Kasım 2008

Ö T E S İ

 

10.12.2023 Zekice

 
Zeki Hacı ibrahimoğlu

Siyasi partiler ve siyaset


Siyasi partilerimiz şunu iyi bilmelidirler ki bölücülük ve bu suçu teşvik hiçbir zaman hürriyetler sahasında yer almamalıdır. Ama bugün bölücüler baş tacı edilmekte, Türk ordusuna hakaret edilmekte, TSK çete kurmakla suçlanmaktadır. AB ve ABD’ye PKK’nın terör örgütü olduğunu kabul ettirmeye uğraşırken Türkiye Cumhuriyeti’nde bir vilayetimizin Belediye Başkanı “PKK terör örgütü değildir. Onlar kendilerini savunuyor” diyebiliyor

Ülkemizde siyasi hayatta tam bir dağınıklık ve verimsizlik ortaya çıkmıştır. Siyasi partilerimizin hiçbiri geniş kitlelerin tasvibini kazanamamıştır. Ülkede güvenlik ve huzurun sağlanmasından, Türkiye’nin husumet çemberine alınmasına ve ağır borçlanmalara kadar çok önemli meseleler senelerden beri çözümlenememiştir. Hatta kısa vadeli oy kazanma kaygılarıyla yapılan çalışmalar bu problemleri daha da ağırlaştırmıştır. Böylece ülkemizde siyaset tıkanma noktasına gelmiştir.
Bu olumsuz manzara karşısında insanlarımız bezgin, kırgınlık içerisindedirler ve yeni ümitler ve çıkış yolları aramaktadırlar. Bu durum karşısında siyasi hayatımızda dağınıklığın giderilerek sağlam çözümler getirecek siyasetlerin üretilmesi zaruri olmuştur. Ülke idaresinde yeni yolların açılması ve birliğin sağlanması milletimizde ümit, şevk ve olumlu davranışları yüksek ölçüde artıracağı gibi siyasetteki tıkanıklığı da açacaktır.
Siyasi partilerimiz şunu iyi bilmelidirler ki bölücülük ve bu suçu teşvik hiçbir zaman hürriyetler sahasında yer almamalıdır. Ama bugün bölücüler baş tacı edilmekte, Türk ordusuna hakaret edilmekte, TSK çete kurmakla suçlanmaktadır. AB ve ABD’ye PKK’nın terör örgütü olduğunu kabul ettirmeye uğraşırken Türkiye Cumhuriyeti’nde bir vilayetimizin Belediye Başkanı “PKK terör örgütü değildir. Onlar kendilerini savunuyor” diyebiliyor ve devletin İçişleri Bakanı bu belediye Başkanını hemen görevden alamıyorsa vay halimize.
Nevruz kutlamaları bahane edilerek Türkiye’nin her tarafında başkaldırma hareketleri başlamıştır. Türk Bayrağı tahrik unsuru kabul ediliyor ve PKK terör örgütü militanları tarafından taşlanıyorsa, gazetelerimiz teröristler için “olaysız dağıldılar” diye manşet atıyorlarsa bu gidiş nereye diye sormak gerekiyor.
Türk Milletinin bütünlüğü değişmez bir esastır. Etnik ve inanç farklılıkları bu bütünlüğü zaafa uğratacak nitelikte kullanılamaz; toprak ve millet bütünlüğünü güçlendirecek müessir tedbirler derhal alınmalıdır. Bölücülük ve terörün iç ve dış kaynaklarını kurutmak için kesin ve kararlı mücadele yürütülmelidir.
Dünya siyasetinde ortaya çıkan yeni gelişmeler Türkiye’nin çıkarlarını uluslar arası siyasi platformda tehlikeye sokmaktadır. Bunlar AB ve ABD, Balkanlarda Ege ve Kıbrıs’ta, Ortadoğu, Kafkasya ve Türk Cumhuriyetleri ile olan ilişkilerimizde belirgin hale gelmiştir. AB ile münasebetlerimiz dengesiz, teslimiyetçi bir taviz politikasına oturtulamaz ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hiçbir şarta feda edilemez Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları bizim tabii tarihi birlik havzamızdır.
Ekonomik hayat yeniden düzenlenmeli fert ve kuruluşların iktisadi faaliyetlerinde esas olan “helal kazanç sağlamaları ve üretimi arttırmaları için gerekli tedbirler acilen alınmalıdır. Kamunun kaynak ve imkânları yağma ettirilmemelidir. Borçlanma esasına dayanan tahrip edici zihniyet yok edilerek istikrar, yatırım ve üretim alanlarında olumlu gelişmeler sağlanmalıdır. Market açma yarışına son verilmeli, iş adamlarımızı ağır sanayi yatırımına yönlendirmeliyiz.
Millî kültürümüz ve onun çok önemli bir unsuru olan Türkçe’nin korunması vazgeçilmez bir hedef olmalıdır. Anayasanın 3. maddesinin değiştirilemeyeceğini herkesin bilmesi gerekmektedir. Türkçe’den başka bir dilin resmî dil olmasına çalışanlara da gerekli ders verilmelidir.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002