Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Pusula

 
Bayram Akcan

Şahsiyetsiz Kimlikler


�Millet, ne ırki, ne kavmi, ne coğrafi, ne siyasi, ne de iradi bir zümredir. Millet, dilce, dince, ahlakça ve güzellik duygusu bakımından müşterek olan, yani aynı terbiyeyi almış fertlerden mürekkep bulunan bir topluluktur" diyor Ziya GÖKALP. Alt kimlik-üst kimlik tartışmalarının yaşandığı şu zamanda bazı şahsiyetsiz kimlik sahipleri etnik gruplar icat ederek azınlık ırkçılığını hortlatmaktadırlar.

Gazeteci ya da siyasetçi olmakla münevver olmanın farkını bilmeyen bu zevat, kendilerini her konuda konuşmakta yetkili zannediyorlar. Biz bu ülkede köşe başını tutan gazetecilerin hangi ayak oyunlarıyla oraya geldiğini iyi biliriz. Köşesinde köpeğinin ölümünden, petrus şarabının güzelliğinden bahseden kelli-felli adamları da tanırız. Biz, Osmanlı'nın Batı'yla münasebetlerinin koptuğunu görmektense, birkaç vilayetini kaybetmeyi tercih edeceğini yazan sadrazam Ali Paşaları, Avrupa gibi medeni (?) olmak için bilhassa İtalya'dan damızlık erkek getirmemiz gerektiğini söyleyecek kadar Batıperest Abdullah Cevdetleri, Osmanlı İmparatorluğu içinde Hıristiyan tebaa da var, o zaman Osmanlı bayrağına haç işareti koyalım diyen Mithat Paşaları da gördük. Düşünmeden yazmaktan başka marifeti olmayan gazetecilerimiz ve etnik kimlik âşığı başbakanımız da Türk bayrağına sözde 30'a yakın etnik kimliğin (?) sembollerini ilave etmek istiyorlar mı acaba?
Gelelim etnik kimlik diğer bir ifade ile alt ve üst kimlik meselesine. Sayın Başbakan'a göre Türkiye'de 27 etnik kimlik var. (Bazen bu sayı 30�a çıkıyor) Mehmet Şevki Eygi isimli ak saçlı ihtiyara göre ise bu sayı 70. Gülmeyin çünkü Eygi, bu konuda ciddi. Başta Başbakan ve Eygi olmak üzere bilmeyenlere söyleyeyim; AB'ye göre Türkiye'de 47 tane etnik grup vardır. Bizim yarı aydınlarımız bilmedikleri konularda konuşmaya, yazmaya bayılır. Araştırmayı sevmez, hazırlopçudur. Afrika'nın balta girmemiş ormanlarında yaşayan hayvanları sorun, bir an bile düşünmeden saymaya kalkarlar. Etnik kimlik nedir? Etnik kimlik; sayıca genel nüfusa oranla bir kıymet ifade eden, mevcut diğer kimliklerden ayrı olarak giyim tarzı olan, dili tamamen farklı, kendine has bir değil birden çok yemek çeşidine sahip, alışkanlıkları, tarihi, kültürü, ahlakı farklı gruplardır. Ülkemizde böyle etnik kimliğe sahip gruplar var mıdır? Hayır yoktur. Yok olması için değil yok olduğundan yoktur. Farklı etnik grup için şu örneği vermemiz daha aydınlatıcı olacaktır. Almanya'da Türkler bir etnik gruptur. Çünkü 3 milyona yakın nüfusu vardır. Tarihi farklıdır, kültürü farklıdır, inancı farklıdır hatta sokakları bile farklıdır. İşte etnik kimlik budur. Eğer bir gün Almanya'daki Türkler, Türkçeden fazla Almanca konuşmaya başlarlarsa, giyimleri, yemekleri, ahlakları vs.leri Almanlara benzerse Türkler ayrı bir etnik kimlik olmaktan çıkar. Türkiye'de öyle bir etnik kimlik gösterin ki, kendine has gelenekleri, yemekleri, konuşmaları, giyimleri olsun. Var mıdır böyle bir kimlik? Yoktur.
Etnik kimlik olarak Arnavut olarak sayılan kimselere sorun kendilerini Karaman'dan Balkanlar'a gitmiş Türk olarak ifade ederler. Hatırlarsanız Devlet tv�lerinde Kürtçe yayın ile Boşnakça ve Arapça yayın başlamıştı. Boşnak Dernekleri bir açıklama yapmıştı. Açıklamada "Bizler bu vatanın evlatlarıyız. Kimse bizi kullanmaya çalışmasın, biz Boşnakça yayın istemiyoruz" demişlerdi. Yine Laz denilen bir etnik kimlikten bahsedilmektedir. Bunların nüfusu ne kadardır? 100 bini aşmaz. 100 milyona yakın memleketlerde bu kadar nüfus etnik grup sayılmaz ki. Kaldı ki, artık Türkleşmişlerdir. Karadenizliler Laz değildir. Lazlar, Rize ve Artvin'in bazı köylerinde vardır. Yörükler, Tatarlar zaten Türk'tür. Yine nüfus olarak pek kıymet ifade etmeyen Süryaniler, Ermeniler ve Rumlar da etnik grup oluşturmaz.
Etnik kimlik tespitinde nüfus gerçeğini kaldırırsanız ciddiyetten uzaklaşırsınız. Nüfus gerçeğini dikkate almayanlar ve onlarca etnik kimlik oluşturanlara sormak gerekir: Fenerbahçe'de futbol oynayan Nobre, Luciano, Aurelio Brezilyalı. Acaba onlar da etnik grup oluştururlar mı? Ya Mondragon veya Yattara? Birileri etnik kimlik, alt-kimlik-üst kimlik diyerek Türkiye'yi etnik mozaik gibi göstermeye çalışırken azınlık ırkçılarının salyaları akmaya başladı. Hatta birilerine şirin gözükmek için TC üst kimliktir demektedirler. Sahi terörist Öcalan da T.C üst kimliğini tanıyorum demişti. Peki bu mozaikçilerin, Öcalan'dan farkı nedir? Ateşle oynayan beyler! Türk Milletinin sabrını ölçmeye kalkmayın.
Almanya'daki Türkler, Almanya Devleti üzerinde nasıl hak iddia edemezse, bu ülkede Türk Milletinden başka hiç kimse de hak iddia edemez. Yardım elimizi uzatarak vatanımızda ekmeğimizi, suyumuzu paylaştığımız insanları bize ortak çıkartmaya kalkmayın. Siz şahsiyetsiz kimlik sahipleri evet sizler, alt-üst kimlik tanımı yaparken 4 askerimiz PKK tarafından katledildi ve en üst kimliğin ne olduğunu bir kez daha ortaya çıkarttılar: Türk Vatanı için şehit olmak.


bayramakcan@mynet.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002