Kasım 2008

Ö T E S İ

 

28.11.2023 Zekice

 
Zeki Hacı ibrahimoğlu

3 Mayıs ve Alparslan Türkeş


Türk Milliyetçisi olduğu için, 1980 darbesi ile gözaltına alınan ve Ankara Sıkıyönetim Mahkemelerinde yargılanan merhum Alparslan Türkeş beği saygı ve rahmetle anıyorum. Kendisinin yargılandığı mahkemede avukatlığını yapma şerefine nail olduğum içinde ayrıca şeref duyuyorum. Dünya Türklüğünün lideri büyük insan başbuğ Türkeş’i bir gazetede, bir köşe yazısı ile anmak ve anlatmak mümkün değildir. O büyük insan, hayatını Türk milletine adamış, bu uğurda işkenceler görmüş, vatanından sürgün yemiş insanı, onun için kurulacak bir araştırma enstitüsü ile, Türk milletinin tarihine damgasını vuran kimse olarak tarihe geçirmek her Türk’ün onur görevi olması gerekmektedir. Başbuğumuzun idealinde değil yarın, yarınlarının da yarınları vardı. Bu sebeple harekete, hareketin en özlü hali olan düşünceye ölüm tanımamıştır. Onu sayı çokluklarının, matematik ifadelerinin yekunu ile değerlendirmemiştir.

Merhum başbuğumuzun yolu Türk dünyasının dilde, fikirde, iş de birlik yoludur. Bu yoldaki gayreti, üstün kıymetlerini büyük bir hızla kaybeden milletimizi adil bir teşkilat içinde toplamak, bütünleştirmek asli temeline yerleştirmek ve cihanda mükemmel bir model yapmak cehdidir.
Bir millet, iktidarı acz, zaaf gösterdiği için varlığının tükenmesine razı olamaz. Başbuğumuzun hareketi de bu acz ve zaafa razı olmama hareketinin başkaldırma hareketidir.
Türkçülük ve milliyetçilik, fikirlerinin filizlenmeye başladığı dönemde bu hareketin öncülüğünü dürüst ve vatanperver bir düşünür olan Ziya Gökalp ve etrafında kümelenen gençler yapmıştır.
Ziya Gökalp şöyle der: “Ey genç muharrir! Gel sen bir kahraman ol, nefsini düşünme, boş gururu, menfaat perverliği bırak, milletini uyandır. Senin milletin daha kendi adını bilmiyor, kendi lisanını bilmiyor, zaman yürümüş, o uyumuş, geride kalmış, dost sandığı bağrına bastığı düşmanları bütün servetini, bütün saadetini yağma etmiş, senin milletin kendi vatanında bir köle, bir esir, bir bekçi bir fakir... ona ilim, servet, saadet, duygu, ideal ver.”
Ömer Seyfettin de diyor ki ; “bu memleketin başına ne geliyorsa mütefekkirlerin, güzideler sınıfının milli olmamasından geliyor.”
Merhum Başbuğumuz da diyor ki;
“Milliyetçiler yeni bir yolun takipçisidir. Bu yol, Türk milletini millet yapan unsurları, asil benliğine kavuşturmak, ona sonradan eklenmiş, ondan olmayan, onun öz benliğine aykırı olan yamalardan kurtarmaktır. Türk’ün cemiyet kumaşındaki yırtıkları kendi ipliği ile örmektedir. Duyguda düşüncede milli olmaktır. Bu millileşme, sanatı, ilmi ve ekonomiyi millileştirmekle mümkün olacaktır.
Millet; yapma bir varlık değildir. Ne kahramanlar, ne alimler, ne sanatkarlar bir millet imal edemezler. Millet binlerce sene içinde kanın, imanın, duyguların, birleşmesi ile yoğrulmuş ve müşterek kıymet hükümleri ile billurlaşmış, müşterek davranışlar halinde görülmekte olan, haz ve elemi beraber tadan, birbirinden haberi olmadan birbiri gibi olan bir varlıktır.
Milliyetçilik milli vasıf ve değerleri, milli davranışları muhafaza ve devam ettirmek olduğuna göre bundan sonrada milliyetçiler bu yolda yürüyecektir.
Başbuğumuz sen rahat uyu, senin çizdiğin yolda, Türk milliyetçileri, senin ışığında yürüyecektir.ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002