Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

Makedonya’da Türkçe yaşasın


TRT’de yıllardır yayınlanan bir program var. “ GEZELİM GÖRELİM “ . Bana göre Türk insanını, Türk kültürünü ve Türk Dünyasını bu kadar güzel yansıtan başka bir program yok. Gezelim Görelim ekibi Türkiye’de ayak basmadık toprak parçası bırakmadığı gibi son yıllarda Türk Dünyasındaki kardeşlerimizi de samimi duygularla ekrana taşıyor. Programın yapımcısı ve sunucusu Nuray Yılmaz, Türk insanının hassas duygularını incitmeden, çekim için gidilen bölgelerde bir yabancı gibi değil adeta o bölgenin insanı gibi davranarak; programda verilmek istenen mesajı en ince detayına kadar işliyor.

Gezelim Görelim ekibi geçen günlerde Makedonya’da idi. Makedonya Eski Yugoslavya’ya bağlı özerk bir cumhuriyet iken herhangi bir sıcak çatışma olmadan bağımsızlığını kazanmış devletlerden biri. Makedonya’yı tanıyan ilk ülkelerden biri de Türkiye’dir. Makedonya ufak bir ülke. Bu ülkenin nüfus oranlarına bakarsak ihmal edilmeyecek büyüklüğe sahip bir Türk azınlık yaşıyor. Türkler genellikle kırsal bölgelerde yaşıyorlar ve tarımla uğraşıyorlar. Yoksul insanlar.

TÜRKÇELERİNİ TELEVİZYON SAYESİNDE İLERLETTİLER
Daha çok Makedonya’nın doğu bölgesinde yaşayan Türk azınlık, bu topraklar bize ait iken Anadolu’nun değişik bölgelerinden gelerek buralara yerleşip kök salan Yörük aşiretlerinin torunları. Yugoslavya sosyalist bir devlet iken kültürel haklarında bazı kısıtlamalar vardı. Makedonya bağımsızlığını kazanınca Türkiye ile olan ikili ilişkilerinin çok iyi olmasının neticesinde burada yaşayan Türk azınlığa gerçekten de geniş haklar tanıdı.
Makedonya’da yaşayan Türk çocukları öğrenimlerinin ilk dört senesinde anadilleri olan Türkçe ile eğitim görüyorlar. Daha sonra Makedon çocuklarla aynı sınıfları paylaşıyorlar. TRT’de yayınlanan Gezelim Görelim programından öğrendik ki bu sene 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Makedonya’da yaşayan Türk çocukları da kutlamış.
Doğu Makedonya’da yaşayan bu kardeşlerimizin hepsinin evinde mutlaka bir uydu anteni var. Öyle ki en varsılından en yoksuluna her Türk ailesi birer uydu anteni alarak alıcılarını Türkiye’ye çevirmişler. Halk bu antenler sayesinde artık Türkçe yayın yapan televizyonları rahat seyrettiklerini ve bu yüzden yeni Türkçe kelimeler öğrendiklerini söylüyor.

EN ÖNEMLİ KONU
Bir toplumun geleceği çocuklarının aldığı eğitimle doğru orantılıdır. Makedonya’da yaşayan Türkler de bunu çok iyi kavradıklarından çocuklarını zor şartlarda okutmaya çalışıyorlar. Nuray Yılmaz iki köyün çocuklarının ortak okudukları bir okula götürdü bizleri. Çocuklar yöresel kıyafetlerle okula geliyorlar. Okulda dört sınıf ve dört öğretmen var. Çocukların zekaları gözlerinden okunuyor. Türkçe şarkılar, şiirler okudular. Hepsi Türk olmakla gurur duyuyorlar. Türkçelerini unutmamak için çırpınıyorlar. Fakat...
Fakat sınıfların bir halini görmeniz gerekirdi. Yırtık haritalar, kırık dökük kapı pencereler, yıpranmış sıralar. Çocukların Allah vergisi güzellikleri ile tezat oluşturan bir görüntü.
Nuray Yılmaz burada bizlere gönlünü açtı. Çocukların eğitim gördükleri bu mekanı görünce bütün içtenliğiyle duygulandı. Türkiye’den bu programı seyreden kişi ve kurumların buraya mutlaka yardım edeceklerini söyledi. Bence de yardım etmeliyiz. Çevremizde kim varsa bu çocuklara daha iyi bir eğitim verilmesi için elinden gelen desteği vermesini sağlamalıyız. Onlar bizden binlerce kilometre ötede Türklüklerini yaşatmak için her türlü zorluğa rağmen eğitimlerini sürdürmeye çalışıyor. Bu okula gönderilecek her eşya, kitap ve eğitim aracı için TRT- GEZELİM GÖRELİM programının yapımcılarına ulaşabilirsiniz. Onlar size yol göstereceklerdir.
ANIT İNSAN: TURAN YAZGAN
Bu arada söz buraya gelmişken bir adam gibi adam insan Turan Yazgan Hocamızı da anmazsak olmaz. Turan Yazgan Hoca yıllardır bu bölgeye ve bunun yanı sıra diğer Türk topluluklarına da yıllardır destek veriyor. Türk Dünyasının değişik bölgelerinden gelen çocuklarla her sene “ TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞENLİĞİ”ni düzenliyor. Bu şenlik bu sene de bu ay içinde İstanbul’da değişik etkinliklerle gerçekleşecek.
Turan Hoca Makedonya’dan Kosova’dan her yıl çocukları İstanbul’a getirerek onlara seminerler veriyor. Onlara Türkiye’yi tanıtıyor.
Programı seyredip de eğer bu görüntülerden etkilendiyseniz İstanbul’da merkezi bulunan TÜRK DÜNYASI ARAŞTIRMALARI VAKFI’na da başvurarak bu çocuklara yardım elinizi uzatabilirsiniz.
unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002