Kasım 2008

Ö T E S İ

 

3.12.2022 Zekice

 
Zeki Hacı ibrahimoğlu

Yalan Haber ve Propaganda


Ben medyadaki yazılı ve görsel haberlere inanmam. İnsan masal dinlerken, tiyatro veya televizyon seyrederken işittiği veya gördüğü şeylerin doğruluğuna inanabilir mi? Haberlerin bunlardan ne farkı var? Şimdi yalan haber yayınlamak bir sanat, bir uzmanlık mahiyetini almış. Bunun birçok memurları, uzmanları, kuvvetli teşkilatları vardır. Hatta bazı memleketlerde bunun için bir bakanlık bile kurmuşlar; başına da bir yönetici koymuşlardır.

           Yalan haber yayınlamanın kibarca ismi propagandadır. İnsanın yediği yağın halis yağ olduğundan emin olması gibi gazete ve ajans haberlerinin yahut adi sokak laflarının doğruluğundan da emin olmalıdır. Bugün bütün insanlar bu propaganda denilen ağı içindedir. Bir taraftan ilim, insanlara hakikati öğretmeye çalışırken, diğer taraftan da propaganda, insanları yalanlara inanmaya zorlar.


 Medeniyet ikiyüzlü, huysuz, suratsız, ihtiyar bir kadın gibidir. Doğruyu da söyler, yalanı da icat eder. Yalan söylemek, ticaret adına yapılırsa adı reklâmdır. Siyaset için yapılırsa adı propagandadır. Din adına yapılırsa adı misyonerliktir. Ahlak adına yapılırsa nezakettir. Bizce en iyisi ahlak adına yapılanıdır. Çünkü en az zararı ve en çok faydası olanı budur. Haberleri masal dinler gibi dinlemeli, en akla sığmaz masallarda bile bir hakikat payı olduğu gibi en yalan haberlerde bile bir hakikat belirtisi vardır. Mesela birisinin aleyhine bulunmakta ısrar ediliyor. Bu yalnız ona çok değer verildiğini gösterir. Ajanslar, gazeteler bir haberde çok mübalağa gösterdiler mi mutlaka onun aksi doğrudur. Çünkü fiilin tesirini azaltmak için sözün kuvvetine müracaat ediliyor. İnsanların yüzleri sinemadaki çehrelerden farksız olduğu gibi, sözleri de romanlardaki sözlerden daha çok doğru değildir. Rahat yaşamak isteyen, ne yüzlere aldanır ne de sözlere inanır. İnsan öyle bir kumaştır ki ekseriya tersi yüzüne uymaz. Sözlerin arkasında işleri görebilmek haberlerden ziyade vakalara dikkat etmek hünerdir. Büyük düşünür Türk milliyetçisi Ziya Gökalp, İngilizler tarafından sürgün edildiği Malta adasından 14 Ekim 1920’de kızı Seniha hanıma yazdığı mektuptan alınan yukarıdaki sözler bu gün de tazeliğini korumuyor mu?


            Araştırmacı yazarlar, karıştırmacı yazarlar gizli belgeleri ele geçiren bitirim gazeteciler, başbakanın uçağına çağrılan gazeteciler, çağrılmayan gazeteciler, yağcılar yağdanlıklar Türkiye Cumhuriyetini bölmeye parçalamaya çalışan PKK militanlarının şehit ettiği kahraman Türk askerinin cenazeleri memleketlerine gönderilirken, meşhur aktrisleri plajlarda bikinisiyle resimlemeye çalışan becerikli uyanık gazeteciler televizyoncular sizlere sesleniyorum.


 Büyük Türk düşünürü Türk milliyetçisi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirdaşı Ziya Gökalp’ın kızına yazdığı mektubu bir daha dikkatlice okuyun ve düşünün. Büyük Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sinde gençlere çizdiği tablo bugün daha ağır şartlarda devam etmektedir.


 Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet devam etmesi için şahsi menfaatlerimizi ülke menfaatlerinin üzerinde görmeyelim. Gaflet dalalet ve hatta hıyanet içinde olmayalım. Şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle birleştirmeye çalışanlar Türk Milletinin çelik iradesine çarparak parçalanacaklardır. Tarih bunun örnekleriyle doludur. 


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3074 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002