Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Sözün Özü

 
Alptekin Cevherli

Sağ gösterip, sol vuran Batı…


Asırlardır dünyayı sömüren Batı’nın bu gezegenin kaynaklarını fütursuzca tüketmesi devam ediyor. Yenidünya adıyla Amerika kıtasının kaynaklarını asırlarca yağmalayan Avrupalılar, burada kurdukları sömürge devletleriyle dünyanın zengin imkânlarını adaletsiz bir şekilde “har vurup harman savuran” sonradan görmeler gibi harcıyorlar.

Amerika’dan sonra Avustralya, Ortadoğu ve Asya’nın yeraltı zenginliklerini yağmalama yoluna giden Batılılar, Afrika’daki zengin petrol, doğalgaz ve uranyum gibi stratejik kaynakları da tüketme yolunda hızla ilerliyorlar.
ABD’nin hızla tükenen ve önümüzdeki on yıl içinde bitme noktasına gelen petrol rezervlerine ikame olarak düşünülen Ortadoğu ve Türkistan petrolleri için de bir B planı düşünen Batılılar, alternatif olarak Afrika petrollerini gündeme getiriyorlar.
AFRİKA PETROLLERİ
Gine Körfezi'nde, kıyıya yakın bölgelerde deniz dibinden ham petrol çıkarılmasıyla, bölge son yıllarda ekonomik bir patlama yaşıyor. Birçok Afrika ülkesi için ham petrol rezervleri keşfedilmesi, piyangodan para çıkması gibi algılanıyor. Amerikan şirketlerinin Nijerya'da ham petrol üretimine geçmelerinden bu yana ülkede ekonomik büyüme oranları en yüksek düzeye fırladı. Ancak buna rağmen Zambiya, Gabon, Gine ve Nijerya'daki halkın, petrol nimetinden istifade ettiğini söylemek pek mümkün değil.
Siyasi gözlemciler, petrolün Afrika'dan Avrupa'ya ve ABD'ye sevk edilmesinin, İran Körfezi'nden sevk edilmesinden daha hızlı, güvenli ve ucuz olduğunu bildiriyor. Ayrıca, Afrika ülkelerinin birçoğunun, Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı OPEC'e üye olmadığını, bu durumun da imalât fiyatlarının oldukça düşük düzeyde kalmasını sağladığını belirten gözlemciler; dolayısıyla, Zambiya, Gabon veya Gine'de belli bir kesimin ham petrolden kazanç sağlamasının, bu ülke halklarının refahına fazlaca yansımadığına dikkat çekiyor.
PARALAR ABD BANKASINA
Siyasi gözlemciler, sadece Gabon'da değil, Nijerya'da da petrolden sağlanan milyarlık kazançlara rağmen, ülke halklarının zenginleşeceği yerde daha da yoksullaştığını vurgulayarak; Ekvador Ginesi'nde ham petrol çıkacağı yönündeki haberlerin duyulması üzerine düzenlenen askeri darbenin ardından, bu ülkenin diktatörünün petrolden kazandığı paraları muhtemelen Amerikan bankalarındaki özel hesaplarına yatırdığının tahmin edildiğini kaydediyor. Bu durumda ise hem petrolü ABD firmaları çıkararak korkunç bir kâr elde ediyor, hem de ikinci el silah satarak bir kez daha para kazandığı Afrikalı diktatörlere sus payı olarak verilen cüzi paylar da yine ABD bankalarına geri dönüyor…
Dünya Bankası'nın, ham petrolden elde ettiği kârların büyük bölümünün ülkenin kalkınmasında kullanması için Çad hükümetine ön şart koştuğunu hatırlatan gözlemciler, ama bunun da pek sonuç vermediğini, Çad Devlet Başkanı'nın elde edilen paraları silaha yatırdığını belirtiyorlar. Afrika’daki sömürge düzeni ise bu şekilde sürüp gidiyor.
Önemli olan ise bunları gören bizlerin hâlâ bu sömürgecilerin peşinden koşuyor olmamız… Ne diyelim Allah encamımızı hayır eylesin!
Bütün gönül dostlarımızın ve okurlarımızın mübarek Kurban Bayramı’nı kutlar yeni yılın Türk-İslâm Dünyası’na hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan dilerim…


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002