Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.08.2020 Serbest Atış

 
Tuncay Yıldız

Özel Eğitim Tasarısı Hangi Özel Okullar İçin Çıkarılmalı?


Milli Eğitim Bakanlığı daha önce kamuoyuna açıklanan 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanun Taslağı’nda önemli değişikler yaptı. Buna göre çocuklarını özel okullarda okutmak isteyenlere devlet parasal destek verecek. Bu tasarıda çocuklarını özel okullarda okutmak için bankalardan kredi alacak velilerin faiz borçlarının yarısının devletçe karşılanması öngörülüyor.

Tasarıya özel okulda eğitim görüp belirli bir başarıyı yakalayan öğrenciye yılda 1000 YTL başarı ödülü verilmesi de eklenmiş. Özel okulların ödediği elektrik ve su paralarının da devlet okullarında olduğu gibi aynı tarifeden olması kararlaştırılmış bu tasarıda.
Tasarıya göre yabancı uyruklu öğrencilerin okuduğu uluslararası okullara eskiden olduğu gibi Türk öğrenciler gidemeyecek. Buna göre Türkiye’de sadece büyükelçilik veya şirketlerde çalışan yabancı uyruklu kişilerin çocuklarının gittiği International Comunity School, MEF ve Bahçekapı Uluslararası Okulu gibi 11 uluslararası okula, Türk öğrencilerin gidebilmesinin yolunu açan madde taslaktan çıkarıldı.
Özel okul sahipleri ve dernekleri de yeni tasarıyla ilgili endişe ve isteklerini bir rapor halinde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e sundu. Özel okul sahiplerinin istekleri arasında ölünce Türk bayrağına sarılmak ve kendilerine yeşil pasaport verilmesi bulunuyor. Özel Okullar Birliği Başkanı Dr. Rüstem Eyüboğlu, özel okul sahibi ve müdürlerinin resmi okul müdürleri gibi ölünce Türk bayrağına sarılması gerektiğini öne sürdü.
Gelişmiş ülkelerde özel okullarda okuma oranı bizimkine göre çok fazla. Bunun sebebi devletin özel eğitime verdiği destek.
Hazırlanan bu taslak özel eğitime destek anlamında tam anlamıyla yeterli olmasa bile atılması gereken önemli bir adımdır.
Taslak daha Başbakana ulaşmadan eleştiriler de geldi.
Eleştiri elbette her zaman yapılmalıdır. Eleştiriler daha doğruyu, güzeli yakalamanın bir anahtarıdır.
Tasarının yanlış kısımları tespit edilip yerine neyin konulması gerektiği belirtildiğinde daha mükemmelin yapılması anlamında görüş belirtilmiş olur. Ülke için lazım olan bir tasarıya kökten kaldırılması anlamında yapılan bir eleştiri zamanı, günün şartlarını okuyamamaktır.
Muhalefet partisi CHP’den gelen eleştiri yine alışılmış türden. Bu tasarı bir kısım vakıf okullarına destek verme amacı güden bir tasarıymış. Eleştiri bu ve yerine ne konulması gerektiği her zamanki gibi belirtilmiyor.
Daha önce 10000 öğrenciyi özel okullarda devlet yardımıyla okutulması planı benzer bir gürültü sonucu iptal edilmişti.
Ben o zaman da yazmıştım yine yazıyorum. Bu okullar anayasal çerçevede eğitim vermiyor ise niye gereği yapılmıyor. Eğer anayasal çerçevede eğitim veriliyor ise ki kesinlikle öyle neden her özel eğitim tasarısı çalışmasında bu okullar öne sürülerek tasarının çıkması engelleniyor. Devletin müfettişinin denetlediği bir kurumun anayasa dışında olduğu düşünülebilir mi?
Türkiye’nin en başarılı okulları birkaç devlet Fen Lisesi hariç bu özel okullar arasında bulunuyor. Uluslararası olimpiyatlarda başarılı olan öğrencilerin yüzde 90’ı bu okullardan. Çağdaş eğitim veren bu okullar niye öne sürülüp tasarılar engelleniyor?
Bu hazretler şunu bilmeliler bu okullar hep olacak. Özel eğitimde reform şart ve bir hukuk devletinde bu okullar hariç denilerek bir tasarı çıkarılamaz. Bu anayasal eşitliğe aykırı.
Bu durumda özel eğitimi kimler vermeli şeklinde bir soru otaya çıkar. Gürültü çıkaranlar kabul etmese de bu sorunun cevabı kanunlar çerçevesinde herkes özel okul açabilir.
Durum böyle olunca özel eğitim reformu yapılmayacak mı?
Vakıf okulları Avrupa’da da var. Kiliseye bağlı olarak açılan özel okullara da devlet aynı desteği vermekte.
Demokrasi kavramı her unsuru yasalar içinde yaşatan bir kavramdır. Demokrasilerde her güce saygılı olmak gerekir. Herkes kendi unsurlarına göre tasarı çıkaramaz demokratik düzenlerde. Çıkarılan tasarı veya yasa her unsur içindir.
Eğitimin önemli bir ayağı olan özel eğitimde reform şart. Zamanı iyi okuyamayıp incik boncuk şeylerle gürültü çıkarıp ülke için elzem çalışmaları engelleyenler hem ülkeye hem de kendilerine zarar veriyorlar.
Kamuoyu yoklamalarında bazı partilerin oy oranlarının düştüğü söyleniyor.
NEDENDİR ACABA?


mr.fizik67@mynet.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002