Kasım 2008

Ö T E S İ

 

11.07.2020 Serbest Atış

 
Tuncay Yıldız

Aslında ne oldu


Nihayet yerel seçimler oldu. Sandıktan genelde beklendik, bazı yerlerde ise şaşırtan sonuçlar çıktı. CHP lideri Deniz Baykal’ın memleketi Antalya, Celal Doğan’la özdeşleşen Gaziantep ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin seçim bölgesi Osmaniye AKP’ye evet dedi. AKP Türkiye genelinde 57 ilin başkanlığını ele geçirerek % 41,6 lık oy oranı ile birinci parti oldu. CHP ise 9 ilin başkanlığını kazanabildi ve % 18,2 lik oy oranı ile ikinci parti olabildi.

AKP 3 Kasım seçimlerinde kazandığı % 34 lük oy oranını % 41,6’ya çekerek icraatlarında halkın desteğini almış oldu. CHP ise 3 Kasım’da aldığı % 19 luk oy oranını % 18,2’ye çekerek muhalefetlik sınavını kaybettiğini göstermiş oldu. MHP ve DYP ise aldıkları oylar ile olası bir genel seçimde barajı geçebilecekleri sinyalini vermiş oldular.
Zonguldak ilimizde ise AKP ve CHP’nin çekişeceği bekleniyordu. Sonuçta ipi göğüsleyen AKP adayı Secaattin Gonca oldu.AKP adayı Secaattin Gonca 18.214, eski DSP’li yeni CHP’li devrik başkan İsmail Eşref 16.918 oy aldı. DYP’nin sevilen adayı beklenen çıkışı yapamadı ve yarışta pek etkisi olmadığı anlaşıldı. DSP, kalesi olarak gördüğü Zonguldak’ta sadece 783 oy çıkarabildi. Genç Parti ise 1593 oy aldı. Bunu yazıyorum çünkü İmar bankasında paraları buhar olan vatandaşların büyük çoğunluğu Zonguldak’tan. Kömür emekçileri emekli ikramiyelerini yüksek faiz nedeni ile İmar bankasına yatırarak değerlendirmek istemişti. Yine ‘Çocuklar Duymasın’ adlı dizideki Gönül gibi diyeyim ‘Bilemiyorum yani’
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Zonguldak mitinglerinde geleneksel hale gelen ocaklara işçi alma sözlerini vermeyince kimilerine göre tepki almış ve seçimi mitingte kaybetmişti. Zannedilen ,bence umulan olmadı ve AKP seçimi Zonguldak’ta kazandı.
Şimdi ne olacak.
Zonguldak emeğin ilidir. İşlenmezse ülkenin sorunlu ili işlenirse istihdamın ve kalkınmanın bir numaralı şehri olur. AKP kurmayları bu gerçeği görmeli ve Zonguldak’ı kazanma yolunu tercih etmelidir. Bu yolu tercih etmezlerse Zonguldak’ta ömürleri 5 yıl olur. Hepsi o kadar. Bu yol doğru yoldur ve hem ülkemiz hem de Zonguldak için en mantıklı olanıdır.
Sayın Gonca’yı büyük sorunlar çözüm için bekliyor. Seçim öncesi verdiği vaatleri unutmamalıdır. Su problemi ve şehir içi trafik yoğunluğunu azaltıcı projeler hemen faaliyete geçirilmelidir. Halktan kopuk değil halkla beraber bu işi yapabilmelidir.
Konut fiyatları ve kiraları şehrimizde çok yüksek. Hükümetin toplu konut projeleri ilimizde uygulanmalı ve gözleri dönmüş ev sahiplerinin zihniyetleri makul seviyeye çekilmelidir. Kalorifer bu şehrin insanı için çok lüks görülmektedir. Dünya doğal gazı bile normal tüketim materyali olarak görmekte iken Zonguldak’ta kalorifer takılan kıyısından köşesinden deniz gören iki oda bir salon evler 100 milyara varılan fiyatlarla satılmakta ve 500 milyonun üstünde kira taleplerinde bulunulmaktadır. Bu düzeltilmelidir ve konut problemi iktidar partisinin belediye başkanı için halledilmeyecek bir mesele değildir. Üzerinde durulması ve halledilmesi elzem bir sorundur.
Secaattin Bey’e başarılar diliyorum.
Yerel meseleler bir yana bir çiftt sözüm de seçimde başarısızlığa uğrayan partilere, onların başkanlarına ve yöneticilerine olacak.
CHP kurmaylarını TV den izliyorum. Başarısızlıklarını kabul etmedikleri gibi sorumluluğu vatandaşın üzerine atmaktadırlar. Bu sonuç seçmenin bilinçsizliğinden ve yeterince bilgilendirilmediğinden kaynaklanıyormuş. Seçmene resmen cahil demektedirler. Bu durumda adama sorarlar bir bildiğin vardı da ne diye TV lerde ve gazetelerde konuşarak halkı bilinçlendirmediniz. Pire için yorgan yakan sizler iktidara kıyak mı yaptınız yani.
CHP şunu görmelidir. Seçmen artık eskisi gibi gerilim üreten partilere ve icraatlara pirim vermemektedir. Tek söylemleri yapılanlara hayır demek olan ve yerine alternatif fikirler üretmeyen zihniyetleri seçmen artık çok iyi görmektedir. Yani seçmen cahil değil tam tersi aşırı bilinçlidir. Verdiği oyun ne anlama geldiğini ve ne beklediğini çok iyi bilmektedir. Cahil denilen bu halk seçim sonrası bu tür demeçler veren parti yöneticilerini Levent Kırca’yı seyrediyormuş gibi kahkahalarla izlemekte ve onları fişlemektedir. Niye mi? En yakın seçimde bu kişileri siyaset arenasından silmek için. Halk artık laf salatası değil icraat istemektedir.
Seçim sonrası başarısızlığı kabul etmek yerine tutunacak bir dal arayan rakamlarla oynayıp sanal bir başarı oluşturmak isteyen siyasetçiler 3 Kasım seçimini hatırlamalı ve beyinlerini check-up yapmalıdırlar. Halk bu tür siyasetçileri siyaset arenasından silmede yeterince idmanlıdır. Bu seçimde de yine bir tür siyasi temizlik yapmış gibi görünüyor.
CHP halkın 3 Kasım seçimlerinde vermiş olduğu krediyi iyi kullanamamıştır. Halkın gündeminde olmayan ama CHP kurmaylarının ideolojik saplantısı olan irtica konusu hiç olmayacak zamanlarda gündeme getirilmektedir. Başbakan hakkında bile akılları zorlayan isnatlarda bulunulmuş eleştiri sınırları aşılarak halk gözünde bu sözleri söyleyen politikacılar ve parti itici olmaya başlamıştır. Halkın bir beklentisi liselerdeki ve üniversitelerdeki tesettür konusunun çözülmesi konusudur. CHP bu konuda en büyük ayak bağı gibi görünmektedir. CHP tesettür sorunu için politika üretmeli ve halka anlatmalıdır. Görünen gerçek şu:CHP kendi ideolojik saplantılarını bir kenara bırakıp halkın gündemine göre politikalarını ayarlamalıdır
Eski Fazilet şimdiki Saadet Partisi kurmayları dini öğeleri kullanarak siyaset yaptığından eridi ve şu anki marjinal durumunu aldı. AKP kurmayları işte bu espiriyi görüp yeni bir siyasi felsefe ürettiler. Dinin hiçbir partinin tekelinde olamayacağını gören AKP kurmayları evrensel terimler kullanarak oluşturdukları yeni siyasi felsefeleri ile oylarını artırdılar ve icraatlarının onaylarını bu seçimlerde almış oldular.
CHP’de eski Saadet Partisi gibi bazı terimleri ve değerleri kendi tekellerinde görmektedir. Atatürk, cumhuriyet ve rejim hiçbir partinin tekelinde olamaz. Bunlar zaten her partinin kırmızı hatlarıdır. Bu hatlar çerçevesinde siyaset üretilir. CHP bu terimleri kullanarak siyaset üretme alışkanlığına devam ederse başarısız seçim sonuçlarını daha çok alır ve marjinal bir parti olmaktan kurtulamaz.
CHP ve başarısız olan diğer partiler başarısızlığını kabul etmeli vatandaşı cahil olarak görmekten vazgeçmelidir. Evrensel terimler kullanarak ve halkın ihtiyaçlarına göre siyaset üretmelidirler.
Bu yapılmazsa aldıkları 3-4 tane belediye başkanlığı ile avunup bunu başarıymış gibi vatandaşa anlatmaya mahkum olurlar.
Ama buna sadece kendileri inanırlar.mr.fizik67@mynet.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002