Kasım 2008

Ö T E S İ

 

8.12.2023 Net P@no

 
Baki Günay

Numara gizleme kalkacak mı?


Hiç cep telefonu ile rahatsız edildiniz mi¬? Sizi rahatsız eden kişinin numarası eğer gizli ise ne yapmanız gerek. Bu konular TBMM’de tartışıldı ama etrafımızda GSM sapıkları hâlâ at koşturuyor. Gizli saklı işlerle işiniz var mı bilemem ama var ise hâlâ cep telefonunuzu gizleyerek bir yerleri arayabilirsiniz. Bu yılın başında bu sistemi kökten bitirecek bir tasarı TBMM’ye gelmesine karşın tasarı kabul görmedi.

Telekomünikasyon Kurumu, arayan tüm numaraların aranan telefonda gözükmesini sağlamak için yasal düzenlemelere başlanmış karar kamuoyunda da tartışılmıştı. Bu sistem ile GSM operatörü şirketler de, yatırıma gerek kalmadan uygulamaya geçilebileceklerdi.

Tasarı hâlâ tartışılıyor
Arayan numaranın, aranan telefonda gözükmesini engelleyen "Gizli numara" uygulamasının kaldırılması herkesin istediği bir karar aslında. Bir kişiyi kendi telefonunu gizleyerek aramak kimileri için epey eğlenceli bir hal. Bu sistemi kullanarak binlerce insanı rahatsız eden insanların bu durumları artık bir son vermek gerekiyor. Bu karara "Gizli numara" uygulaması yüzünden cep telefonuyla yapılan tehdit ve rahatsız edici aramaların giderek artması yol açtı. TBMM’de tartışılan uygulama eğer kanun haline gelse idi aboneler, numaralarını telefonun özelliklerinden yararlanarak gizlemeye çalışsa bile, arananların ekranlarında gözükmekten kurtulamayacaktı. Bu konuyu ilk defa gündeme taşıyan CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Arslanoğlu oldu. Aslanoğlu, "gizli numara" uygulaması yüzünden cep telefonuyla yapılan rahatsız edici aramalarda hızla artış kaydedildiği gerekçesiyle, Meclis’e bir soru önergesi verdi. Telefon sapıklarına karşı, yasal düzenleme yapılmasını talep etti. Arslanoğlu’nun Meclis’e kadar taşıdığı "gizli numara" uygulamasının engellenmesi için yönetmelik hazırlanması talebinde bulundu. Fakat tasarı hükümet tarafından ret edildi.

Siz de numaranızı gizleyebilirsiniz!
Aboneler, arama yaptıkları kişilerin numaralarını görmesini engellemek için iki yöntem uygulayabiliyor. Cep telefonu ayarlarından numaralarını gizleyebildikleri gibi aramadan önce numaranın başına #31# ekleyerek de yapabiliyor. Veya GSM şirketinize başvuruyorsunuz. Bu işlemlerin sonucunda aranan telefonun ekranında “Gizli numara" veya "Özel numara" olarak yansıyor. Aranan abone, kendisini arayan "gizli numara"yı belirleyebilmesi için savcılığa başvurması ve GSM operatöründen araştırma talep etmesi gerekiyor. GSM operatörü, yaptığı araştırmanın sonucunu da aboneye değil, savcılığa bildiriyor. Bu durumda birçok kişi tanımadığı veya gizli yazan numarayı açmıyor. Çünkü her abonenin kendisini arayan kişinin telefon numarasını görme hakkına sahip. Şu andaki uygulamaya göre, telefonla rahatsız eden kişiyi belirlemek için birçok bürokratik işlemi yapmak gerekiyor. Aboneler, savcılık ve karakola uğraşmak istemiyor. Eğer kişi cepten değil de normal hattı arıyor ve telefonunuz numara göstergesi yoksa yapmanız gereken ev telefonunuzu cep’e yönlendirmek olmalı. Bunun için *21* (Çağrıyı yönlendirdiğiniz cep telefon numaranız) # (İptali için # 2 1 # ) tuşlamanız gerekecek. Yönlendirilen santral ile abonenin bağlı olduğu santral arasındaki ücret, kademesine göre yönlendirme yapan aboneden alınır. Artı yönlendirme özelliği olan bir santral olması gerekir. Hattınız böyle bir özelliği yoksa Telekom başvurup açtırmanız gerekir. Bu sistem ile hiç olmasa evinizi rahatsız eden numarayı savcılığa başvurmadan rahatlıkla görebilirsiniz.

Hukukî değişiklik şart
Telekomünikasyon Kurumu’nun gizli numaralarla ilgili başlattığı çalışmanın GSM operatörü şirketlerde sorun oluşturmayacak. Ancak bunun için Tüketici Kanunu’nun 10. maddesinin son paragrafının ve Telekomünikasyon Sektöründe Kişisel Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkındaki yönetmeliğin 13. maddesinin kaldırılması gerekiyor. Bu yasal düzenlemeler yapıldığı takdirde, uygulama GSM işletmecilerine herhangi bir değişiklik, şebekeye ilave bir yatırım yahut işletme gibi ek bir yük getirmiyor. Ama tasarı hâlâ TBMM’den geçmedi.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002