Kasım 2008

Ö T E S İ

 

26.05.2024 Serbest Atış

 
Tuncay Yıldız

Zonguldak’ın dershaneleri


Zonguldak’ta yakın zamana kadar sadece yerel dershaneler hizmet vermekte idi. Yerel dershanelerden biri ismini değiştirip ulusal dershane şubesi olma kararı verdi. Standartlarını yükselten dershane Zonguldak’ta mevcut primini artırdı. İşte bu fakir o zamanlarda kaleme aldığı yazısında Zonguldak’taki diğer yerel dershanelerin de rekabet edebilmeleri için ulusal dershane ismi alacaklarını yazmıştı.

Zonguldak’tan merhaba. Bundan yıllar önce kaleme aldığım bir yazımda şehirlerdeki yerel dershanelerin ulusal dershaneler karşısında tutunamayacağını belirtmiştim.
Zonguldak’ta yakın zamana kadar sadece yerel dershaneler hizmet vermekte idi. Yerel dershanelerden biri ismini değiştirip ulusal dershane şubesi olma kararı verdi. Standartlarını yükselten dershane Zonguldak’ta mevcut primini artırdı.
İşte bu fakir o zamanlarda kaleme aldığı yazısında Zonguldak’taki diğer yerel dershanelerin de rekabet edebilmeleri için ulusal dershane ismi alacaklarını yazmıştı.
Öyle de oldu geçen bu kısa zaman içerisinde Zonguldak’ta 4 ulusal dershane daha açıldı. Uğur Dershanesi yanında artık Zonguldak’ta Birey Dergisi Dershanesi, Kavram Dershanesi ve Final Dergisi Dershanesi var.
Ekonomistler hep şu tespitte bulunur. Hipermarketler ve Süpermarketler Türkiye’de bakkalların sonunu getirdi. Ben de diyorum ki ulusal dershanelerde şehirlerdeki yerel dershanelerin sonunu getirmek üzere.
Bakkalları kurtarmak isteyen hükümet, hipermarketlere belirli zamanlarda iş yapma zorunluluğu getirmişti. Bakalım yerel dershaneler için ne gibi önlemler düşünülecek. Tabiî bu işin şakası.
Peki nedir bu standart farkı?
Ulusal dershane zincirleri olmanın çok avantajları var. Her şeyden önce ulusal dershanecilik sistemi denenmiş ve başarılı olmuş bir sistemdir. Ulusal dershanelerin şubesi olmak, denenmiş ve başarılı olmuş bir sistemi aynen satın almak demektir.
Bu sistem öğrencilere verilen dokümanlardan eğitim verilecek binanın standardına, öğretmenlerin kalitesine kadar uzanan bir standartlar bütünüdür. Bu standartları aynen uygulayan bir dershane farklılığını göstermiş ve rakiplerine göre birkaç adım öne geçmiş olur.
Sınav hazırlıkları artık sadece ders çalışmak, test çözmekten ibaret değildir. Olayın bir de psikolojik boyutu var. Sınav stresine dayanamayıp psikolojik destek alan öğrenci sayısı yadsınamaz sayıda. Ulusal dershaneler rehberlik çalışmalarına özenle eğilip bu psikolojik desteği kendi öğrencilerine sunabilmektedir. Soruna anında müdahale ile öğrenci motivasyonu tazelenmekte ve çalışmaların aksamaması sağlanmaktadır.
Gerçi yerel dershanelerde de rehberlik çalışmaları verilmektedir ama bu, iş olsun torba dolsun mantığından ileri gitmemektedir.
Asrın hastalığı stres üzerine ulusal dershanelerin sağladığı profesyonel rehberlik çalışmaları onların farklılığını daha da belirginleştirmektedir.
Ulusal dershanelerin kendi öğretmen kadrosuna uyguladığı eğitici seminerler de büyük farklılıklardan. Sene içi ve yaz aylarında öğretmenlere yönelik bilgilendirme amaçlı programlar kesinlikle öğrenciye de yansımaktadır.
Programların denenmiş ve başarılı olmuş olması da artı değerlerden.
Uzun lafın kısası ulusal dershanelerdeki eğitim kalitesi öğrenci tarafından hissedilmekte ve bu kurumların tercih edilme sebepleri olmaktadır.
Daha önce Zonguldak için yaptığım iddiamı şimdi tüm Türkiye için tekrarlıyorum. Yerel dershaneler ulusal dershaneler karşısında yakın zamanda tutunamayacaklardır.
Kalite her zaman tercih sebebidir çünkü.


mr.fizik67@mynet.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002