Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.06.2024 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

İkinci perde başlıyor


ABD’nin Sadr’a yönelik yaptığı saldırılarda ulaşmak istediği söylenen sonucun tersine Şii insanlar üzerindeki bıraktığı etki tamamıyla ABD‘ye duyulan nefretin artmasına sebep oluyor. Peki ABD neden böyle davranıyor?

ABD’nin Sadr’a yönelik yaptığı saldırılarda ulaşmak istediği söylenen sonucun tersine Şii insanlar üzerindeki bıraktığı etki tamamıyla ABD‘ye duyulan nefretin artmasına sebep oluyor. Peki ABD neden böyle davranıyor? ABD Ortadoğu İşgal Planında ikinci perdeyi araladı. İslam Dünyası, özellikle İslam’ın Şii yorumunu benimseyen insanlar için büyük öneme sahip Necef kentindeki Hz. Ali Türbesi Amerikan ordusunun bombalarıyla zarar gördü. Amerika Necef operasyonunun Sadr’a bağlı Mehdi ordusunun (!) son aylarda artan eylemlerini bitirmek istemelerinin sonucu olduğunu söylüyor. Görünen sebep bu.
Amerikan ordusu silah endüstrisinin sağladığı teknolojik güç ile binlerce metre yükseklikte uçan savaş uçaklarından hedeflere nokta atışı yaparken, Sadr’a bağlı Şii milislere yaptığı operasyonda rastgele atış yapıyor. Bu rastgele atışlarda Hz. Ali türbesi ve İslam’ın diğer kutsal mekanları da zarar görüyor. ABD’nin Sadr’a yönelik yaptığı saldırılarda ulaşmak istediği söylenen sonucun tersine Şii insanlar üzerindeki bıraktığı etki tamamıyla ABD‘ye duyulan nefretin artmasına sebep oluyor. Peki ABD neden böyle davranıyor?

Neden?

Çünkü ABD Ortadoğu işgal planının ilk aşaması olan Irak’a askeri güç yerleştirme işini bitirmiştir. Bu köşenin okuyucuları hatırlayacaktır. ABD’nin Irak’a saldırı öncesinde TBMM’den çıkartmasını istediği Türk topraklarına Amerikan askeri konuşlandırma talebinde biz demiştik ki; ABD’nin hedefi Irak değildir, hedef İran ve Türkiye’dir. ABD’nin Irak’a saldırısının hemen başında, Mart 2003 “Ufuk Ötesi Gazetesi”nde “ Türk Milleti Hazır Ol “ adlı yazımızın girişinde;

“Emperyalizmin yeni yüzü ABD, 21. yüzyılı şekillendirmek adına silahlarını çekti. Afganistan, Venezüella derken ölüm kusan silahlarını burnumuzun dibine kadar dayadı. Bütün dünyanın karşı olmasına rağmen sınırlarımızın hemen yanındaki bir bölgeyi bombalamaya başladı. ABD’nin buraya Irak için geldiği bir yalandır. Irak zaten yapay bir devlet idi. Tarihi kökleri olmayan, devlet geleneği bulunmayan; İngiltere’nin çıkarlarına hizmet etmek için kurulan sıvama bir oluşumdu.

ABD işgal kuvvetlerinin çok kolay bir şekilde halledebileceği Sadr güçlerine karşı giriştiği operasyonun kutsal mekanlara sıçramasının ardında yatan sebep budur. Bush yönetimi Irak’a saldırının başından beri soğukkanlı bir politika takip eden İran yönetimini savaşın içine çekebilmek için Şiilerin kutsal mekanlarına bilinçli bir şekilde saldırıya geçmiştir.
Evet Ortadoğu işgal planının ikinci aşamasına geçilmiştir. Sıra İran’a gelmiştir. ABD bütün dünyada nefret uyandıran kutsal mekanlara yönelik saldırısında İran’ın sabrını denemektedir. İran’ın ilk saldıran ülke olmasını beklemektedir.

Sırada bekleyen Kürt devleti

ABD Şiilerin kutsal mekanlarını bir yandan bombalarken bir yandan da Türkiye’nin Irak konusundaki yumuşak karnı Kuzey Irak Bölgesindeki Kürt-Türkmen gerginliğini tırmandırıyor. Rumsfeld Ortadoğu gezisinde ziyaret ettiği ülkelerden bahsederken Kürdistan ibaresini kullanıyor sonra gelen tepkiler üzerine Kırgızistan dediğini söylüyor. ABD işgal kuvvetlerinin denetiminde olan bölgede her hafta bir Türkmen yetkili öldürülüyor. Amerikan askerleri ise bu katliama seyirci kalıyorlar.

Kısaca söylemek gerekirse ABD dinsel motifleri kullanarak İran’ı işin içine sokmak için kolları sıvadı. Sırada Türkiye’nin yumuşak karnı Kürt Devleti’nin ilanı var.
İnşallah haklı çıkmayız.


unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002