Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 Serbest Atış

 
Tuncay Yıldız

Konsantre şehir ZONGULDAK


Zonguldak tepeler arasına kurulmuş bir şehir. Maden ocaklarının çevresi veya üstü insanların yerleşim alanları olmuş. Emekçi ekmek parası için kazmayı yerin yüzlerce metre derininde kömüre indirir, indirir ama kim bilir kazdığı yerin üstünde belki kendi evi veya bir akrabasının evi bulunur. İhtimal yuvasının geçimi için yuvasının altını oyar kömür emekçisi. Köstebek yuvası gibidir yerin altı. Düşünün kendi evinizin kömürlüğünde kömür doldurup boşaltarak kaç dakika durabilirsiniz.

Maden işçisi o tozun toprağın altındaki zifiri karanlıkta 8 saat çalışarak yevmiyesini hak etmeye çalışmaktadır. Varın siz düşünün maden emekçisinin fizyolojik ve psikolojik durumunu.
Evet yerin altı köstebek yuvası gibidir. Yerin üstü ise tam bir konsantre meyve suyu gibi yoğundur. Yaşam dağlar arasına sıkışmış genişlemeye müsait olmayan bir alanda geçmektedir burada.
Ulaşım genellikle merdivenlerle sağlanır. Uzun basamaklar zorunlu spor yaptırır Zonguldak halkına. Atletiktir buranın insanı, yaş geçer ama merdivenlerle müsabakaya devam edilir. Yol yoktur sanmayın. Vardır elbet ama yollar yer darlığından tahmin ettiğiniz gibi dardır ve azdır.
Yerleşim yerinin genişlemeye müsait olmaması şehir içinde yoğunluğu artırmaktadır. Ana cadde Ankara Kızılay meydanını, trafik İstanbul’un kronik trafiğini andırır.
Deniz komşusudur ama deniz ulaşımı kullanılmaz bu ilde. Gariptir işte. İstanbul’a, diğer Karadeniz illerine hatta ve hatta yazın turistik şehirlere niye gemi seferleri düzenlenmez anlamıyorum. Eskiden azda olsa (Haftada bir) Karadeniz illerine seferler düzenlenirmiş. Şimdi oda yok.
Şehir küçük ama konut sayısının azlığı ve yapılmasının kısıtlı olması, emlak ve kira fiyatlarını fırlatıyor şirin ilimizde. Hükümetin toplu konut projesi burada da uygulanacak deniliyor. Bu proje kesinlikle gerçekleştirilmeli. Tabana vuran fiyatlar düşürülmeli. Fiyatlar normale çekilmelidir. Fiyatlar inanın çok anormal. İstanbul gibi bir ilin kenar semtinde bulunan bir eve eşdeğer evler 100 milyar gibi fiyatlarla satılır Zonguldak’ta. Anlam verilemez bu duruma ama böyledir. Kalorifer büyük bir lüks olarak görüldüğünden kaloriferli ev fiyatları ve kiraları almış başını gitmiştir ilimizde.
Emlak fiyatlarının bu denli yükselmesi aslında 19 Ağustos depreminden sonra oldu. Hani ekonomi materyalleri bir birlerini bir şekilde dengelerler ya buda öyle bir şey. İstanbul’da düşen emlak fiyatları Zonguldak’ta fiyatları artırarak dengeyi korumuş oldu. Olan tabii biz Zonguldak ahalisine oldu. Bu kötü gidişe dur diyecek başkan adayını önümüzdeki yerel seçimlerde Zonguldak halkı seçecektir elbet.
Zonguldak eski İstanbul’un küçülmüş hali gibidir dense yanlış olmaz. Burada son bir yıldır su sıkıntısı yaşanıyor. İnanın Zonguldak gibi bir Karadeniz ilinde su sıkıntısı yaşanacağını rüyamda görsem bağıra bağıra uyanırdım. Şehrin su ihtiyacını gideren Ulutan barajının gerekli bakımı yapılmaması ve bu baraja alternatif su kaynaklarının bulunmaması şehri bir senedir su sorunu ile karşıya bırakmıştır. Bu kış aylarında bile bir, iki gün su kesintisi yapılmaktadır. Varın siz yazın yapılan su kesintilerini düşünün. Toprağı sıksan su çıkacak olan bu şehirde halka bu eziyeti çektiren mevcut yönetimde en yakın zamanda (yerel seçimlerde) gerekli cevabı alacaktır diye düşünüyorum.
Haziran aylarında Zonguldak merkezde yapılan Karaelmas Kömür Festivali ve Ereğli’de yapılan Çilek Festivali meşhurdur. Gündemdeki en ünlü sanatçılar katılır bu festivallere. Zonguldak neşelenir bu festivallerde. Emekçinin kömür siyahı yüzünün arasında beyaz dişleri belirir, sevinir bu şehrin insanları bu organizasyonlarda.
Zonguldak bu ülkenin milli servetidir. Bu milli servete gereken ilgi gösterilmelidir. Bu Türkiye için en doğru olanıdır.


mr.fizik67@mynet.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002