Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.07.2024 Azerbaycan Haber

 
Orhan Hasanoğlu

Zamansız gidişin çok üzdü bizi...


Uzun zamandır Rusça yayın yapan ve çok popüler olan “Monitor” dergisinde mücadele ederken başına gelmedik kalmadı. Defalarca hakkında bazı kuruluşlar tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Dergisi bayilerden toplatıldı. Kalemi elinden alınmaya çalışıldı güzel kalem ustasının. Bütün baskılara rağmen mücadelesini devam ettirdi.

Azerbaycan’da yayınlanan Monitor dergisinin genel yayın yönetmeni, gazeteci-yazar Elmar Hüseynov, uğradığı menfur saldırı sonucu hayatını kaybetti.
Uzun zamandır Rusça yayın yapan ve çok popüler olan “Monitor” dergisinde mücadele ederken başına gelmedik kalmadı. Defalarca hakkında bazı kuruluşlar tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Dergisi bayilerden toplatıldı. Kalemi elinden alınmaya çalışıldı güzel kalem ustasının. Bütün baskılara rağmen mücadelesini devam ettirdi. Vatanında yaşayan her insana karşı yapılan haksızlığın üzerine korkmadan yürüdü. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı dergisinin son sayısını hazırlamaktaydı. Kim bilir hangi sırrın üzerinden perdeyi kaldırmaya çalışıyordu yine. Yaşatmadılar dünyada. Ama kalplerde bir taht kurdu. Bazı ölümler vardır erken deriz. İşte gerçekten çok erken, acı bir kayıp. Safımızdan erken bir ayrılış oldu Elmar’ın ölümü.
Bu kurşun sadece Elmar’a değil hepimize atılmış oldu. Cinayet çözülmeye çalışılıyor. Düştüğümüz durumun acı manzarasına bakın. Azerbaycan’da söz katledilmiş, azatlığı haykıran başa mermi sıkılmış; cinayeti araştıransa ABD’nin Federal Soruşturma Bürosu elemanları.
Azerbaycan’da çok dahinin, çok yüksek şahsiyetli kişinin vedalaşma törenine ev sahipliği yapan Azerbaycan İlimler Akademisinde ona son veda programı düzenlendi, hizmetlerine layık bir şekilde. Azerbaycan halkı onu yıllardır ardı arkası kesilmeden verdiği şehitlerinden ayırmadı. Veda törenine on binler, Bakü’de bulunan tüm sefirliklerin yetkilileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Dostları, dava arkadaşları, ailesi ve tüm sevenleri Elmar’a olan son sözünü, kalbinden geçenleri anlattı. Çok farklı amaçlarla faaliyet gösteren kurumlar olmalarına rağmen herkesin söylediği fikirler tek noktada birleşti. O da bir an önce bu lekenin temizlenmesi, cinayeti işleyenlerin cezalarını almaları hususuydu. Maalesef söylenenler orada kalacaktır.
Elmar, Azerbaycan’da siyasi bir teröre kurban edildi. Bu sadece Monitor dergisine değil, bu ülkede yayınlanan tüm özgür basına yöneltilen korkunç bir saldırıydı. Bunu daha açık bir biçimde dile getiren Türkiye’nin Bakü büyük elçiliği “Elmar Hüseynov’a karşı yapılan suikastın bir an önce açığa kavuşturulması lazım, bu cinayeti hayata geçirenlerin adaletçe yargılanması gerekir” diye beyanat verdi.
Elmar’ın arkasından hüzünlü göz yaşlarıyla baktı sevenleri. Tek tesellimiz uğrunda yorulmadan mücadele verdiği Azerbaycan’ın üç renkli bayrağına sarılarak bizlere veda etmesi. Uğurunda mücadele ettiği halkı ardından göz yaşı döktü. On binler ona veda ederken, mezarı başına kırmızı karanfiller bıraktı. Halkı onu yalnız bırakmadı. Bir cumhurbaşkanı gibi uğurlandı sonsuzluğa çıktığı yola. Azerbaycan’ın yüksek şahsiyetlerinin ve vatan mücadelesinde şehit olanların defnedildiği Fahri Hiyabanda mezara konuldu.
Biz Elmar’ı kaybettik... Ama Elmarlar bitmez... Umarız diğerlerinin talihi buna benzemez. Bu, Azerbaycan’da verilen ilk gazeteci öldürme emri oldu. Talimatla katledilen gazetecinin ölümü sevenlerini yasa boğdu. Çok tehditler olmuştu, ama bu kadar ileri gidilmemişti. Bu terör saldırısı Azerbaycan’da bağımsız basın mücadelesini, varlığını tehlike ve şüphe altında bırakmıştır.
Yaşanan bu olaydan dolayı derin üzüntü duymaktayız. Merhuma Yüce Tanrıdan rahmet dilerken, kederli ailesine, sevenlerine ve meslektaşlarına da baş sağlığı diliyoruz...ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002