Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Reymanca

 
Reyman Eray

Aman Dikkat!


Yapılmaması gereken bir “şey”in yapılmasını isteyenler, önce o “şey”in adını atar ortaya... Aklı başında olanlar, hemen tepkisini koyar... Gelgelelim, karşı taraf sinsi güçlere sahiptir... Gazetelerde, televizyonlarda ısrarla o “şey”den söz edilir ve toplum tarafından kanıksanması sağlanır. O denli ki, söz konusu “şey” gerçekleştiğinde; kimse fazla şaşırmaz! İlk günlerdeki tepki oldukça zayıflamış; o “şey”, aynı “sinsi güçler” tarafından -neredeyse- “beklenen şey”e dönüştürülmüştür... Bu, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de böyledir!

Şimdilerde bir “af” sözcüğü dolaştırılıyor ortalık yerde... Birçoğumuz gülüp geçiyor, “Yok artık, deve!” diyoruz büyük olasılıkla... Nedense böyleyiz biz. Mantığa aykırı geliyorsa, asla gerçekleşemeyeceğini düşünürüz. Oysa günümüzde “mantığa aykırı” sayısız olgu, bir bir gerçekleşmekte... Kısa bir süre öncesine dek, yüzyılların Türkmen kenti olan Kerkük’ün “Kürdistan’ın başkenti”ne dönüşebileceğini düşünebiliyor muyduk ?..
Bugüne dek “af” söylentilerinin boş çıktığını, peşinden “af” gelmediğini gören olmuş mu? Hayır! Birileri “taktik ustası” gibi çalışıyor... Alıştırıyor, kanıksatıyor, sonra da “hamle”sini yapıyor...
Ortalıkta dolaştırılan “af” sözcüğünün sözde gerekçesi: “Toplumsal barış”... Sağlık sorunları nedeniyle Cumhurbaşkanımız tarafından affedilen PKK’lı, “toplumsal barış” adına mı yeniden örgüte katılmıştı ?.. Affedilenler, evine dönüp uslu uslu oturuyor mu ?.. Bunun böyle olmadığını “af” diyenler bilmiyor mu? Domuz gibi biliyor! Zaten amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek. Aman dikkat!.. “Af” demek, Kandil Dağı’ndaki ya da sınırlarımızdaki 4000 katilin sayısını 8000’e çıkarmak demektir!
Hükümetin bu af “terane”lerine yüz vermeyeceğini düşünmek saflık olur. “Yaptıklarım, yapacaklarımın güvencesidir” özdeyişini ciddiye almak gerek. Yurtseverlerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın (en az ATO Başkanı denli) uyanık olması gerek. Bugün “Hadi canım! Yeni bir affı kimsenin yüreği yemez!” deyip geçiştirecek olsak, yarın bir bakmışız ki birilerinin yüreği yemiş ve af yasası çıkıvermiş...
Kimseye haksızlık etmemek için, bu arada şunu da söyleyelim: Hapiste, kandırılmış, pişman olmuş, bir daha da teröre bulaşmayı düşünmeyen gençler tabii ki vardır… Keşke bir “beyin okuma” yöntemi olsa da bunlar evlerine gönderilebilse, topluma kazandırılabilse... Ama yok işte! Kavun değil ki dibini koklayasın. Bu gençleri kurtaralım derken başımıza iş almamalı; yakın geçmişte yaşadığımız “Rahşan affı” diye anılan olgudan büyük dersler çıkarmalıyız!
Biz bunları düşünüp yazarken, “aydın” kimliği taşıyan birileri, konuyla ilgili olarak başbakanlık düzeyindeki toplantılara girip-çıkmaya başladı bile!.. Ne diyelim! Tanrı ülkemizi korusun!


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002