Kasım 2008

Ö T E S İ

 

10.12.2023 Sağlık Meridyeni

 
Dr. İsmail Maraş

Alerji Dönemine Dikkat


Sevgili okuyucular, insanda dışarıdan vücuda giren yabancı maddelere ve mikroplara karşı bir savunma sistemi vardır. Buna "immun sistemi" diyoruz. Bir madde bir kez vücuda girdiğinde vücut onu tanır ve hemen o maddeyi etkisiz hale getirecek bir savunma elemanı (immunoglobulin, antikor) hazırlar. O madde ikinci kez vücuda girecek olursa bu antikor, o yabancı maddeyi-mikrobu yok eder. İşte normal olan bu reaksiyon ve savunma sistemi, yine bazı bünyelerde abartılı olarak ortaya çıkar ve alerjik reaksiyon oluşur.

Alerji bir uyarıya karşı immun sistemin abartılı, aşırı anormal cevap vermesidir. Alerjinin çok değişik tipleri vardır. Bazıları herkeste görülebilirken, bazıları ise özgün bir alerjik eğilimi olan kişilerde görülür.
Herkeste olabilen alerjiye örnek, evde sık olarak kullanılan kimyasal maddelerle temas oluştuğunda görülen deri döküntüleridir. Alerjik bünyede görülen alerjiye "atopik alerji" bu kişiye de "alerjik kişi" denir. Bu yapı genetik olarak belirlenir, yani doğuştan var olan özelliktir ve her 100 kişiden 10-15'i bu alerjik bünye ile doğmaktadır.
Dünya Sağlık Teşkilatı WHO tarafından 1979 yılında açıklandığı gibi bir dizi hastalık yanında alerjik hastalıkların da akupunktur ile tedavi edilebileceği belirtilmiştir.
Halen biz de akupunkturla bir çok hastalık tedavi ettiğimiz gibi, alerjik hastalıkları da tedavi etmekteyiz.
Alerjinin belirti ve semptomları insandan insana ve allerjene göre değişir. Alerjik reaksiyondan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:
Baş ağrısı - İshal - Midede gaz - Baş dönmesi ve bayılma - Konsantrasyonda zorluk - Endişe - Depresyon - Bulanık görüş - Sabit duramama (unsteadiness) - Kas ağrılari - Uykusuzluk - Hızlı kalp atışı - Terleme – Astım vb.
Stres, şişkinlik, kabızlık, hazımsızlık, unutkanlık, kronik “müzmin” yorgunluk, kalp ritim bozukluğu, baş dönmesi, gezici eklem ağrıları, kollarda bacaklarda uyuşma ve ağrı gibi şikayetlerimizin % 70-80’ni aşağı yukarı boyun, sırt, bel omurları, sindirim sistemi hastalıkları ile gizli alerjiden kaynaklanmaktadır.

Gizli alerji nedir?
Geçtiğimiz aylarda gizli alerjiyi daha detaylı anlatmıştık. Burada yeri geldiği için bi rek daha tekrar etmekte yarar var. Yemesine içmesine, yaşam tarzına özen gösterdiği, dikkat ettiği halde vücutta gaz şişkinlik gibi şikayetleri oluşan kimseler vardır. Bu kişilerde genelde korkulacak endişe edilecek, ciddi bir hastalık belirtisi sayılabilecek bir durum yoktur. Organik bir hastalık düşünülebilir. Örneğin mide ülseri, kalın bağırsaktaki bir kolit, karaciğerdeki yağlanma, enfeksiyon hastalık, pankreasın yeterli salgıyı salgılamaması, ilaç alımına bağlı olarak bu organların çalışmalarındaki düzensizlik gaz ve şişkinliğe sebep olacak etkenler arasında sayılabilir.
Ayrıca kişinin bütün dikkatine rağmen, yaşam tarzındaki düzene ve hoşluğa rağmen bağırsaklarındaki gaz şişkinlik ve kabızlık gibi düzensizlikler varsa ve yapılan tahlil tetkik röntgen vs sonucunda da net bir bulgu elde edilemiyorsa, rahatlıkla o şahısta % 65 – 70 gizli alerji mevcut olduğunu söyleyebiliriz.
Gizli alerji olup olmadığını anlamak için bunun yanında birkaç ip ucu daha verebiliriz.
“-Yıllardır doktora gidiyorum sonuç alamıyorum. Ama bende gaz ve şişkinlik oluyor”
“-Yazın bile el ve ayaklarım üşüyor, geceleri çorapla yatmak zorunda kalıyorum”
“-Sıcakta iyiyim ama aniden soğuğa çıktığımda çok rahatsız oluyorum.”
Gibi şikayetleriniz varsa, sizde gizli alerji olduğundan söz edebiliriz. Birçok rahatsızlığın temelinde gizli alerji olduğu halde, bu durum genelde hep gözden kaçar. Oysa immün sisteminin dengelenmesi açısından bu durum çok önemlidir.
Bütün bu anlattıklarımızdan sonra diyebiliriz ki; bir kimsenin, immün sistemi iyi çalışırsa (ki alerji bu sistemle alakalı), boyun bölgesi iyi çalışırsa, gastroinstentinal sistem iyi çalışırsa, o kişinin sağlık durumu % 90 iyidir.
Akupunktur tedavisi, vücudun immün sistemini dengeler. Boyun ve bel bölgesindeki kasların gevşemesini, sinirlerin rahatlamasını, kan dolaşımının artmasını sağlar. Sindirim sisteminin tüm düzensizliklerini ortadan kaldırır.
Sağlıklı günler dileğiyle.

info@marasakupunktur.com


www.marasakupunktur.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002