoloji üretimine dönüştürmek, innovasyon yapabilmek için gerek üniversitelere, gerekse sanayiye önemli görevler düştüğünü hep söylüyoruz, söylemeye devam edeceğiz de. Çünkü bir ülkedeki sanayi hangi alanda olursa olsun kendi teknolojisini kendisi üretebiliyorsa rekabet koşullarının gittikçe arttığı küreselleşen dünyada varlığını sürdürebilme şansı o ölçüde yüksek olacaktır. Bugün ülkemizde üniversite-sanayi işbirliğinin olduğundan söz etmek çok doğru olmaz. Ancak, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi �Ortak Eğitim Programı� adı altında üniversite-sanayi işbirliğini önemli ölçüde destekleyici bir uygulama başlatmıştır.


Bu modelde öğrenciler normal lisans eğitimlerini sürdürürken her akademik yılda 4 ay olmak üzere devam ettiği lisans programı ile ilgili bir sanayi ve ticaret kuruluşunda gerçek iş ortamında tecrübe kazanması ve öğrendiklerini uygulama olanağı bulmaktadır. Böylece öğrencilere derslerde gördükleri teorik ve uygulamalı bilgileri gerçek iş dünyasında da uygulamalı bilgileri gerçek iş dünyasında da uygulayarak kendilerini geliştirme fırsatı tanınmaktadır. Ayrıca böyle bir uygulama, üniversite sanayi işbirliğinin diğer alanlarda da gelişmesini sağlayacak, üniversite ve sanayiinin gerçekleştirebilecekleri ortak proje sayısının artmasına neden olacaktır. Bu program sayesinde öğrenciler, üniversite�sanayi işbirliği çerçevesinde yürütülecek ortak projelerde çalışacak, teori-pratik becerilerini geliştireceklerdir.


Sanayiinin işgücünü karşılayamayan eğitim kurumları sürekli yeni mezunlar vermekte ve kalifiye işsizlik sürekli artmaktadır. Bu nedenle başarılı bir ortak eğitim programı ile hem sanayi, yeni mezun işe aldıkları personelin eğitimi ve çalışma hayatına uyumu sürecinden önemli ölçüde kazanç sağlanacak, hem de olası ortak projelerde seçilecek konuların büyük bir olasılıkla uygulamaya yönelik olma olasılığı nedeniyle yapılan bilimsel çalışmalarda da katma değer yaratılacaktır. Ortak eğitim modelinin en başarılı örnekleri �Co-op Education� adı altında ABD, Kanada, İngiltere ve Almanya gibi ileri ve sanayileşmiş ülkelerde uygulanmaktadır. Bu ülkeler ortak eğitim programlarını kendi sanayi ve kültürel özellikleri çerçevesinde gerçekleştirmektedirler.


Ortak eğitim modelinin üniversite ve sanayinin kapsamlı işbirliğine dayandığı, hem sanayi kuruluşları, hem üniversiteler, hem de öğrenciler için faydalı bir model olduğu su götürmez bir gerçektir. Öğrenci okurken eğitim aldığı disiplinle ilgili bir alanda çalışma fırsatı bulabilecek ve kendisini iş dünyasına üniversite eğitimi sırasında hazırlama şansı elde edecektir. İşyerleri, öğrencilerin işe yaklaşımını ve öğrenme becerilerini değerlendirip işgücü ihtiyaçlarını yeni mezun ama deneyimli personel ile karşılama olanağı bulacaklardır. Bu ortak eğitim programı TOBB ETÜ�de 2005�2006 öğretim yılında hayata geçirilmiş olup, öğrencilerin ikinci grubu Mayıs ayı itibarıyla Ortak eğitim amacıyla işbaşı yapmışlardır. TOBB ETÜ üniversitesini üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesine çok önemli katlı sağlayacak bu girişimlerinden dolayı kutluyor, diğer üniversitelerin de bu uygulamalara başlayarak bu uygulamanın yaygınlaşmasını ve bu modele destek sağlayacak mekanizmaların da oluşturulması konusunda gereken adımların bir an önce atılmasını diliyorum. Ortak Eğitim Modeli üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesinde atılmış olan en önemli adımlardan biri, umarım devamı gelir.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 4234 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002