Kasım 2008

Ö T E S İ

 

31.05.2020 Net P@no

 
Baki Günay

Kıbrıs ‘Echelon’ üssü mü oluyor


BOP (Büyük Ortadoğu Projesi)nde çok önemli bir yere sahip olması beklenen Kıbrıs'ın Türkiye'ye bakan uç kısmının tamamı ile bir ABD askeri üssü olması yönünde yeni atımlar atılıyor. ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'den başlıyor. Ada'nın İsrail'in yanıbaşında olması, Suveyş Kanalı'na 200 kilometre yakın olması ayrıca Türk limanlarını bloke etme özelliği nedeniyle vazgeçilemez bir yer. ABD Büyük Ortadoğu Projesini ABD, Kıbrıs üslerinden yönetmek istiyor.Dünyanın en gizli ve en etkili istihbarat toplama sistemi olan ECHELON Kıbrıs'tan koordine edilecek.Bu sistem Ortadoğu, Orta Asya ve tüm Kafkaslar'ı Kıbrıs merkezinden tarıyor.

Geçen ay boyunca Türkiye' Kıbrıs ve Annan planı ile yatıp kalktı. Ne Avrupa Birliği ne de Irak Savaşı gündemimizi işgal etti. Kıbrıs tartışılırken gözlerden bir şey kaçtı veya kaçırıldı. Akdeniz’in bu yüzen uçak gemisi hüviyetindeki ‘Kıbrıs’ gelecek günlerde olabilecek stratejik gelişmelere karşı hazırlandığından kimsenin haberi olmadı. İstihbarat ve dinlemede büyük rol oynayan Echelon sistemi Kuzey Kıbrıs’ın uç kesimi Karpaz bölgesine yerleşeceği iddiası kimsenin dikkatini çekmedi..

KIBRIS DEV BİR KULAK OLUYOR ?
Ada'da var olan İngiliz üslerinden sonra tüm Dünyayı dinleyen Echelon dinleme sistemleri için Kıbrıs, bilinen üç yerden biridir. Milyarlarca dolarlık yatırımlarla yapılan uydu sistemlerinden dahi başarılı olan bu sistemin komuta merkezlerinin üzerindeki iyonosfer tabakasının belli özelliklere sahip olmasının gerektiği bildiriliyor ve Kıbrıs, Kuzey Avustralya ve Pasifik Okyanusu'ndaki takım adalarla birlikte bu sistemin en iyi işleyeceği üçüncü yer olarak uzmanlar tarafından gösteriliyor.
Kıbrıs’taki İngiliz üslerinin dokunulmaz ve tartışılmaz olmasının en büyük sebebi aslında Amerikan üsleri gibi hizmet vermeleri ve Echelon dinleme sisteminin önemli bir parçası olmalarıdır. Asia Times gazetesinde 10 Nisan tarihinde çıkan 'US Seeks major military base on united Cyprus' (Amerika birleşik Kıbrıs'ta büyük askeri üs oluşturmak peşinde) başlıklı yazıda ABD'nin şu anda Ada'daki en yüksek tepe olan Trodos Dağı'nda bulunan Echelon sisteminin kapasitesinin çok daha artırılarak yeni dünya düzenini oluşturma içinde büyük görev üstlenmesine çalışılacağı vurgulandı.Kuzey Afrika'dan Gürcistan'a, Suveyş'i kontrol eden Cibuti'den Hazar'a kadar bütün bölgeye yayılan ABD için ise, yeni Ortadoğu projesinin merkezinde yine Kıbrıs var.

İNGİLİZ ÜSSÜNDEN SONRA ABD ÜSSÜ GELİYOR
Küresel güçlerin Kıbrıs'ı merkeze almalarının Arap dünyası ve İsrail için de anlamı çok büyük. Kıbrıs'ın en yüksek tepesi olan Trodos Dağı'nda 50 yıldan bu yana, Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkaslar'ı izleyen, elektronik ve radyo sinyallerini tarayan, askeri, ticari ve diplomatik iletişime müdahale eden bir Amerikan üssünün kapasitesinin daha da genişletilmesi söz konusu.. Lefkoşa'da ABD Büyükelçiliği'ne yakın bir başka ABD üssü, Arap dünyasını izliyor ve ABD'ye aktarıyor. ABD şimdi bu merkezleri Ortadoğu'daki en büyük askeri üslerden birine dönüştürmek istiyor. Türk bölgesindeki İngiliz dinleme üssünü de kullanan ABD, Kıbrıs birleştiğinde bu üsleri Echelon sistemiyle birleştirmeyi planlıyor. Kıbrıs erken uyarı istasyonları ile Batı savunma sistemi içinde kritik bir rol üslenecek. ABD için Kıbrıs, Basra Körfezi ve Kuzey Afrika kadar önemli. Kıbrıs yeni NATO'nun ve Akdeniz merkezli en büyük dinleme üssü olacak, buradaki üslere binlerce ABD askeri yerleştirilecek. ABD'nin, bu askerleri Kıbrıs'a barış gücü altında göndermeyi planladığı, bunun için Türkiye ile pazarlıklara başladığı iddia ediliyor.

ECHELON NEDİR ?
Echelon sistemi özet olarak telefon, Fax, telsiz, internet, e-mail vs. gibi tüm iletişim araçlarını dünya çapında dinleme ve kaydetme kapasitesine sahip çok gelişmiş bir sistemdir.Yani her cep ve normal telefon konuşmanızı, yazdığınız her maili her mesajı her klavye dokunuşunuz, her girdiğiniz site vs, eğer dinleyenlerin risk kriterlerine uyan kelimeler içeriyorsa kayıt edilir. Bu sistemde ses analizleri yapma ve dinleyenlere göre sakıncalı olan kelimeleri tarama kapasitesine sahip çok gelişmiş bilgisayarlar kullanılır. Ayrıca son senelerde bu sistemin sanayii casusluğunda da kullanıldığı ve ABD firmalarının rakiplerinin ticari sırlarının çalındığı söylenir. Dünyada pek çok yerde dinleme istasyonları ve merkezleri Ama bunların içinde 4 tanesi vazgeçilemezdir. Bunlar :
o Ayios Nikolaos, ve Akrotiri , Kıbrıs ,
o Geraldton, Avustralya
o Guam, Pasifik
o Kunia, Hawaii Adasında olanlardır
Bu sistemin iyi çalışması için komuta merkezlerinin bulunduğu yerlerin üzerindeki iyonosfer tabakasının belli özelliklere sahip olması gerekir ve yine ABD casus uydularının yörüngelerinin bu alanların tam üstünden geçmesi lazımdır. Bu dört yerin içinde Kıbrıs çok ayrı bir öneme sahiptir ve bu iki kritere uyan tek yerdir ve onun içinde vazgeçilemezdir. Ayrıca konumundan dolayı Türkiye dahil bütün Ortadoğu'yu dinleme kapasitesine sahiptir, ayrıca son Irak savaşında Irak füze sistemlerinin Kıbrıs'tan yapılan müdahalelerle bozulduğu ve bu yüzden Scud'ların fazla kullanılamadığı söyleniyor. Bu nedenden dolayı Kıbrıs'ta iki tane dinleme istasyonu bulunuyor. Kıbrıs iki toplumlu bir adacık olarak biliyorduk. Ama yakın gelecekte yaşadığımız coğrafyadaki toplumların rahatlıkla dinlenebildiği ve izlenebildiği bir teknolojik gözetleme kulesi olma yolunda Akdeniz’in sularında sıranın kendisine geleceği günleri bekliyor.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002