Kasım 2008

Ö T E S İ

 

2.12.2021 Çapraz Ateş

 
Kemal Çapraz

İstanbul Bizanslaşırken


Türkiye üzerine oynanan oyunların merkezinde İstanbul’un bulunduğunu muhtelif yazılarımızda yazmıştık. Ama bu oyunların yürürlüğe konulmasını, İstanbul’un Bizanslaştırılması Projesi’nin “start”ının verilmesini hep birlikte izliyoruz. Türkiye’yi tanıtım projesi altında bir projenin hazırlandığını ve bu projenin başbakanlık tarafından da desteklendiğini yine bu satırlardan okuyucularımıza duyurmuştuk. Türkiye’yi tanıtım projesinde “Türklük ve İslamlık gibi negatif kavramlar İstanbul markasına zarar veriyor” denildiğini de ifade etmiştik. Evet artık bu proje yürürlüğe konulmuş ve İstanbul’daki bütün Bizans eserlerinin ortaya çıkarılması için çalışmalar başlatılmış.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Merkezi listesine alınan Sultanahmet’in Arkeolojik Sit Alanının yeniden düzenleneceği açıklandı. Yer altı ve yer üstünde yapılacak olan düzenlemeler kapsamında İl Genel Meclisi binası ve Sultanahmet Adliyesi binası yıkılarak altında bulunan Lausos Sarayı, Hipodrom’un tribünleri, Aya Eufemia Kilisesi ve Trikdinyum yapısına ait arkeolojik kalıntılar açığa çıkarılacak. Yani İstanbul’un Bizans dönemi eserleri bir bir ortaya çıkarılarak, İstanbul’daki Türk-İslam mührü silinmeye çalışılacak. Çok yakında Sultanahmet Camisinin de yıkılarak altındaki Bizans kalıntılarının aranacağını duyarsanız hiç şaşmayın. İstanbul Boğazı’nın güvenliğini Uluslar arası bir kuruma devretmeye çalışan, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için her türlü çabayı gösteren, Fener Rum Patrikhanesi’ni ekümenik kabul eden bir iktidardan daha farklı bir uygulama beklemek mümkün değildir. Avrupa Birliği ve Amerika ne derse yapmaya hazır bir iktidarın danışmanları ve belediye başkanlarının da içinde yer aldığı komisyonun raporunda “Türk –İslam kimliği İstanbul Markasına zarar veriyor denmiyor muydu?” bu cümleyi özellikle tekrar tekrar yazıyorum, çünkü İstanbul’daki Türk-İslam kimliği taşıyan her eser bu proje çerçevesinde tehlikeye girmiştir. İstanbul’u Vatikan tipi bir din merkezi ve devleti yapmaya çalışan Hristiyan âlemine karşı biz kucağımızı açmış, her istediğinizi yapmaya hazırız, yeter ki bizi Avrupa Birliği’ne alın diyoruz.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da projenin hayata geçirilmesi için yoğun bir şekilde çalıştığı, proje gerçekleştiğinde İstanbul’un çok geniş bir arkeolojik sit alanı ve yeni bir açık hava müzesi olacağını belirtmiş. Evet, Türk-İslam kimliği silinmiş bir İstanbul. Daha doğrusu Bizanslaştırılmış bir İstanbul.. Kıtaların birleştiği boğazıyla, 97 ülkeden büyük nüfusu, tarihi ve güzellikleriyle göz kamaştıran İstanbul’umuzu yeniden yabancılara peşkeş çekenlere kim dur diyecek. Bazılarınızın aklından “bu projeyi niye bu kadar önemsiyorsun” diyenler de çıkabilir. 97 ülkeden büyük dünyanın en önemli merkezi ve Türk milletinin kültür başkenti İstanbul’un peşkeş çekilmesi, Türkiye’nin tamamının peşkeş çekilmesi demektir. Türkiye’nin peşkeş çekilmesi demek de, 250 milyonluk büyük Türk âleminin kalbinin, beyninin yok olması demektir. Bütün değerlerimiz teker teker yok ediliyor. Bütün kırmızı çizgilerimize düşman eli uzanıyor, milletimiz ise göz boyayan bir medya ile uyutulmaya çalışılıyor.
Size soruyorum, batıda bizim kültür mirasımıza niye UNESCO sahip çıkmıyor. Tek tek yok edilen Türk eserleri dikkate alınmıyor. Irak’ta bütün dünyanın gözleri önünde tarihî eserler yağmalanıyor, bombalanıyor kimse kılını kıpırdatmıyor. Çünkü yok olan İslam eserleridir. Çünkü yok olan Türk tarihidir.
Türk milletinin nabız atışlarını duyuran, hissettiren bu kültür eserlerimize sahip çıkmak zorundayken, bizler Bizansı tarihin derinliklerine gömen atalarımızın kemiklerini sızlatıyoruz. Bizansı yeniden ihyaya çalışlara ne söylesek bilmiyorum ki... Bunu anlatmak için hangi kelimeleri kullansak, hangi duygulara hitap etsek...
Size açık ve net söylüyorum, başka bir ülkeden yöneticiler getirsek bu kadarını yapmaya cesaret edemezler. Soruyorum, bir koltuk için, bir karşılıksız AB sevdası için, daha burada saymadığım ve kamuoyunda dikkatle izlenen tavizleri vermeye değer mi? Bu gece yatarken vicdanlarınıza bir daha sorun. Biz ne yapıyoruz. Türkiye’yi nereye götürüyoruz. Türk insanına neleri reva görüyoruz diye. Ondan sonra sizleri uyku tutuyorsa, başka bir şey söylemeye de gerek görmüyorum.


kemalcapraz@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002