Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.07.2024 Zekice

 
Zeki Hacı ibrahimoğlu

Pamuk


Bazı kelimeler vardır isimlerin başında veya sonunda kullanıldığında onu kendi vasfına yakınlaştırır. İsim sahibinin davranışları bu kelime ile uyum sağlıyorsa onun için de ismi ile müsemma tabiri kullanılır. Bizde bir pamuk türedi, yeni hayat ile topluma karıştı. Herkes onu Pamuk Pamuk diye tanıdı. O Pamuk, isminin renk değiştirme özeliliğinden yararlanarak kırmızı oldu. Yani istendiğinde değişik renklere girebileceğini de gösterdi.

Sözde bir Ermeni soykırım meselesi ortaya atıldı. Pamuk neden, nereden ortaya çıktı, bu işe nasıl karıştı bilinmez. Hemen var var var var şeklinde sesini duyurdu. Sus, yok böyle bir şey diyenlere karşı bunun sesi, var var var var var diye her tarafta yükseldi. Yükselen sesi duyanlar ona uyum sağlayarak var var var şeklinde seslerini yükselttiler. PAMUK diğerlerinin bir iki adım önünde göründü.
Sadık teb’a olarak kabul edilen Ermeniler arasında komitacıların, taşnak ve hınçak çetelerinin nasıl türediğini, yörede nüfus çoğunluğunu ele geçirmek için müslüman köyleri basıp beraber yaşadıkları insanları acımasız, hain ve gaddarca nasıl katlettiklerini, halkı camilere doldurup nasıl yaktıklarını, masum insanların ölümüne dair iğrenç fıkralar anlattıklarını, Ermeni ileri gelenlerin diğer devlet büyükleri ile irtibat kurdukları, neler yazdıklarını ve bunların finansının nasıl sağlandığını patrik ZAVEN efendinin elinde idam edilmek için kimlerin listesinin bulunduğunu, Boğazlıyan kaymakamı Kemal Beyi, Urfa mutasarrıfı Nusret Beyi, Divanı harp reisi Kürt Nemrut Mustafa Paşaya nasıl idam ettirdiğini, Sait Halim Paşanın, Enver Paşanın ve Talat Paşanın Ermeni komitacılar tarafından nasıl katledildiğini, ayrıca yöre halkının katledilmesi konusunda Kazım Karabekir Paşanın Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ile yazışmalarının neler olduğunu, Ermeni çetelerin zalim eylemlerine ilişkin bölge Jandarma komutanlarının raporlarının, halktan alınan yeminli tutanakların, hele hele yabancı gözlemcilerin (İngiliz, Amerikan, Fransız, Rus) raporlarının mahiyetinin neler olduğunu zavallı Pamuk’tan kimsenin sormaya hakkı yoktur. Zaten onda böyle bir vasıf da yoktur.
Pamuk; ismine uygun yumuşak huylu olacak ki, “pamuk buraya gel evlâdım” dediklerinde hemen oraya koşuyor, “bak evlâdım şunlar yok diyor, onlara haddini bildir, hadi göreyim seni” diyorlar. O da hemen var var var var var diye saldırıyor, kendisine olan sempati artıyor. Her taraftan “pamuk buraya gel evlâdım” Pamuk buraya gel diye çağrıldığında oraya buraya koşuyor. Gittiği her yerde onu kucaklıyorlar.
Bulunduğu yerlerde kendisine “ bak pamuk sen var var var diye seslendikçe sana ilgi artacak, seni ödüllendirecekler, ödülü kırmızı bir kurdele ile boynuna takacaklar, resmini çekip bütün dünyaya tanıtacaklar, şöhretin artacak, etraftan gelen taşlara aldırma, meyveli ağacı taşlarlar.” Gerçi uyuz köpeği de taşlarlar ama. Sen kendini nasıl bilirsen öylesin.
Bazıları sana var var var demenin de bir usulü var, aksi halde topluma zarar verirsin derlerse de onlara sakın kanma, aldırma. Pamuk evlâdım çok yoruldun, ödülü de sana vermediler. Hadi ortalıktan biraz çekil, biraz dinlen.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002