Kasım 2008

Ö T E S İ

 

10.12.2023 Çapraz Ateş

 
Kemal Çapraz

ABD’nin vizyonuna ortaklık


Türkiye ile ABD arasında ortak vizyonun geliştirmek konusunda mutabakata varıldı. Bu mutabakatın açıklandığı hafta ABD’nin Silahlı Kuvvetler dergisinde Ortadoğu’nun sınırlarının yeniden çizilmesi gerektiği belirtilen bir yazı ve harita yayınlandı. Emekli Albay Ralph Peters’in yazısında Ortadoğu’da istikrarsızlıkların en önemli nedeninin Avrupalıların gelişigüzel çizdikleri sınırlar olduğu belirtilerek, “Azınlıkların durumu gözetilerek yeni sınırlar çizilmeli” diye yazdı.

Yazıda Türkiye’nin önemli bir bölümünün de bölündüğü gözlemlenmektedir.  Bu yazı herhangi bir dergide çıksaydı önemli değildi ama ABD’nin Silahlı Kuvvetler dergisinde çıkınca işin şekli değişiyor.


 Biz yine başa dönelim. Ortak vizyon konusundaki açıklamalara önce ABD Dışişleri Bakanı Rice: ''Görüşmelerimizde Türkiye ile ABD arasında stratejik ortaklığı geleceğe taşıyacak ortak bir vizyon geliştirmek konusunda mutabakata vardık”Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül: “Türk Amerikan stratejik ortaklığını geleceğe taşıyacak bir vizyon belgesinin hazırlanması konusunda mutabakata varıldı”Bakan Gül, Başbakanlıkta ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, ''Dost ve müttefik ABD'nin Dışişleri Bakanını Türkiye'de görmekten büyük memnuniyet duyduğunu'' söyledikten sonra her iki bakan bu açıklamaları yaptı.


Toplantı iki bakanın birbirine iltifatlarıyla geçti. Bakan Rice'ın göreve geldikten sonra ziyaret ettiği ilk ülkeler arasında Türkiye'nin de bulunduğunu hatırlatan Gül, kendisinin de geçen ay ABD'yi ziyaret etmek istediğini, ancak rahatsızlığı nedeniyle bu geziyi gerçekleştiremediğini kaydetti.


Burada sayın Gül’e sormak gerekir acaba Bakan Rice Türkiye’yi çok sevdiği için mi göreve geldikten sonra ilk ziyaret ettiği ülkeler arasına Türkiye’yi aldı. Yoksa bölgedeki gelişmeler açısından Türkiye’den beklediklerini ifade etmek için mi?


Baş başa ve heyetler arası görüşmelerde ikili ilişkileri ve iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konuları samimiyetle ele aldıklarını belirtildi. Gül, iki müttefik ülke olarak ortak vizyon, ortak hedef ve ortak çalışmaların olduğuna işaret etti.


Her iki bakanın görüşmesinde, dünyada barış ve güvenliğin sağlanmasındaki öneme işaret edilmiş.  Her bakımdan yakın işbirliği içinde olunması gerektiği görüşünü varılmış.


Gerçekten merak ediyorum bizim vizyonumuz ve stratejimiz Amerika ile nasıl aynı olabilir? Bu vizyon ve stratejik ortaklık kimin işine yarar. Bu vizyon ve stratejik ortaklıkta Büyük Ortadoğu Projesi’nin Türkiye tarafından uygulanması da var mıdır? Binlerce masum insanı katleden ve katletmeye de devam eden bir ülke ile Türkiye gibi mazlumun yanında olmayı kendisine ilke edinmiş bir milletin vizyonu nasıl ortak olabilir?  Binlerce masum çocuğu kadını yaşlıyı katleden ABD bu katliamlarına yeni bir ortak mı bulmak istiyor? Soğuk savaş dönemlerinde ABD ile Türkiye’nin politikalarında önemli bir sorun olmamıştı. Daha doğrusu ABD’nin Türkiye’de oynadığı oyunları Türk kamuoyu tam manasıyla kavrayamamıştı. Ama SSCB’nin  çökmesiyle yeniden şekillenen dünyada dengeler de değişti. Değişen dengelerde Türkiye maalesef etkili bir konumda olması gerekirken bu konumunu yetirince değerlendiremedi. Hala da değerlendirememektedir. Bugün dünya üzerinde 7 bağımsız Türk devleti oluşmasına rağmen Türkiye’yi, ABD’nin uydusu gibi hareket ettirmek isteyen politikacıların sığ düşüncelerine teslim edildi. Kıbrıs politikamızda bütün haklığımıza rağmen taviz veren biz olduk. Irak’ta milyonlarca soydaşımız hiçe sayıldı katliama uğradı, bu bölgede Türkiye’nin bütün kırmızı çizgileri çiğnendi, askerimizin başına çuval geçirmeye kadar iş ileriye götürüldü.


Hala biz “ABD ile ortak vizyonumuzu geliştireceğiz” diyoruz. Bravo doğrusu sizden de ancak bu kadar teslimiyetçi bir politika beklenir.


Benim merak ettiğim nokta ABD’nin Orta-Asya politikaları, Kafkasya politikaları ve hatta Türkiye’yi bölmeye yönelik politikalarında da vizyon ortaklığımız var mı? 


            Çünkü “Ortak vizyon ve stratejik ortaklık” açıklamalarından sonra ABD silahlı kuvvetlerinin yayınladığı haritaya uzun uzun baktım. Evet, “Türkiye’yi de bölen bu harita da “Ortak Vizyonumuza” dahili mi?” diye tekrar sormadan edemedim.


            Bu ABD ile ortak vizyon değil olsa olsa, ABD’nin vizyonuna ortaklıktır.


kemalcapraz@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 2876 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002