Kasım 2008

Ö T E S İ

 

8.12.2023 Reymanca

 
Reyman Eray

Analarını Alıp gittiklerinde...


Polis, hükümetle ters düşmemek, meslekten atılmamak ya da sürgüne gönderilmemek-soruşturmaya uğramamak adına “yumuşak” davranmakta; bu nedenle de, son günlerdeki gösterilerde, yaralanan-ölen güvenlik güçlerimizin sayısı, yaralanan-ölen militan sayısını geçmekte... Demokles’in kılıcı teröristin-anarşistin üzerinde sallanacağına, güvenlik güçlerimizin üzerinde sallanmakta... Giderek küçülen dünyada bunları herkes izliyor... Batının “Bravo! Türkler uygarlaşıyor” diye düşüneceğini sananları “acı gerçek”lere davet ediyoruz.

PKK savunuculuğu-övgücülüğü, Güneydoğulu kimi militanın tekelinden çıktı, yöreyi yöneten belediye başkanlarının “söylem”i oldu... İstanbul varoşları da içinde olmak üzere, güzel ülkemizin birçok yöresinde “başkaldırı provaları” başladı; güvenlik güçlerine karşı gelmeler alışkanlığa dönüştü... Hükümet, belki AB programı aksamasın diye, belki de bildiğimiz-bilmediğimiz başka başka nedenlerle suskun kalmakta; elini masaya vurması beklenen içişleri bakanlığı, güruhların elindeki Öcalan posterlerini tv’den izlemekte yetinmektedir... Polis, hükümetle ters düşmemek, meslekten atılmamak ya da sürgüne gönderilmemek-soruşturmaya uğramamak adına “yumuşak” davranmakta; bu nedenle de, son günlerdeki gösterilerde, yaralanan-ölen güvenlik güçlerimizin sayısı, yaralanan-ölen militan sayısını geçmekte... Demokles’in kılıcı teröristin-anarşistin üzerinde sallanacağına, güvenlik güçlerimizin üzerinde sallanmakta... Giderek küçülen dünyada bunları herkes izliyor... Batının “Bravo! Türkler uygarlaşıyor” diye düşüneceğini sananları “acı gerçek”lere davet ediyoruz. Düşündükleri şudur: “Yasalarımızla güvenlik güçlerinin elini-kolunu iyiden iyiye bağlamak üzereyiz... Bundan sonra işimiz daha kolay!..”
“Yasal siyasî parti” maskesi altındaki oluşumların yöneticileri de içinde olmak üzere, tv’lerde “naklen yayın” yapan vatan düşmanları giderek çoğalmakta... Biz, bu tiplerin “Türkçe”sine hayranız! Adam konuşmayı seviyor ama, Türkçe bilmiyor! “Hâl┠diyeceğine, -“teyze” dercesine- “hala” diyor... Türk’e saygısı yok ki Türkçe’ye olsun! Bu gibiler -örneğin- “Kârımı herkesle paylaşırım”ı nasıl der acaba?.. Bir deseler de duysak!
Adamlar Türkçe bilmiyor ama, “Demokratik açılım / insan hakları” diye diye, “halklar...” gibi dilbilgisi kurallarını altüst ede ede, belli yerlere mesaj göndermeyi iyi biliyor. “Halk” sözcüğü, “Bir ülkede yaşayan ve o ülkenin yurttaşı olan insan topluluğu” demektir; dolayısıyla “çoğul”luğu kendi içinde barındırır. “Halklar” diye bir sözcük yoktur!
Demokrasi ve insan hakları gibi kavramlar, bir süreden beri anarşistin, teröristin, vatan hainlerinin ve “Türkiye’yi pazarlama yükümlülüğü”nü üstlenenlerin, yurtseverler üzerinde baskı kurma aracı olarak kullanılmaya başlandı. Özellikle son üç yıldır, yurdunu sevmek ve elden gitmemesi için düşünce üretmek, belli birilerince “tutucu”luk, “statükocu”luk, “faşist”lik karalamalarıyla ödüllendirildi...
Ulusal Egemenlik Bayramı’nda sevimli miniklerimizin Meclis ziyareti bile rafa kalktı; miniklerin yerini, siyasî tavırlı koca adamlar aldı... Oysa Atatürk bu bayramı “çocuk”lara armağan etmişti. Bilmeyenler için söyleyelim: “Çocuk” demek, “18 yaşını bitirmemiş birey” demektir!
Yazımızı Çetin Altan biçemiyle (üslup) noktalayalım:
Bektaşi’ye (ya da İncili Çavuş’a) sormuşlar: “Bu işler ne zaman düzelir?”
Yanıt: “Analarını alıp gittikleri zaman!”


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002