Kasım 2008

Ö T E S İ

 

23.04.2021 Sağlık Meridyeni

 
Dr. İsmail Maraş

ANİ ÖLÜMLERİN SEBEBİ BELLİ DEĞİL Mİ?


Eğer yaşanan ani ölüm yaralanma, kaza geçirme, travma gibi etkenler dışında gelişmişse akla gelen ilk sebep kalp krizi. Ardından ani ve büyük çaplı bir beyin kanaması, bir akciğer embolisi, iç organlardaki damarların ani olarak kendiliğinden yırtılması, zatürree, menenjit, zehirlenme, ilaç reaksiyonları, böcek sokması gibi bazı alerjik reaksiyonlar ani ve şiddetli enfeksiyonlar ve karaciğer hastalıkları vs. ani ölümlere yol açabilenler listesinde yer alıyor. Bu durum tespitini yaptıktan sonra şu soruların cevaplarını aramaya çalışalım:
Tıp dünyası, bitmek tükenmek bilmek bir gayretle amansız hastalıklara çare ararken, bir de karşımıza ani ölümler çıkmaya başladı. Günümüzde insanlar hiçbir şeyi yokken aniden ölüveriyorlar.
Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmaya göre yılda ortalama 400 bin kişinin ani ölümle karşı karşıya kaldığı tespit edilmiştir.
Hatta bir adım daha ileri gidildiğinde herkesi derin düşünceye gark eden bir gerçek de şu ki, ani ölüm yaşayanlar arasında, düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptıranlar, check-up'tan geçtiğinde sapasağlam raporu verilenler, her türlü sağlık güvencesi olup da herhangi medikal problem yaşamayanlar, yaşam standardında kalite sorunu yaşamayanlar arasında da ani ölüm vakaları azımsanmayacak seviyede.
Peki tıp bu sorunun cevabını nasıl verecek?
İster istemez sebep sonuç ilişkisinden yola çıkarak... Herkesi şaşırtır biçimde ortaya çıkan ani ölümlerin sebebi genelde şöyle sıralanıyor.
Eğer yaşanan ani ölüm yaralanma, kaza geçirme, travma gibi etkenler dışında gelişmişse akla gelen ilk sebep kalp krizi. Ardından ani ve büyük çaplı bir beyin kanaması, bir akciğer embolisi, iç organlardaki damarların ani olarak kendiliğinden yırtılması, zatürree, menenjit, zehirlenme, ilaç reaksiyonları, böcek sokması gibi bazı alerjik reaksiyonlar ani ve şiddetli enfeksiyonlar ve karaciğer hastalıkları vs. ani ölümlere yol açabilenler listesinde yer alıyor.
Bu durum tespitini yaptıktan sonra şu soruların cevaplarını aramaya çalışalım:
1- Eğer çok kapsamlı bir araştırma yapılırsa, ani ölümlere zemin hazırlayan, saymakla bitmeyecek kadar çok faktör olduğu görülecektir. Örneğin, adına teknolojik yapılanma denilen modern plazalarda sürekli olarak elektro manyetik ortamlarda yaşamaya mecbur kalmak, şehir ortamında egzoz dumanına maruz kalmak, temizlik adına deterjan kullanmaya mecbur olmak, güzel görünmek, hoş kokmak veya diğer birçok gerekçelerle deodorant -parfümeri türü kişisel bakım ürünlerini yerli yersiz, vakitli vakitsiz kullanmak, bilinçsizce ilaç ve antibiyotik kullanmak, aşırı stres ortamında bulunmak, doğal gıdalardan uzaklaşıp yapay beslenmeye yönelmek, raf ömrünü uzatmaya yönelik katkı maddesi bulunan gıdaları hiç incelemeden tüketmek, yaşam standardının yüksek olması sebebiyle reklamların yönlendirdiği yiyecek ve giyecek ürünlerini, sağlıklı olup olmadığını hiç incelemeden alıp tüketmek, doyduğu halde tıka basa yemeyi alışkanlık haline getirmek, ayak üstü ve çabuk çabuk yemeyi alışkanlık haline getirmek; ayrıca bünyesel olarak gizli alerjik bünyeye sahip olmak, kronik kabızlık, gaz ve şişkinlik, karaciğerde yağlanma, damarlarda meydana gelen tıkanma, uyku apnesi (uykuda solunum durması) gibi birçok rahatsızlık da ani ölümlere davetiye çıkartan yadsınamaz etkenlerdendir.
Evet yaşanan ani ölümün, ilk incelemede sebebi kalp krizi olabilir. Ama konu biraz daha geniş açıdan incelendiğinde aslında kalbi krize sürükleyecek etkinin tek başına kalp damarlarındaki tıkanmadan kaynaklanmadığını, kalbe binen yükün, diğer organlar ve sistemlerdeki aksama sebebiyle normalden fazla arttığını ve kalbin bir noktadan sonra bu baskıyı kaldıramadığı için durduğunu görürüz. Yine iyi bir araştırma yaptığımızda, kalp krizi geçiren herhangi bir şahsın kalbi gibi kalp damarları aynı oranda, hatta daha fazla tıkalı olduğu halde yaşamını sürdürenlerin üstelik herhangi bir kriz falan da yaşamayanların olduğunu tespit ederiz. Peki bu kimseler niçin kalp krizine maruz değillerdir? Çünkü onların diğer organları ve sistemleri normal çalıştığı için kalbe binen yük fazla değildir. Örneğin onların sindirim sistemi iyi çalışır, kabızlık çekmezler, boyunda kireçlenme, düzleşme, fıtık vb. yaşamazlar, karaciğerlerinde yağlanma yoktur, böbrekleri tam kapasite görev yapar, hormon dengesi iyidir, ümmin sistemi dengededir.
Akupunktur tedavisinin ani ölümleri önlemede mevcut tedavi sistemlerinin hepsinden daha etkin bir rolü vardır. Çünkü tek kelimeyle ifade edilmek gerekirse akupunktur tedavisi ümmin sistemini güçlendirecek, vücudun sistemlerini rahatlatacak, vücutta tamir, bakım ve onarımı daha da harekete geçirtecek en doğal ve en etkin yöntemlerden bir tanesidir. Dolayısıyla sağlıklı kimselere, nasıl ki yılda bir defa check-uptan geçmesi, rutin sağlık kontrollerini yapması öneriliyorsa, yılda bir defa en az bir kür (15-20 seanstır) akupunktur tedavisi olmasını öneriyoruz. Yılda bir kez de olsa akupunktur tedavisi olan kimsenin bağışıklık sistemi, tedavi olmayan kimseye göre daha güçlü olacaktır. İleride olası risklere karşı daha korumalı, daha donanımlı olacaktır. Bu yüzlerce örnek klinik vakalar sonucu doğrulanmış son derece bilimsel bir tespittir.


www.marasakupunktur.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002