Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

Sağ, Sol dönme mi?


Dönme, Dönmeler, Sabatayist... Bundan birkaç yıl öncesine kadar kulaktan kulağa fısıldanan, haklarında efsane boyutlarında doğru-yanlış birçok sözler edilen, herkesin bir köşesinden çekiştirdiği kavramlardı. Haklarında gerçek-yalan bir sürü söylenti dolaştığı halde, Türkiye aydınlarının pek de üzerinde yazıp çizdikleri bir konu değildi “ Dönmelik”. Öyle ki; söylenenlere bakılırsa köşe bucağı tutmuş bu dönmeler her taşın altında, her işin arkasındaydılar. Sanat dünyası onların tekelinde, siyaset hakimiyetlerinde, iş dünyası ise ellerindeydi. Bu laflar üst üste binince Türkiye’de dönmelerden başka egemen bir güç yoktu sanki.

Hal böyle olunca suya sabuna dokunmayı pek sevmeyen Türkiye aydınlarının “Dönmelik” konusunda araştırma yapmaları da zaten beklenmezdi.
İnternet Forumları
İnternet yaygınlaştıkça bilgi paylaşımında bir patlama oldu. Artık herkes bildiklerini yazılı hale getirip İnternet ortamında rahatlıkla diğer insanlarla paylaşabiliyor. İnternet’te açılan tartışma forumlarında her konu hakkında yazılar yayınlanıyor. “Dönmelik” hakkında açılan tartışma siteleri son üç yıl içinde bir hayli yaygınlaşmıştı.
Bu forumlarda gerçekten de doğru ve kapsamlı araştırmalar yayınlandığı gibi komplo teorileri olarak adlandırılan kurgu bilgiler de yer alıyor. Dünyanın her tarafından gelen yazılarla beslenen bu sitelere insan bir göz atınca adeta Türkiye’de önemli ne iş yapıldıysa bunları dönmeler kotarmış.
İnsan bu yazıları okuyunca kendisinin bir hiç olduğunu düşünmeye başlıyor. Bu yazılanlara inanırsak Türkiye’de dönmeler diye adlandırılan bir grup, bir kitle karar alıyor, uyguluyor ve bizim gibi normal vatandaşlar bu dönme diye adlandırılan insanlara kölelik yapıyor. Aynen Hollywood yapımı “Matrix” durumları!

Türkiye solu “dönmeler” i keşfediyor
Kendilerine İslamcı (!) aydın adını veren bazı kişiler tarafından yazılan birkaç kitap dışında kitap bulunmayan “Dönmelik” konusu son yıllarda sol kesim aydınlarının yeni ilgi alanı oldu. Yayınevleri yerli ve yabancı araştırmacıların kitaplarını birbiri ardı sıra yayınlarken, bazı kesimler tarafından dönmelikle mimlenen basın kuruluşları Türkiye’deki dönmeler konusunda araştırma yapan kişilerle söyleşiler yaptılar. Bu söyleşilerde daha çok sansasyonel ifadelere yer verildi. Dönmelik konusu daha da sulandırıldı. Söyleşileri yapan gazeteciler hakkında bile dönme oldukları şeklinde ifadeler kullanıldı. İnsanımızın kafası daha da karıştırıldı.

Amaç, Hedef
Basın organlarında bir süredir yapılan bu yayınlar, sürdürülen bilinçli bir kampanyanın ilk işaretleriydi. Hatta çok seyredilen TV dizilerinde bile “Dönmelik” ile ilgili kampanya devam etti. Soner Yalçın tarafından yazılan “Efendi” adlı kitabın “Kurtlar Vadisi” adlı dizide açıkça reklamı yapıldı.
Dönmeler hakkında yapılan araştırmalar bilimsel olmaktan daha çok dedikodulara dayandırılıyor. Özellikle kökleri itibarıyla Selanik bağlantısı olan kişilere “Dönme” yaftası yapıştırılıyor. Evet Selanik Sabatay Sevi’nin sürgün edildiği bir yer. Sabatay Sevi ile birlikte birçok Selanik Yahudisi İslam dinini benimsemişlerdir. Bu saklanılmaz bir gerçek. Fakat Selanik ve çevresinde yalnız Yahudi olan Osmanlı vatandaşları yaşamıyordu. Aslında Selanik ve daha çok köylerinde ezici çoğunluk Müslüman Türklerdi.
Biz burada bir hedef şaşırtma veya kurgulama yapıldığını düşünüyoruz. Kendilerine İslamcı adını veren bir takım şahıslar ile 2. Cumhuriyet özlemcileri her zaman yaptıkları gibi el ele vererek başlattıkları bu kampanyadaki esas hedef Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran lider kadrodur. Açıkça eleştirmekten kaçındıkları bu devrede üçüncü şahıslar üzerine yönelttikleri saldırılarını esas gayelerini gizleyerek şimdilik şifreli konuşmalarla geçiriyorlar.
Bu noktada milliyetçi aydınların çok dikkatli olması gerekiyor. Türkiye’de dönmeler var, siyasette, sanatta ve iş dünyasında etkinler. Bunlar hakkında bilimsel çalışmalar mutlaka yapılmalıdır. Etkinlik dereceleri, Türkiye Cumhuriyetine yaklaşımları araştırılmalıdır. Fakat günümüzde yapıldığı gibi söylentilere dayalı bir şekilde olmamalıdır.
Sabatay Sevi 1650’li yıllardan sonra Türk tarihine girmiştir. Çok da eski bir geçmişi yok. Araştırıldığı zaman Sabatay Sevi ve ardılları hakkındaki gerçek bilgilere rahatlıkla ulaşılabilinir. Tabii amaç Türk devletini kuran kişileri yıpratma gayesi değilse.


unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002